FIFA'ya yolsuzluk baskını

Kara para aklama, şantaj ve dolandırıcılıkla suçlanan 7 üst düzey FIFA yetkilisi İsviçre'de gözaltına alındı. ABD, FIFA'nın üst düzey 9 yöneticisi ile 5 spor pazarlama şirketi yöneticisine rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından dava açtı.

Haberler - ntv.com.tr 27.05.2015 - 23:44 | Son Güncelleme : 28.05.2015 - 11:21

FIFA'ya yolsuzluk baskını

7 üst düzey FIFA yöneticisi İsviçre'de yolsuzluk suçlamasıyla gözaltına alındı.

Yaklaşık 3 yıldır ABD Adalet Bakanlığı ve FBI tarafından sürdürülen soruşturmanın ardından bugün İsviçre'nin en lüks otellerinden Baur au Lac polis baskınına sahne oldu. 10'dan fazla yönetici gözaltına alındı.

ABD ADALET BAKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, sanıklara 1991 yılından bu yana uluslararası futbol organizasyonlarını çok sayıda suçla "kirlettikleri" suçlaması yöneltildiği belirtildi.

İddianamede sanıklara yönelik 47 suçlama bulunduğu kaydedilen açıklamada, "Futbol yöneticileri, iki jenerasyondur bulundukları makamı kendi çıkarları için kullandı. Bu yöneticiler, ahlaki prensibi olmayan spor pazarlama şirketi yöneticileri ile birlikte rekabeti ortadan kaldırarak belirli şirketlerle karlı anlaşmalar imzalama karşılığında sistemli olarak rüşvet ve komisyon elde ettiler" ifadelerine yer verildi.

ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch de konuya ilişkin açıklamasında, sanıkların söz konusu şirketlerle yaptıkları anlaşmaların FIFA ve bağlı kuruluşları reklam geliri açısından zarara uğrattığını ve dünya genelinde çocuklar, gençler ve gelişmekte olan ülke sporunun zarar görmesine neden olduklarını söyledi.

Lynch, "Adalet Bakanlığı, bu tür yolsuzluklara son verme ve sorumluları adalet önüne getirme niyetini bugünkü operasyonla göstermiştir. Diğer ülkelerle de bu konuda birlikte çalışmayı bekliyoruz" dedi.

2010 DÜNYA KUPASI'NIN EV SAHİBİNİ BELİRLEME SÜRECİNDE RÜŞVET

İddianamede 2011 FIFA seçimlerine ilişkin yolsuzluk ve rüşvet suçlaması getirildiğini de kaydeden Lynch, FIFA yöneticileri ve diğerlerinin Güney Afrika'da düzenlenen 2010 Dünya Kupası'nın ev sahibini belirleme sürecini etkileme için de rüşvet aldıklarının öne sürüldüğünü vurguladı.

Lynch, bir sonraki adımın sanıkların İsviçre'den ABD'ye iadesi olduğunu söyledi. 

FIFA yetkilileri kurumun olağan toplantısına katılmak için İsviçre'de bulunuyordu.

9 FIFA YÖNETİCİSİ, 5 ŞİRKET YETKİLİSİ

İddianamede suçlanan sanıklar şöyle:

"FIFA Başkan Yardımcıları Jeffrey Webb ve Eugenio Figueredo, FIFA yöneticileri Eduardo Li, Jack Warner, Julio Rocha, Costas Takkas, Rafael Esquivel, Jose Maria Marin ve Nicolas Leoz. Spor pazarlama şirketi yetkilileri Alejandro Burzaco, Aaron Davidson, Jose Margulies, Hugo Jinkis ve Mariano Jinkis."

Zanlılardan Webb, Figueredo, Li, Rocha, Takkas, Esquivel ve Marin İsviçre'de polis tarafından bu sabah düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

ABD'nin Miami kentinde de polisler Kuzey Amerika, Orta Amerika ve Karayipler Futbol Konfederasyonu (CONCACAF) merkezinde arama yaptı.

ERZİK'İ DE DİNLEYECEKLER

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanı Loretta Lynch, FIFA'ya düzenlenen ve 9 kişinin tutuklandığı Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu hakkında bilgi verdi. Soruşturma süresince aralarında Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Şenes Erzik'in de bulunduğu 10 kişinin daha bilgisine başvurulacak.

Soruşturma süresince aralarında Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Şenes Erzik'in de bulunduğu 10 kişinin daha ifadesi alınacak. İsviçre Savcılığı, 2018 ve 2022 Dünya Kupaları’na ev sahipliği süreci hakkında da ayrı ayrı adli soruşturma başlatacak.

İddialara göre, 1990'lı yılların başında başlayan rüşvet ve yolsuzlukla 150 milyon doları aşkın para aklandı. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, rüşvet paralarının Amerikan bankaları aracılığıyla aklandığı gerekçesiyle Zürih'te tutuklanan kişilerin yargılanmak üzere Birleşik Devleter’e iadesini istiyor.

FIFA Başkanı Sepp Blatter'ın cuma günü gerçekleşecek seçimlerden zaferle ayrılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Blatter'in rakibi ise Ürdün Prensi Ali Bin El Hüseyin. 
FIFA Başkanı Sepp Blatter'ın cuma günü gerçekleşecek seçimlerden zaferle ayrılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Blatter'in rakibi ise Ürdün Prensi Ali Bin El Hüseyin. 

"FIFA BAŞKANI SUÇLANANLAR ARASINDA DEĞİL"

Gözaltına alınanların ABD'ye iade edilmesi ve New York'ta yargılanması bekleniyor.

Sepp Blatter'in gözaltına alınanlar arasında olmadığı ve FIFA Başkanı'nın suçlananlar arasında olmadığı belirtildi. 

FIFA: SEÇİMLER OPERASYONA RAĞMEN YAPILACAK

FIFA operasyonla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi. FIFA İletişim Direktörü Walter de Gregorio yaptığı açıklamada, FIFA Başkanlık seçimlerinin operasyona rağmen planlandığı gibi yarın ve cuma günü yapılacağını söyledi.

FIFA'nın Zürih'teki kongresinde, Birliğe uzun yıllardır başkanlık eden Sepp Blatter yeniden bu göreve aday olacak. Blatter'in rakibi ise Ürdün Prensi Ali Bin El Hüseyin.

İSVİÇRE BAŞSAVCILIĞI DA SORUŞTURMA BAŞLATTI

Öte yandan İsviçre Başsavcılığı, 2018 ve 2022 yıllarındaki FIFA Dünya Kupası'nın ev sahipliğinin verilmesiyle ilgili olarak bir soruşturma başlattı.

Prens Ali Bin el Hüseyin (solda) Sepp Blatter (sağda)
Prens Ali Bin el Hüseyin (solda) Sepp Blatter (sağda)

Bu soruşturma kapsamında FIFA'nın Zürih'teki merkezindeki bilgi ve belgelere el konulduğu açıklandı. İsviçreli yetkililer soruşturmanın kara para aklama şüphesiyle başlatıldığını duyurdu.

"FUTBOL İÇİN KÖTÜ BİR GÜN"

Seçimlerde Sepp Blatter'a karşı yarışacak Ürdünlü Prens Ali Bin el Hüseyin, bugün yaşanan olayla ilgili "futbol için kötü bir gün" yorumunu yapmakla yetindi.

FIFA yakın zamanda Katar ve Rusya'da oynanacak Dünya Kupası finalleriyle ilgili rüşvet suçlamasıyla karşı karşıya kalmıştı.

Sayfa Yükleniyor...