Fikret Orman'dan derbi açıklaması

Siyah-beyazlı kulüp, mevcut sponsoru TEMSA ile sözleşme yeniledi. Vodafone Park'ta yapılan imza töreninde firma yetkilileri ve Beşiktaşlı yöneticiler yer aldı. Orman törende Fenerbahçe derbisi ile ilgili de ilk kez konuştu.

ntv.com.tr 27.09.2017 - 15:22

Fikret Orman'dan derbi açıklaması

Vodafone Park'ta gerçekleştirilen imza törenine Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Genel Sekreter Ahmet Ürkmezgil, yönetici Şafak Mahmutyazıcıoğlu, Cihat Kumuşoğlu ve Hüseyin Mican'ın yanı sıra TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik katıldı. 

TEMSA ile geçen sezon keyifli bir yolculuk yaşadıklarını belirten başkan Fikret Orman, "Geçen sene TEMSA ile bir yolculuğa çıkmıştık. O yolculuk keyifli ve çok da rahat geçti. Koltuklar rahattı, araç sarsmadı. Şampiyon olarak ligi bitirdik. Bu yolculuğa devam etmek arzusundaydık. Bu sene de anlaşmamızı yeniledik. Türkiye'nin en önemli yerli markalarından TEMSA ile böyle bir anlaşma yapmaktan çok memnunum" diye konuştu. 

Siyah-beyazlı takımın yurt içinde ve yurtdışında TEMSA'nın Beşiktaş logolu otobüsleriyle taşındığını ve bunun iki kurumun da prestijini yükselttiğini söyleyen Orman, "Bize güvendikleri için TEMSA ailesine teşekkür ediyorum. İnşallah bizi Şampiyonlar Ligi finaline götürürler" ifadelerini kullandı. 

Başkan Orman, marka değerine çok önem verdiklerini belirterek, "Marka değerini yukarı çıkardığımız zaman beraber çalıştığımız şirketleri de çıkarıyoruz. Şirketler bir şeyler daha kazandırmak istiyor. Porto'da, Napoli'de TEMSA markalı bizim logomuzla otobüslerin gezmesinin bana ve taraftarıma verdiği haz bedelle alınamaz. Onu daha çok önemsiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

ÇELİK: BEŞİKTAŞ'IN BAŞARILARININ PARÇASI OLMAK BİZE MUTLULUK VERİYOR

TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik ise yaptığı açıklamada Beşiktaş'ın başarılarının parçası olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek şunları kaydetti: 

"Geçen yıl yaptığımız işbirliğinden Beşiktaş'ın ulaşımının sağlanmasına katkıda bulunduk. Hem başkan hem futbolcular otobüsten memnunlar. Tolga Zengin otobüs kabininden çıktığında 'Böyle kabin görmedim' demişti. Bu yorumlar da bize cesaret verdi. Beşiktaş'ın gideceği her yere otobüsümüz var. Beşiktaş 2 yıldır TEMSA 4 yıldır şampiyon. Bunun beraber devam etmesini istiyoruz. Beşiktaş'ın başarılarının parçası olmak bize mutluluk veriyor."

ÇELİK, ORMAN'A SÜRPRİZ YAPTI

TEMSA Genel Müdürü Dinçer Çelik basın toplantısı sırasında Beşiktaş Sompo Japan'a da sponsor olmak istediklerini söyleyerek başkan Fikret Orman'a sürpriz yaptı. 

Fikret Orman ise bu durumdan haberdar olmadığını belirterek, "Ufuk hoca bu işe çok sevinecek. Benim için de sürpriz oldu. Basketbolda da iyi sezon geçirmek için takım kurduk. İyi bir başarı elde edeceğimizi düşünüyorum. Basketboldaki destek için de teşekkür ederim." ifadelerini kullandı.

Başkan Orman, futbolcular Fabricio Ramirez ve Dusko Tosic kulübe tahsis edilen otobüslerin içinde basın mensuplarına görüntü verdi. 

