Fener'in kazancı 'Kocaman'

Fenerbahçe, rakipleri Bursaspor, Beşiktaş ve Galatasaray'ın puan kaybettiği haftada Konyaspor'u deplasmanda 4 golle geçti. Üst üste 3. maçını kazanan sarı-lacivertliler derbi öncesi de moral depoladı.

Haberler - Ntvspor 18.10.2010 - 22:05

Fener'in kazancı 'Kocaman'

Fenerbahçe için Trabzonspor'la birlikte haftanın en kârlı takımı olma şansı. Sezon başının en çok eleştirilen isimlerinden Aykut Kocaman, üst üste 3 maç kazanmakla kalmayacak, ezeli rakipleri Galatasaray ve Beşiktaş'la puan farkı yapıp, lider Bursaspor'a yanaşma şansıyla karşı karşıya... Kara bulutlar dağılıp, güneş yüzünü iyiden iyiye gösterebilir onun için.

Ev sahibi Konyaspor ise 7 haftada sadece 1 kez kazanan takımlardan... Maç öncesi Ziya Doğan'ın 'ligin en az pozisyon veren takımıyız' demecini doğrularcasına; kazanamasalar da 3 de beraberlikleri var.

Doğan'a özgü mücadeleci ve defans ağırlıklı bir var sahada, ama henüz 1. dakikada kullanılan kornerde Kere'nin kafa vuruşuyla ilk heyecanı onlar yaşıyor.

Fenerbahçe Alex'siz, lakin Dia ve Stoch'larla hızlana kanat akınları ilk dakikalardan Konyaspor'a sinyal gönderiyor. 5. dakikada Stoch'un soldan getirdiği topta, Alex'in görevini üstlenen Özer, ceza sahasında topu kalabalığa nişanlıyor.

8'de altıpasa yakın yerde Lietava'nın şutu, Yobo'nun bacak arasından geçip eline çarpıyor. 11'de ise Adnan Göngör'ün köşeye giden kafa vuruşu Volkan'a fotoğraf çektirme imkanı sunuyor.

Özer sakatlanınca Aykut Kocaman sadece oyuncu değil, sistemini de değiştiriyor. 13. dakikadan itibaren Fenerbahçe, Semih-Niang ikilisiyle klasik 4-4-2'ye dönüyor. 19'da ceza sahası içindeki endirekt vuruşta Emre, direğe takılırken, 1 dakika sonra da Semih, ön direğe yaptığı güzel koşuyu, güzel bir vuruşla süsleyemiyor. Beklenen pozisyonlar, beklenemyen sakatlık ve değişim sonrası gelmeye devam ediyor. En organize atakta, Stoch rakibinden çok şık sıyırılıyor. Ancak net pozisyonda bu kez Orkun şık olanı yapıyor. 24'te Stoch'un yapamadığını, 2 dakika sonra daha zor pozisyonda Emre yapıyor ve tabelayı değiştiriyor: 0-1

Fakat Fenerbahçe'yi rahatlatması beklenen golün etkisi uzun sürmedi. 31'de soldan Ramazan'ın ortasını kale alanı önünde Lietava rahat bir şekilde kontrol edip, geriden gelen Grajciar'a bıraktı, o da yerden düzgün ve sert vurdu: 1-1. "Hangi savunma daha rahat vuruş yaptırcak yarışması"nda 3 dakika sonra Semih sahne alıyor ve ceza alanı içinde çok rahat üst üste 2 vuruşun ardından üstünlüğü yeniden Fenerbahçe'ye getiriyor: 1-2.

Konyaspor'un ağır savunma hattı, Fenerbahçe'nin hızlı hücumcularıyla baş edemeyince oyunun rengi belli oluyor. 43'te Stoch, Semih'le girdiği verkaçta, bu kez uzak köşedeki fileleri görüyor: 1-3.

Ziya Doğan ikinci yarıya iki bekini; Ramazan ve Hakan Aslantaş'ı çıkarıp, Montano ve Klein'i alarak gol için risk yükleniyor. Nitekim ilk meyve 49'de veriyor, ancak Lietava karşı karşıya kaldığı pozisyonda Volkan'a takılıyor.

Ayağa paslarla tempoyu düşüren Fenerbahçe, 64'te Emre kullandığı serbest vuruşta Lugano'nun kafa golüyle rakibine teslim bayrağı çektiriyor: 1-4.

Geriye kalan 25 dakika Fenerbahçe için adeta aktif dinlenmeydi. Buna karşın Konyaspor girdiği pozisyonlarda umut ateşini yakamayınca, Fenerbahçe de gemi azıya almadı.

Sarı-lacivertliler için beklediğinden rahat bir maçtı ve haftanın kazançlılarından oldu. Derbi öncesi ezeli rakibinin 4 puan önüne, lider Bursa'nın da 4 puan gerisine yanaştı. 8 haftada atılan 24 gol, Fenerbahçe adına sezonun seyri açısından fikir verici. Hızlı hücum varyasyonları giderek oturmakta. Ancak ilk 7 haftada maç başına kaleyi bulan sadece 3 şut atan Konyaspor'un girdiği pozisyonlar ve Fenerbahçe karşısında kaleyi bulan 8 şut atması, Kocaman'ın kafa yorması gereken bir konu.

KONYASPOR: 1- FENERBAHÇE: 4
Stat:
Atatürk
Hakemler: Abdullah Yılmaz, Gökhan Memişoğlu, Serkan Malkoç
Konyaspor: Orkun, Basem, Emre Toraman, Kere, Ramazan, Burak, Veli, Grajciar, Hakan, Adnan, Lietava
Fenerbahçe: Volkan, Gökhan, Lugano, Yobo, Caner, Özer (Dk. 14 Semih), Emre Belözoğlu, Mehmet, Stoch, Dia, Niang
Goller: Dk. 26 Emre Belözoğlu, Dk. 34 Semih, Dk. 41 Stoch (Fenerbahçe), Dk. 31 Grajciar (Konyaspor)
Sarı kartlar: Dk. 13 Caner (Fenerbahçe) Dk. 32 Lietava, Dk. 44 Emre Toraman, Dk. 45+1 Burak (Konyaspor)

Sayfa Yükleniyor...