Fikret Orman'dan zehir zemberek açıklamalar

Beşiktaş Başkanı Fikret Orman, yönetim kurulu toplantısı sonrası Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde yaşananlardan dolayı maçın hakemi Fırat Aydınus ile Fenerbahçe kaptanı Emre Belözoğlu'na yönelik sert ifadeler kullandı. Orman, "Hakem maçı yönetmek değil, günü kurtarmak için gelmiş. 20 numaralı (Emre) oyuncunun yaptığı ne ahlaka ne de insanlığa çıkar. "

Ntvspor 24.03.2015 - 20:45

Fikret Orman'dan zehir zemberek açıklamalar

"Maç oynanmıştır, Beşiktaş şanssız bir şekilde gol yemiştir. Ondan evvelki pozisyonlara baktığımızda maçı kazanabilirdik de. Demba Ba o gülü atsa veya dönen topu Oğuzhan tamamlasa belki galip gelebilirdik. 90+2'de futbol şansı onlardan yana oldu. Bizim de hatalarımız vardır. Ama maçı kaybettik. Bu maçın sonucu ne olursa olsun bazı konulara açıklık getirme taraftarıyım" diye sözlerine başlayan Fikret Orman, şunları ifade etti:

"Hakem, tam anlamıyla maçı yönetmek değil de, maçı idare etmek için gelmişti. Bütün kararları günü kurtarmak, ne şama ne şişe dokunmak amacındaydı ve bütün kararları da böyle aldı. 29 numaları oyuncu (Emenike) gözünün önünde formasını çıkarıyor. Talimatlar açıktır, oyuncu sahayı terkediyor, dışarı çıkıyor. Teknik heyet ona müdahele ediyor, oyuncu tekrar formasını giyip oyuna giriyor. Çıkması, oyuna girmesi hepsi birer kural ve hakem hatası. Talimat, 'oyuncu hakemin idaresi olmadan sahadan çıkamız' diyor, yine 'hakemin iradesi olmadan içeri giremez' diyor, yine oyuncu oyuna giriyor."

"HERHALDE TAVUK KARASI VAR" 

Daha sonra hakeme ve Emre Belözoğlu'na yönelik sert eleştiriler yönelten Fikret Orman, "Oyuncu oyuna girerken, orada 20 numaralı oyuncu hiçbir spor ahlakına uymayacak, hiç bir camiaya yakışmayacak şekilde hareketler yapıyor. Gözlemciler görmemiş, herhalde tavuk karası var. Teknik heyet ve yönetim olarak biz görüyorsak onlar nasıl göremiyor. Gelip benim hocama sadece bir defa değil küfürler ediyor. İlk yarıda Kayseri Erciyes maçında bir defa bizim oyucumuzun ağzından çıkan bir ifadeden dolayı -ki yere doğru bir şeyler söylemesine rağmen- kırmızı kart gösterip Fenerbahçe maçında oynamamıştır. Olayın görüntüleri 1-2 -10-20 defa yayınlandı. Herkes görüyor. 4. hakem Deniz çoban, 'hocam küfür var kırmızı kart' diyor. 'Sen işine bak' diyor. Bunlar kayıtlarda var. TFF'den bunları isteyeceğiz" diye konuştu.  

"BÖYLE BİR HAKEMLİK OLMAZ" 

Olaya teknik direktörleri Slaven Bilic ile birlikte yönetim kadrosu ve oyuncuları olarak adaletli baktıklarını vurgulayan Orman, "Geçen Balıkesirspor maçında Ersan'ın yaptığı harekete 'çok ağır bir karar' dedik. Bu bizim takımımıza olsaydı, bizim aleyhimize olan kararları bile kamuoyunun önüne getirebiliyoruz. Benim takım kaptanım Tolga olaya müdahele olmak için geliyor, ona sarı kart gösteriyor. Yönetmelik açık, diyor ki 'kaleci kaptan olmadığı sürece cezasahasını terkederse sarı kart görür.' Rakip takım kalecisi daha sahaya girmemiş 3. kalecimle kavga etmeye geliyor, ona kart göstermiyor. Böyle bir hakemlik olamaz" diyerek sert ifadelerine devam etti. 

"FENERBAHÇELİLERE SESLENİYORUM..." 