Fikret Orman ve oyuncuların neşeli olduğu görülürken Leipzig karşılaşmasında rakiplerini geçerek gol pozisyonuna giren ancak bunu değerlendiremeyen Tosic'e "Atamadın" şeklinde takılması dikkati çekti.

Şampiyonlar Ligi'nde Leipzig galibiyetiyle ilgili sorulan soruya, "Çok güzel bir gündü. Yaptığınız emeğin beğenilmesi o emeğe para harcayan insanların evine mutlu gitmesi bizim için çok büyük mutluluk. Hepimiz keyif aldık" yorumunda bulundu.

Orman, kulübün sponsorluk anlaşması töreninde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 

“DERBİDE BİZİ SONUÇ ÜZMEDİ, VERİLEN DEMEÇLER ÜZDÜ”

Karşılaşma öncesinde tesislere giderek oyuncularla neler konuştuğu sorulan Orman, “Ben tesislere gittim ama oyuncularla uzun bir görüşme yapmadım. Biraz önce Dinçer Bey de yanımdaydı, Fabri ve Tosiç’e yorgun olup olmadıklarını sordum. Bunun haricinde özel bir konuşma yapmadım. Hocayla konuştum. Kendisiyle diyaloğumuz ayrı bir seviyededir. Bir gün kızım da yanımızdaydı, havadan sudan konuştuk. Bizim açımızdan hayat devam ediyor. Derbinin bizi en çok üzen tarafı, kaybetmekten daha fazla, oradaki ortam ve Beşiktaş’la, şahsımla, oyuncularımla ve yöneticilerimle alakalı verilen demeçler ve yapılan muamele. Beşiktaş Fenerbahçe’yle 100 senedir maç yapıyor ve 100 sene daha yapacak. Ama bunun sportmenlik içinde gitmesi gerekiyor. Beşiktaş tabii ki kaybedecek, berabere kalacak. Bu rakipler için de geçerli. En az hata yapan şampiyon olacaktır” diye konuştu.

“MARKA DEĞERİNİN ÖNEMİNİ GÖRDÜK”

Leipzig’de Keita’nın 80 milyon euroya Liverpool’a gittiğini hatırlatan Orman, “Bu çocuk Türkiye’de bir takımda oynasa bu para eder mi? Etmez. Burada marka değeri giriyor önümüze. Aynı oyuncu Türkiye’de olsa 15, 16 milyon euro eder. Arda Turan, Atletico Madrid’den Barcelona’ya yüksek bir parayla gitti. Aynı Arda, Galatasaray’dan Barcelona’ya bu paraya gider miydi? Benim oyuncularıma soyunma odasında yönetici tarafından küfür edilmesini, İngiltere’de, Fransa’da yapabilir misiniz? Verilen demeçler, bir yöneticinin bir başkanla alakalı imalı konuşmalarını yurt dışında görebilir misiniz? Amaç ne? Kavga çıkarmak. Atatürk ne diyor, sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severim. Bu sadece sporcu için değil yönetici için, antrenör için de geçerli” ifadelerini kullandı.

“BUNLARDAN FENERBAHÇE TARAFTARI DA MEMNUN DEĞİL”

