Formula 1 garanti altında

Uluslararası Otomobil Federasyonu, Formula 1'in yakın geleceğini garanti altına aldı. Federasyon ile 12 takım, Formula 1 Şampiyonasının kurallarını ve gelir dağılımını düzenleyen yeni bir anlaşmanın altına imza attı.

02.08.2009 - 10:51

Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA ile Formula 1 takımlar birliği FOTA arasında aylardır süren tartışmalar son buldu. FIA ile 12 takım yeni bir konkord anlaşması imzaladı. Anlaşma, 2012 yılının sonuna kadar Formula 1'in nasıl yönetileceğini ve gelirlerin nasıl dağıtılacağını kurallara bağlıyor.

FIA, Dünya Motor Sporları konseyinin onayladığı ve 2010'dan itibaren geçerli olacak sportif ve teknik düzenlemelerde 1998 anlaşmasındakilere göre küçük değişiklikler yapıldığını bildirdi. Ayrıca haziran sonunda Paris'te varılan uzlaşma doğrultusunda takımların harcamalarını 1990'ların başındaki seviyelere çekmeyi kabul ettiği belirtildi.

Anlaşmayı bu hafta Formula 1'den çekileceğini açıklayan BMW Sauber dışında Şampiyonada yarışan tüm markalar ve yeni Grand Prix takımları USF1, Campos Meta ve Manor GP imzaladı.

Formula 1'de maliyetleri düşürme tartışmaları FIA ile FOTA'yı aylar boyunca karşı karşıya getirmişti. Sonunda FIA Başkanı Max Mosley'nin Şampiyonada 40 milyon sterlinlik bütçe sınırı uygulanması teklifi yerini takımların harcamalarını 1990'ların başındaki seviyelere çekmesi hedefine bırakmıştı. Ayrıca Mosley ekim'deki Başkanlık seçimlerinde yeniden aday olmamayı kabul etmişti.

Federasyon yeni anlaşmayı Formula 1 Dünyasında yeni bir istikrar döneminin habercisi olarak görüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...