Orman sert ifadelerini devam ederken, "Maçı kaybettik, 90 dakika bitti; maç tescil edildi, ama bu hakem, 'işte maç duruyordu' diyormuş. Galatasaray maçını yine bu hakemle oynadık. 17 saniyede maçı bitirseydin. Orada kuralı uygulamayı biliyor. Bu maçı niye iyi yönetmedin. Hakemlik yapmaya değil, kendi hesabını yapmaya gelmiştir. MHK başkanına da söylüyorum, bu maçtan evvel de bu hakemlerle nasıl yapacağını söylemişti. Bu hakemleri, özellikle bu hakemi cezasız bırakmaması lazım. Biz ona ceza verecek değiliz, kurulun vermesi lazım. Biz buyük bir camiayız, taraftarımızdan inanılmaz derecede tepki görüyoruz. Biz herkese saygılı davranırken, bir takımın kaptanı geliyor hocamıza küfür ediyor. Bütün Fenerbahçelilere söylüyorum, bunun zıddı olsaydı, Beşiktaşlı bir oyuncu Fenerbahçe'nin hocasına küfür ederse, ne hissederlerse biz de onu hissettik" ifadelerini kullandı.

"BU AHLAKSIZLIKTIR" 

Emre Belözoğlu'na yönelik sert ifadelerine devan eden Fikret Orman, "Bu ahlaksızlıktır. Bir defa bizim stadımızda oldu. İkinci burası. Bir taraftar küfür ediyor diye kulübe 200 bin lira cezalar kesiliyor, bu bütün kulüplere var. Bu işin ana aktörü olan oyuncunun cezasız mı kalması lazım. Biz ceza verilmesi için müracaatta bulunacağız. Bize arkadaşlarımızdan, 'Bu oyuncunun kaptan olduğu milli takıma oyuncularımızı göndermeyelim' diye teklif geldi. Ancak Beşiktaş ay-yıldızı taşıyan bir kulüptür ve milli takıma destek olmamız lazım. Futboldaki oyuncular, yöneticiler herkes geçici. Camialar arasındaki ilişkiler kalıcı. Biz oyuncularımızı her türlü kötü olaydan uzak kalması için uyarıyoruz. Bu demek değildir ki bu kadar edepsizlikler cezasız kalacaktır. Hem oyuncuyla hem de hakemle alakalı hem MHK'nın hem de PFDK'nin gereğini yerine getirmesini istiyoruz" diyerek iki isme ceza verilmesi çağrısı yaptı.

"BU TAKIM ŞAMPİYON OLACAK" 

Geçen hafta Galatasaray ve Fenerbahçe'nin puan kaybettiğini ve kendilerinin lider olduğunu hatırlatan Orman, "Biz bu çocuklarla hep beraber buraya geldik. Evet üzüldük, herkesten fazla biz üzüldük. Pazar veya pazartesi günü sinirlerimiz çok yerinde değildi, o günkü sinirle olaylara yaklaşmak istemedik ki bugün bu açıklamaları yapıyorum. Biz bu  takımmla şampiyon alacağız. Önümüzde 9 maç var. Kimin kaç puan kaybettiğini kimse bilemez. Süleyman Abi'nin bir sözü vardı, "Tabutumu taşısın dört tane inanmış adam" diye. Biz buna inandık, biz de inananlarla beraber Beşiktaş taraftarlarıyla yeni stadımıza  şampiyon döneceğimize inanıyoruz. Taraftarlar morallerini bozmasınlar. Şampiyon olarak yeni stadımıza döneceğimize inanıyoruz" diye konuştu.  

"NE İNSAN NE DE SPOR AHLAKINA YAKIŞIR" 

Emre'nin küfür kayıtlarının hepsinin ellerinde olduğunu söyleyen Orman; "Beşiktaş TV'ye yayınlasınlar diye talimat verdik. Çünkü herkes olayları netliğiyle görsün. Milli olmuş, spor yapmış, kaptanlık yapmış birisinin de o ağırlıkta hareket etmesi lazım. Küfür etmek kıyameti koparmak ayıp. Ne spor ne de insan ahlakına yakışır. Slaven Bilic yine sporcu olduğu için onu orada bıramaya çalışıyor ama kimse bizim yaptığımız gibi kimseye küfür etmez, kimse de bize küfür edemez" dedi.

Emre'nin küfür ettiği görüntüleri gördüğünü kaydeden Fikret Orman sözlerini, "Başkanlıkta yaklaşık iki gün sonra 3. yılımız doluyor.
20  yıldır aynı numarayı kullanıyorum. Maç oynanıyor taktik yorum istiyorlar, binlerce olay. Bu numarayı herkese vermiştim ki tüm taraftarlar dertlerini bize anlatsın diye. Ama uslup bilmeyen kişilerden dolayı artık eski numaramı kullanmayacağım" diye bitirdi.

Sayfa Yükleniyor...