Formula 1'de uzlaşma yakın

Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA, Formula 1 Şampiyonası’nda uygulanacak kuralları değiştirmeyi kabul etti. Takımlar şampiyonaya katılmayı taahhüt ettikleri takdirde, bütçe sınırı yükseltilecek. Buna karşılık, süresi dolan Concorde sözleşmesi yürürlükte kalacak.

Ntvspor 18.06.2009 - 15:14

FIA ile Formula 1 takımları arasındaki anlaşmazlık, gelecek yıl yapılması planlanan şampiyonayı büyük ölçüde tehlikeye sürükledi. Takımlardan 5'i, şampiyonaya katılım başvurularındaki önkoşulları yarın akşama kadar kaldırmazsa gelecek yıl yarışamayabilir. Bunun alternatifi, 1950'den beri süren şampiyonaya rakip bir yarış serisinin kurulması. Taraflar işte bu "geri dönüşü zor" aşamaya gelinmeden hemen önce uzlaşmacı bir tutum sergilemeye başladı.

FIA Başkanı Max Mosley, olası bir anlaşmanın çerçevesini çizerek önkoşul ileri süren 5 takıma mektup gönderdi. Mosley, tarafların en önemli tartışma konularından biri olan bütçe sınırlamasında geri adım attı.

Gelecek yıldan itibaren takımlara 40 milyon sterlinlik bütçe sınırı altında yarışma seçeneği sunulacak. Bu şartı kabul edenlere teknoloji geliştirme konusunda diğerlerinden daha özgür olma şansı tanınacaktı. Mosley, bütçe sınırının gelecek yıl için 40 milyon sterlinden 100 milyon Euro'ya çekilebileceğini, 2011'de ise 45 milyona düşürülebileceğini bildirdi.

Bütçe sınırının ihlal edilmesi gibi olası yolsuzluk iddialarının tarafsız denetçilerce soruşturulmasını kabul etti. Buna karşılık takımlardan Formula 1 yönetimiyle ticari ilişkilerini belirleyen ancak süresi dolan 1998 Concorde sözleşmesine bağlı kalmalarını talep etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...