Formula 1’de 2010 sezonunun başlamasına çok kısa bir süre kaldı. Bu dev organizasyon 14 Mart’ta Bahreyn Grand Prix’siyle başlayacak. Peki bizi nasıl bir sezon bekliyor?

Her şeyden önce efsane pilot Michael Schumacher, Mercedes GP takımıyla pistlere geri dönüş yapıyor. 41 yaşında olmasına rağmen formda gözüken tecrübeli pilot, kariyerine 92 Grand Prix zaferi ve 7 dünya şampiyonluğu sığdırdı. Efsane pilotun performansı şimdiden büyük merak konusu.

Ferrari, İspanyol pilot Fernando Alonso ve sağlığına kavuşan Felipe Massa ile şampiyonluk kovalarken, son şampiyon Jenson Button da McLaren bayrağı altında 2008 yılı şampiyonu Lewis Hamilton’la birlikte mücadele edecek.

Bu yıl Formula 1’de bizleri bazı kural değişiklikleri bekliyor. En önemli kural değişikliklerinden biri pit stoplarda benzin almanın yasaklanması. Takımlara daha uzun araçla yarışma izni çıkarken, benzin tankları 80 kg’dan 160 kg’a çıkarıldı.

En önemli kural değişikliklerinden bir tanesi de puan sisteminde yapıldı. Yeni kurala göre yarışı ilk 10’da bitiren sürücüler puan alırken, puanlama sırasıyla şu şekilde olacak: 25-18-15-12-10-8-6-4-2-1.

MCLAREN
Jenson Button
Lewis Hamilton
İki dünya şampiyonu ile sezona başlayacak McLaren’in yeni aracı MP4-25, Formula 1’in en hızlı araçlarından biri. En az MP4-24 kadar etkileyici bir görüntü çizen yeni araç, birçok araştırma ve yeniliği içinde bulunduruyor.

Button ve Hamilton’ın birlikte neler yapacağı merak konusu, ancak çok hızlı bir araça sahip oldukları kesin.

MERCEDES GP
Michael Schumacher
Nico Rosberg
Formula 1’de 2010 sezonunun neden büyük bir heyecana sahne olacağının en net cevabı Michael Schumacher’in yeniden pistere dönüşü kuşkusuz. 3 yıllık bir aranın ardından 41 yaşındaki Alman pilotun neler yapacağını herkes büyük bir merakla bekliyor.

Ferrari
Felipe Massa
Fernando Alonso
2009 yılında büyük bir hayal kırıklığı yaşayan ve F60’la sadece 1 zafer kazanan Ferrari, F10 aracıyla sezona daha iddialı bir giriş yapmanın hesaplarını yapıyor. Kadrosuna eski dünya şampiyonu pilot Fernando Alonso’yu ekleyen İtalyan ekibi, sağlığına kavuşan Felipe Massa ile yola devam edecek.