Fenerbahçe'den arazi açıklaması

Şükrü Saracoğlu Stadı'nın yanındaki Kenan Evren Lisesi'nin arazisinin kullanım hakkını yap-işlet-devret modeli ile 49 yıllığına için devlet ile protokol yapan ve bu kapsamda 3 okul bir de kapalı spor salonu inşa eden Fenerbahçe Yönetimi, yaşanan sıkıntıları bir basın toplantısı ile duyurdu.

Haberler - Ntvspor 01.05.2015 - 18:14

Fenerbahçe'den arazi açıklaması

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, düzenlediği basın toplantısı ile Şükrü Saracoğlu Stadı'nın yanındaki Kenan Evren Lisesi arazisi hakkında yaşanan sorunları ve gelinen durumu aktardı.

Aziz Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın kendilerine "Protokolü tanımıyorum. Size sunacağımız 3 şarttan birini kabul edin." dediğini söyledi. Fenerbahçe Asbaşkanı Turhan Şahin ise Kenan Evren Lisesi'nin depreme dayanıksız olduğunun raporlarda yazıldığını beliterek "Bu raporlar varken burada eğitim yapılması yanlış. Acaba burayı bize vermemek için mi deprem riski olan binalarda öğrenime devam edilip yüzlerce öğrencinin hayatı riske atılıyor?" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Avcı'nın geçmişte yapılan protokolü tanımadığını kaydeden Aziz Yıldırım, "Bakan 'Muhalefet bana önerge verir' diyor" dedi.
 
Bakan'ın kendilerine 3 alternatif sunduğunu da belirten Yıldırım, bu şartları "1. şart bize 17 milyon TL vermeleri ve bizim tüm haklarımızdan vazgeçmemiz. 2. şart bizim protokol şartlarını yerine getirmediğimizi gerekçe göstererek bizi mahkemeye vermeleri. 3. şart ise 345 milyon TL ödeyip araziyi satın almamız" diye sıraladı.

Bakan Avcı'nın şartlara yanıt da veren Aziz Yıldırım "Biz her türlü protokolü yerine getirdik, resmi yazışmalarda bu mevcut" derken, 13 Mayıs 2013 tarihli ve valilik imzalı yazıda belirtilen "Fenerbahçe Kulübü bütün şartları yerine getirmiştir" ifadesini kanıt gösterdi.
 
Fenerbahçe Başkanı, Bakan'ın bugüne kadar harcağınız "17 milyon TL'yi size ödeyelim, haklarınızdan vazgeçin" şeklindeki önerisi için ise "Biz bu harcamaları bankadan borçlar alarak yaptık. Ve bunları 2002'den beri yapıyoruz. Kaba bir hesap çıkardık, 98 milyon TL'yi buldu masraflarımız. Ayrıca devlete de 1 milyon TL ödeme yaptık bugüne kadar" dedi.
 
Bakanlığın 10 yıldan fazladır yaşanan olayları ve protokolleri reddettiğini vurgulayan Aziz Yıldırım, 2006'da revize edilen protokole dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in imza attığını da hatırlattı. "Bu hükümet zamanında bu protokol yenilenmişti" diyen Yıldırım devlette devamlılık esası olduğunun ve protokolün uygulanmasını istediklerinin altını çizdi.

Bu arada Yıldırım proje hakkında bir de hatırlatmada bulundu. Arazinin ve üzerine inşa edilecek yapının Fenerbahçe'nin malı olmayacağını, yap-işlet-devret modeli ile herşeyin 49 yıl sonra devletin olacağını belirten Aziz Yıldırım, "Statt da, bu arazi de herşey 49 yıl sora devletindir. Fenerbahçe'nin malı değildir. Herkes bunu bilsin ve bu şekilde görsün" ifadelerini kullandı.
 
Konuşmasında muhalefeti de eleştiren Fenerbahçe Başkanı, "Siyasiler konuları bilmeden önergeler vermişler. Onlar da konuları incelesinler ve ya önergeleri çeksinler ya da yenilesinler" diye konuştu.
 
Fenerbahçe'nin hiçbir siyasi konumunun olmadığını da belirten Fenerbahçe Başkanı şunları söyledi: "Biz siyaset üstüyüz. Biz bu konuyu da siyasete bağlamıyoruz. Önerge verenler de siyasetçi, aynı hatayı onlar da yapıyor. Bütün siyasetçiler birleşerek Fenerbahçe ile devlet arasındaki protokolün yerine getirilmesi için çalışmalıdır. Kimse buradan kazanç çıkarmaya çalışmasın"
 
Yıldırım, Mayıs sonunda yapılacak kongrede bu konuyu gündeme getireceklerini ve gerekirse mahkemeye gideceklerini de söyledi.
 
"ARAZİYİ VERMEMEK İÇİN Mİ ÖĞRENCİLERİN HAYATINI TEHLİKE ATIYORLAR?" 

Basın toplantısında söz alan Fenerbahçe Asbaşkanı Turhan Şahin ise Kenan Evren Lisesi'nin deprem riski taşıdığını söyledi. Binalarda deprem riski olduğunun hem Bayındırlık ve İskan Bakanlığı hem de İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası raporlarında belirtildiğini ifade den Turhan Şahin, "Bu raporlar varken burada eğitim yapılması yanlış. Acaba burayı bize vermemek için mi deprem riski olan binalarda öğrenime devam edilip yüzlerce öğrencinin hayatı riske atılıyor?" dedi.

Sayfa Yükleniyor...