Fenerbahçe’ye müzik yayını cezası

Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanan maçlarda izinsiz müzik yayını yaptığı gerekçesiyle Fenerbahçe’ye 103 bin 44 liralık para cezası verildi.

Anadolu Ajansı 26.11.2013 - 17:09

Fenerbahçe’ye müzik yayını cezası

Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanan maçlarda izinsiz müzik yayını yaptığı gerekçesiyle Fenerbahçe’ye 103 bin 44 liralık para cezası verildi.

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) ve MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği avukatları, 1 Ocak-31 Aralık 2009 tarihleri arasında Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda oynanan maçlarda, bazı şarkıların izin alınmadan ve bedeli ödenmeden çalındığı gerekçesiyle Fenerbahçe Spor Kulübü'ne dava açtı.

Anadolu Adalet Sarayı 1. Fikri ve Sınai Hakları Hukuk Mahkemesi'nde karar duruşması görülen davada, Fenerbahçe Spor Kulübü adına avukat Özge Tokarlı cevap dilekçesini sundu.

Tokarlı dilekçesinde, Şükrü Saracoğlu Stadı'nda 1 yıl içerisinde 20-22 gün müsabaka yapıldığını, toplam 8 eserin hoparlör üzerinden yayınlandığını ve seslendirilen eserlerin dördünün yabancı, dördünün de yerli sanatçılara ait olduğunu belirtti.

Athena ve Kıraç tarafından seslendirilen eserlerin Fenerbahçe'nin 100. yılı nedeniyle hazırlanarak kulübe verilen eserler olduğunu kaydeden Tokarlı, statta izin alınan eserler dışında hiçbir müzik eserinin yayınlanmadığını belirterek, tazminat talebinin reddine karar verilmesini talep etti.

Davacı taraf avukatları ise MESAM için 36 bin 974, MÜ-YAP için 46 bin 619 ve MÜYOBİR için de 25 bin 721 lira tazminat talep etti.

Mahkeme hakimi Zafer Yenitepe de, delil tespiti sonucunda Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nda, dava konusu edilen eserlerin icra edildiğinin tespit edildiğini, kulübün tespit kararı ve bilirkişi raporuna itiraz etmediğini kaydederek, Fenerbahçe Spor Kulübü'nün, MESAM için 34 bin 851 lira, MÜ-YAP'a 43 bin 949 lira ve MÜYORBİR için de 24 bin 244 lira olmak üzere toplam 103 bin 44 lira tazminat ödemesine hükmetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...