Formula 1'de geri adım

Formula 1'de en çok yarış kazanan sürücünün şampiyon olması yönündeki kural değişikliğine, takımların tepki göstermesi üzerine, Uluslararası Otomobil Federasyonu geri adım attı.

23.03.2009 - 13:11

Formula 1'de geri adım

Geçtiğimiz salı günü toplanan Dünya Motor Sporları Konseyi, bu sezondan geçerli olmak üzere Formula 1'de en çok puan toplayan değil, en çok yarış kazanan pilotun şampiyon ilan edilmesine karar vermişti.

Bu kararın ardından Formula 1 takımlar birliği FOTA, sezonun bitimine bu kadar kısa bir süre kala böyle bir kararın ancak takımların oybirliğiyle alınabileceğini hatırlatarak, kural değişikliğinin geçerliliğini sorgulamıştı.

FOTA bildirisinin ardından FIA, geri adım atarak, "Herhangi bir nedenden dolayı takımlar kural değişikliğinden memnun değilse 2010 yılına ertelenebilir" demişti.

Kural değişikliği fikrini ilk ortaya atan Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone da değişikliğin 2010'da hayata geçeceğini söyledi.

Ecclestone, "Değişiklik fikrinin şampiyonlukla ilgisi yok aslında, amaç sadece sürücülerin her yarışa ikinci, üçüncü olmak için değil, kazanmak için çıkması" diyerek bu konuda ısrarını sürdürdü.

Formula 1'de yeni sezon önümüzdeki haftasonu Melbourne'da yapılacak Avustralya GP'si ile start alacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...