Beşiktaş Kulübü'nün başkanlık koltuğuna aday olan isimlerden Fikret Orman, olası başkanlık dönemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kulübün borcunun 600 milyon lira civarında olduğunu belirten Orman, acil ihtiyaç duyulan parayı da 60 milyon dolar olarak açıkladı ve ilk etapta kendi ceplerinden para koyacaklarını belirtti.

Kulübün Yıldırım Demirören'e olan borcuyla ilgili de konuşan Orman, seçilmesi durumunda eski başkanla bu konuyu görüşeceklerini dile getirdi ve Demirören'in hibe şartına "Hibe yapacak durumumuz yok" yanıtı verdi.

2004 yılında Demirören'e karşı başkanlık yarışını kaybeden Fikret Orman'ın Lig TV'ye yaptığı açıklamaların satır başları şöyle:

— Öncelikli hedefimiz Beşiktaş Kulübü'nün kulübün içinde bulunduğu mali sorunu çözmek olacak.

— Son 8 yılda 1 milyar dolar para harcandı. Bunlar taraftarın, halkın parası. Daha iyi stratejilerle harcanması lazım. Sezon başında sansasyonel futbolcular almak kolay ama sezon sonu önemli. Radikal kararlara mecburuz. İçinde bulunduğumuz ortama bakılırsa, radikal olmadan buradan dönemeyiz. Beşiktaş'ın ekonomisinin toparlanması lazım. Çok radikal kararlar alacağız ve bundan hiç çekinmeyeceğiz.

— Kimse benim elimde bir sihirli değnek olduğunu düşünmesin ama neyin nasıl yapılacağını çok iyi bilirim. Sportif olarak çok büyük vaatlerde bulunmak istemiyorum.

— Gelirimizden fazla giderimiz var. Benim olduğum yerde tabii ki lider bir takım yaratmaya çalışacağız ama önceliklerimizi içinde birinci sırada yapısal düzelme var. Biraz sempatik gelmeyeceğiz bu süreçte ama zarar eden değil, kar eden bir kurum olacağız. Acı reçeteyi uygulamak zorundayız.

— Kulübün toplam borcu 600 milyon lira civarında. 55-60 milyon dolar gibi biri paraya hemen ihtiyaç var. İlk başta biraz cepten para koyacağız. Borçla ilgili farklı rakamlar da konuşuluyor ve ayrıca bu paranın nereye gittiği merak konusu. Biz inceleyip genel kurulun önüne koyacağız.

— (Kulüpten 103 milyon lira alacağı olan eski başkan Yıldırım Demirören'in alacaklarını şartlı hibe ettiğinin hatırlatılması üzerine) Biz böyle bir rakamı kulübün kasasına koyamayız. Ben Beşiktaş'ın menfaati neyi gerektirirse onu yaparım. Alacakları için Yıldırım Demirören'le de görüşürüz. Bir anda başkanlık kararı aldığım için böyle bir hazırlık yapamadım. Hibe yapacak durumumuz yok. Demirören'le seçimden sonra görüşürüz.

— Orman, Demirören'in kulüpten 103 milyon lirayı 3 yıllık bir sürede tahsil edeceğini, ilk ödemeyi de eylül ayında 20 milyon lira olarak alacağını söylediğinin aktarılması üzerine, ''İnşallah'' demekle yetindi.

YENİ STAT, LİSTE, HEDEFLER...