FIFA'daki rüşvet skandalı Dünya Kupası ana sponsorlarını harekete geçirdi

FIFA yarın yapılması planlanan başkanlık seçimleri öncesi büyük bir skandalın odağında. Rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlamasıyla 2'si FIFA başkan yardımcısı olmak üzere 7 üst düzey yönetici gözaltında. Skandal sonrası FIFA Dünya Kupası'nın ana sponsorlarından üst üste açıklamalar yapıldı. Kredi kartı şirketi VISA ana sponsorluktan çekilmekle tehdit etti. FIFA'ın gelirinin dörtte biri sponsorluklardan geliyor.

Haberler 28.05.2015 - 16:01

FIFA'daki rüşvet skandalı Dünya Kupası ana sponsorlarını harekete geçirdi

FIFA Başkanı Sepp Blatter, yarın yapılacak başkanlık seçimleri öncesi en zor günlerini yaşıyor. ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI'ın yürüttüğü soruşturma kapsamında, FIFA başkanlık seçimi için İsviçre'nin Zürih kentine gelen 7 üst düzey yönetici gözaltına alındı.

20 yılı aşkın süredir devam eden bir yolsuzluk şebekesine yönelik operasyonda, FIFA yetkililerinin Dünya Kupası'na ev sahipliği, başkanlık seçimleri ve yayın hakları konularında 150 milyon dolar yolsuzluk yaptığı iddia ediliyor.

FIFA'ya yönelik rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlaması Dünya Kupası ana sponsorluğu yapan küresel dev şirketlerde de rahatsızlık yarattı.

VISA ÇEKİLMEKLE TEHDİT ETTİ

ABD merkezli kredi kartı devi VISA, FIFA'nın suçlamaların merkezinden kurtulmaması halinde, ana sponsorluk kararını yeniden gözden geçireceğini açıkladı.

FIFA Dünya Kupası'nın bir diğer ana sponsoru ABD alkolsüz içecek devi Coca-Cola da konuyla ilgili açıklama yaptı. Coca-Cola, "Uzun süredir devam eden bu tartışmalar FIFA Dünya Kupası'nın misyon ve idealiyle örtüşmemektedir" dedi.

FBI'ın 20 yıllık yolsuzluk soruşturması FIFA'da büyük bir rüşvet ve kara para aklama skandalına dönüştü. 
FBI'ın 20 yıllık yolsuzluk soruşturması FIFA'da büyük bir rüşvet ve kara para aklama skandalına dönüştü. 

FIFA Dünya Kupası'nın sponsorlarından olan ABD fastfood zinciri McDonald's da, FIFA'ya yönelik son suçlamaların "çok ciddi" olduğunu duyurdu.

HYUNDAI: YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai'den de yapılan açıklamada, "FIFA üst düzey yöneticilerini içine alan yasal soruşturmadan derin endişe duyuyoruz ve bu konudaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz" denildi.

ADIDAS'TAN DESTEK

FIFA Dünya Kupası'nın ana sponsorlarından Alman spor giyim üreticisi Adidas'dan ise farklı bir açıklama geldi. Adidas, FIFA Dünya Kupası ana sponsorluğunun devam edeceğini ancak son iddialar sonrası FIFA'nın "şeffaflık standartlarına" daha fazla önem vermesi gerektiği ifade edildi.

FIFA eski başkanlarından Jack Warner kendisi polise teslim oldu. 
FIFA eski başkanlarından Jack Warner kendisi polise teslim oldu. 

FIFA Dünya Kupası'nın ana sponsorluğunu Adidas, Coca-Cola, Visa, Gazprom ve Hyundai üstleniyor. Turnuva sırasında ise, Budweiser ve McDonal's gibi şirketler aktif sponsorluk faaliyeti yürütüyor.

SPONSORLUKTAN 1.5 MİLYAR DOLAR

FIFA 4 yılda bir düzenlediği Dünya Kupası'nda sponsorlardan 1.5 milyar dolar gelir elde ediyor. FIFA, Dünya Kupası boyunca federasyonlara ise 476 milyon dolar ödül dağıtıyor.

SONY SPONSORLUK ANLAŞMASINI UZATMADI 

Japon teknoloji devi Sony geçtiğimiz yıl aralık ayında FIFA ile olan 8 yıllık sponsorluk anlaşmasını uzatmama kararı almıştı. 8 yıl için Sony'dan 305 milyon dolar alan FIFA önemli bir sponsorluk gelirinden olmuştu. Sony'nin FIFA ile sponsorluk anlaşmasını sona erdirmesinde, FIFA yöneticilerine yönelik rüşvet iddialarının da etkili olduğu ileri sürülmüştü. 

İKİ BAŞKAN YARDIMCISI GÖZALTINDA

FBI'ın 20 yıldır süren yolsuzluk operasyonu kapsamında gözaltına alınan 7 üst düzey FIFA yöneticisinden ikisi başkan yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo. FIFA eski başkan yardımcılarından Jack Warner da, ülkesi Trinidad ve Tobago'da ifade vermek için polise başvurdu.

FIFA Başkanı Blatter yarın yapacağı açılış konuşmasını iptal etti. 
FIFA Başkanı Blatter yarın yapacağı açılış konuşmasını iptal etti. 

"FIFA BAŞKANLIK SEÇİMİ ERTELENSİN"

İsviçre'de savcılık, FIFA Dünya Kupası'nın Rusya ve Katar'da düzenlenmesiyle ilgili iddialar hakkında da soruşturma başlattı. UEFA'nın ardından Fransa da, yarın yapılacak FIFA başkanlık seçimlerinin ertelenmesini tavsiye etti.

FIFA Başkanı Sepp Blatter yarın düzenlenmesi planlanan başkanlık seçimleri öncesi yapacağı açılış konuşmasını iptal etti. 

Sayfa Yükleniyor...