FIFA, başkanlık yarışındaki 5 adayı açıkladı

FIFA Seçim Kurulu, FIFA başkanlığına adaylık başvurusunda bulunan 7 kişiden 5'inin adaylıklarını onadı.

Haberler - Anadolu Ajansı 12.11.2015 - 12:27

FIFA, başkanlık yarışındaki 5 adayı açıkladı

FIFA'dan yapılan yazılı açıklamada, FIFA Seçim Kurulu'nun, UEFA Genel Sekreteri Gianni InfantinoÜrdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, Eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne, Güney Afrikalı ünlü işadamı Tokyo Sexwale ve Asya Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı Şeyh Salman bin İbrahim el-Halife'nin, başkan adaylıklarını onadığı ifade edildi.

Açıklamada, daha önce adaylığını açıklayan 7 isim içinde yer alan Liberya Futbol Federasyonu Başkanı Musa Bility'nin yapılan incelemeler sonrasında adaylığının kabul edilmediği belirtildi.

FIFA Seçim Kurulu, adaylık başvurusunda bulunan UEFA Başkanı Michel Platini'ye ise listede yer vermedi. Futboldan 90 gün men cezası alan Fransız Platini'nin adaylık durumu hakkında açıklama yapılmadı.

Daha önce FIFA tarafından yapılan açıklamada, futboldan men cezası alması nedeniyle Platini'nin adaylığının devam edemeyeceği, seçimden önce cezasını tamamlaması durumunda ise adaylık hakkındaki kararın tekrar değerlendirileceği bildirilmişti.

FIFA başkanlık seçimi, 26 Şubat 2016'da İsviçre'nin Zürih kentinde yapılacak.

Hesabına 2011 yılında yatırılan 2 milyon İsviçre Frangı nedeniyle 90 gün futboldan men cezası alan Platini, bu paranın 1998-2002 yıllarında FIFA Başkanı Sepp Blatter'e yaptığı danışmanlığın karşılığı olduğunu söylemişti. Ödemenin 9 yıl sonra yapılmasıyla ilgili eleştirilerin hedefinde yer alan Fransız spor adamı, Blatter ile yazılı değil sözlü bir anlaşma yaptıklarını söyleyerek kendini savunmuştu.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, rüşvet alındığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez başkanlığa seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...