Yöneticilerine Fenerbahçe derbisinde korolar halinde küfürler edildiğini söyleyen Fikret Orman, “İkinci yarıda bizim stadımızda oynayacağız. Aynı şeyleri yapsak kötülük tohumlarını ekmeye devam edeceğiz. Yapmasak bir sene sonra yine gideceği o stada ve yine aynı muameleye maruz kalacağız. Şafak burada, kendisi 1,5 senelik bir yönetici, dersiniz ki genç, tölare edelim. 70 yaşını geçmiş insanlara, 15 senelik spor yöneticiliğini yapanlara yakışan işler mi bunlar? Benim oyuncum ailesini kurmuş, bel altı vurmak mı Türk futbolunu yükseltecek? Maçla ilgili akıllarda kalan ne? Hakem hataları, verilen demeçler. Dünkü maçta akıllarda kalanlar ne? Tribünler, rakibin alkışlaması. Bu işler düzelsin artık. Federasyon hak mahrumiyeti versin. Başkan için de geçerli bunlar. Gerekirse men edilsin, başkanlık da yapamasın. Devlet daha ne yapsın. Statları yaptılar, vergileri düzelttiler. Bunu artık yükseltmesi gereken spor adamlarının işi. Bunlardan Fenerbahçe taraftarı da memnun değil, buna eminim. İnsanlar rahatsız oluyor. Kitleleri kavgaya çekmeye gerek yok. Bu bir boks maçı değil, futbol maçı. İnsanların bir sürü stresi var. Maça hoş vakit geçirmek için geliyor. Kazandığı zaman tabii ki arkadaşlarına takılacak ama kavga etmek, yumruk yumruğa girmek olmaz. Yöneticilerin işi sakinleştirmek, akil adam olmak” açıklamasında bulundu.

“HAK MAHRUMİYETİ YERİNE ÖMÜR BOYU MEN VERİLMELİ”

Spora hizmet eden herkesin sorumlu olduğunu söyleyen Fikret Orman, “Sporda ahlak çok önemlidir. Bunu çözmek için tek yapabileceğimiz durum pozitif hareket etmek. Efendi Beşiktaş’ı bu nedenle ortaya koyduk. Ama bunları alıp başka yerlere çekmek, küçücük çocuklara seremonide hareket çektirmek Hak mahrumiyeti bir şey değiştirmek. Ben de 45 gün hak mahrumiyeti aldım. Ama stat içinde konuşmazsın, stat dışında konuşursun. Hakemle alakalı çok konuşuldu. Ben hakem yorumcusu değilim. Olayı sadece Ali Palabıyık açısından görmüyorum. Yan hakem Cem Satman tarafından da bakıyorum. Ali Palabıyık gibi genç hakemlerin kazanılmaya çalışmasını destekliyorum. Bizim maçımızda hata yapmış olsa bile bu insanların kazanılmasından yanayım. Fakat Karabük maçında yine Ali Palabıyık vardı, yine Cem Satman vardı, golümüzü vermediler. Ama iftira atmıyorum, suçlamıyorum. Ortadaki gerçekleri söylüyorum” diye konuştu.

“GÖZÜM O YAN HAKEMİN ÜSTÜNDE”

Ali Palabıyık’ın sezon başında Trabzonspor’un bir maçında düdük çaldığını ve o maçta çok iyi olduğunu dile getiren Orman, “Ama tansiyonu yüksek maçlara verirsek kazanamayız bu isimleri. Ancak burada bu yan hakemi takip edeceğiz artık. Bütün problemli kararların içerisinde var. Çok detaya girmiyorum ama gözüm üzerinde. Bir maçta daha kötü ne olabilir. 1 metreye yakın bariz gol iptal. Penaltı verilmedi. Penaltıyla beraber kırmızı kart verilmedi. 3 tane kırmızı kart göster, hocanı dışarı gönder, daha ne olabilir diye düşünüyorum. Bunun yorumunu hakem hocaları ve sizler zaten yaptınız. Günah yani. Yoksa Fenerbahçe, Beşiktaş’ı yenebilir mi? Çok büyük bir camia yenebilir. Maçtan önce de söyledim Fenerbahçe toparlar diye. Maça pozitif girmek için, seyirciyle verilen cezalarla ilgili konuştum. Ama bunları pozitif konuştum” dedi.

