İsviçre polisi, Zürih'teki FIFA Merkezi'ne ve bir otele baskın yaparak eski ve yeni yöneticileri gözaltına aldı.

Sabaha karşı yapılan operasyonda gözaltına alınanlar arasında Sepp Blatter'in bulunmadığı belirtildi.

Zürih polis yetkileri, gözaltına alma işlemlerinin Amerikan adaletinin başlatmış olduğu "kara para aklama, rüşvet ve muhasebeye hile karıştırma" soruşturması çerçevesinde yapıldığını ilettiler.

İki yöneticinin gözaltına alındığının belirtildiği otel
İki yöneticinin gözaltına alındığının belirtildiği otel

Gözaltına alınan toplam 9 yöneticinin Güney ve Orta Amerikalı FIFA yöneticileri olduğu sızan bilgiler arasında.

Gözaltına alınan iki üst düzey FIFA yöneticisinin Kuzey ve Orta Amerika Futbol Federasyonu CONCACAF Başkanı Honduraslı Alfredo Hawit ve Güney Amerika Futbol Federasyonu CONMEBOL Başkanı Paraguaylı Juan Napout olduğu da iddia ediliyor.

RÜŞVET SKANDALI PAHALIYA PATLADI

Öte yandan yolsuzluk ve rüşvet iddiaları ile 2015 yılına damgasını vuran dünya futbolunun 1 numaralı kurumu FIFA'nın 2015 yılındaki maddi kaybının 95 milyon Euro belirtiliyor.

Bu yaz yaşanan skandallar nedeniyle bir çok üst düzey yöneticisinin gözaltına alındığı yada tutuklandığı FIFA'dan yaşanan bu olaylar sebebi ile sponsorluk gelirlerinde büyük bir düşüş yaşandığı belirtildi. 2001 yılından bu yana ilk kez zarar açıklayacak olan FIFA'da maddi açık oranının daha da büyük bir rakam olduğu İngiliz basınında yer aldı.

FIFA Genel Merkezi
FIFA Genel Merkezi

FIFA'nın en önemli 5 sponsoru olan firmaların 2 gün önce icra komitesine yazdığı mektupla reform sürecinde "bağımsız gözetim" talep etmişlerdi. Bu konuları görüşmek ve oylamak üzere Zürih'te toplanacak olan FIFA İcra Kurulu, daha fazla mali şeffaflığı oylayacak.

Geçen mayıs ayında da, FIFA’nın iki başkan yardımcısının aralarında bulunduğu 14 kişi rüşvet ve yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.