FIFA Mısır'ı reddetti

Konfederasyon Kupası'nda Mısır’ın Brezilya ile oynadığı maçta hakem Howard Webb'in penaltı kararını video teknolojisiyle verdiği itirazını kabul etmedi.

Ntvspor 17.06.2009 - 11:35

Konfederasyon Kupası'nda, Brezilya'nın Mısır'ı yendiği karşılaşmanın son dakikasındaki penaltı pozisyonu, büyük tartışmaları beraberinde getirdi. Mısırlı yetkililer, Brezilya lehine penaltı veren hakem Howard Webb'in, kural dışı olarak video teknolojisinden yararlandığını iddia ederek FİFA'ya başvurdu. Konuyu görüşen FİFA yetkilileri ise Mısır'ın itirazını reddetti.

FIFA, Mısır'ın, Brezilya ile oynanan karşılaşmada hakem Howard Webb'ın penaltı kararını video teknolojisini kullanarak verdiğine ilişkin itirazını reddetti.

Son dakikasına 3-3 berabere girilen karşılaşmaya, işte bu pozisyon damgasını vurmuştu. Mısırlı oyuncu Ahmed El Muhammedi, fileler ile buluşmak üzere olan topu koluyla kesti. Hakem Howard Webb, önce korner noktasını gösterdi. Açıkça penaltı yaptığı görülen Mısırlı futbolcu, herhangi bir darbe almamasına karşın yerde kıvranırken, Webb aniden kararını değiştirdi. Muhammedi'ye kırmızı kart çıkardı ve penaltı noktasını gösterdi. Kaka'nın penaltı golüyle maçı 4-3 kaybeden Mısır'da, hakeme tepki büyüktü. Mısır Antrenörü Garip Şevki, Howard Webb'in, kural dışı olarak video teknolojisinden yararlandığını öne sürdü. FİFA'ya başvuran Mısır, Şevki'ye göre, pozisyonun tekrarını izleyen 4. hakem, telsizden Webb'i uyardı ve kararın değişmesini sağladı. Ancak konuyu görüşen FİFA yetkilileri hakem ve gözlemci raporları doğrultusunda Webb'in 4. hakemin uyarısına göre penaltı noktasını göstermediğine hükmetti. FİFA'dan yapılan açıklamada, hakem Howard Webb'in pozisyonu yakından gören ve kendisini kulaklığından yönlendiren yardımcı hakem Mike Mullarkey'in uyarısıyla penaltı kararı verdiğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...