“QUARESMA İLK HAREKETTE KIRMIZI KART GÖREBİLİRDİ”

TFF’nin artık bu konularla ilgili bir harekette bulunması gerektiğini söyleyen Fikret Orman, “Maç bittiğinde ilk yaptığımız özeleştiriydi. Özeleştiri yapmamız gereken noktalar var. Bunları konuşup bütün faturayı hakeme çıkaramayız. Objektif olarak bakmamız lazım. Quaresma gibi üst düzel oynamış bir oyuncuya o kırmızı kart yakışmadı. Belki ilk pozisyonda bile kırmızı kart görebilirdi. Federasyon iyi niyetli çalışıyor, MHK de öyle. Ligin ikinci yarısındaki maça daha çok şey var. Yunus Emre mi olacağız, Fikret Orman mı olacağız göreceğiz. Ama Yunus Emre sözünü yanlış yerlere çekmeyin, kendimizi onunla kıyaslamıyorum. 100 milyonun üzerinde bir taraftar kitlesine çıkmak istiyoruz. Dünya nüfusunun yüzde 62’si Asya’da yaşıyor. Bunun içinde 1.8 milyar Müslüman nüfusu var. Real Madrid, Chelsea, Bayern Münih gibi bizden 20 sene önce bu hamleleri yapmış olan kulüpler varken, bizim de başarılı sonuçlar alarak buralara gelmemiz gerekiyor” açıklamasını yaptı.

“BU KONUŞMALARI AVRUPA’DA YAPAMAZSINIZ”

Kendisinin başka takım taraftarı olan birçok arkadaşının olduğunu sözlerine ekleyen Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, “Benim çok Fenerbahçeli yakın arkadaşım var, Galatasaraylı, Trabzonsporlu arkadaşlarımız var. Sürekli beraber vakit geçiriyoruz. Bu hepimiz için geçerli. Bunu söylemeye çalışıyorum. Benim haddime değil bir camiayı zan altında bırakmak. Ben bir zihniyetle alakalı konuşuyorum. TFF’nin yasal bir düzenleme yapmasıyla daha net bir sonuç alınması gerekiyor. Bu konuşmaları İngiltere’de, Fransa’da yaparsanız ömür boyu men olursunuz” diye konuştu.

“BU KONUŞMALARDAN BİR ŞEYLER ÇIKARIP YARIN KAVGA ÇIKARANLAR OLACAKTIR”

Spor yazarı ya da hakem yorumcusu olmadığının altını çizen Fikret Orman, “Hakemle ilgili görüşlerim var ama yorum yapmayı doğru bulmuyorum. Hakem için temennide bulunurum. Duyduğunu değil gördüğünü çalsın gibi temennide bulunurum. Spor yöneticisi olarak bunların düzgün tarafını öne çıkartmalıyız. Hep söylüyorum, 100 senedir bu maçlar oynanıyor. Biz ölünce de çocuklarımız, torunlarımız nezdinde bu maçlar oynanacak. Ben koskocaman bir camianın başkanıyım. Özellikle son maçtaki mesnetsiz konuşmaları kendi üslubumuzla konuşmaya çalışıyorum. Anlayan anlar ama yüzde 100 yarın sabah buradan bir şeyler çıkarıp kavga çıkarmaya çalışanlar olacaktır. Arkasında bir mana çıkaran varsa da şimdi çıkıp manasını sorsun. Avrupa’nın 6. büyük ekonomisi olan bir ülkenin 12. burada marka değeri olmaz. Anadolu kulüplerinin 3 büyükler seviyesine gelmesi için oyuncu satması gerekiyor. Ama marka değerine bakınca sattıkları oyuncu, 2 milyon, 3 milyon Euro. Hollanda’daki takım satıyor 30 milyon Euro’ya. Biz hancı değil yolcuyuz. Arkamızda iyi bir eser bırakmak lazım. Faruk Ilgaz iyi tanınan bir başkandır, Süleyman Seba iyi tanınan başkandır. Galatasaray’da Özhan Abi iyi anılan bir başkandır. İyi anılmak önemlidir” diyerek sözlerini tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...