Fransa Toprağı

Roland Garros önümüzdeki Pazar günü başlayacak. Dev turnuva öncesi geri sayım sürerken gözler favori isimlere çevrilmiş durumda.

Ntvspor 19.05.2009 - 12:50

Sezonun tek toprak kort Grand Slam'i Roland Garros'a artık sayılı günler kaldı. Saatler birer birer turnuvanın ilk servisine doğru akarken gözler özellikle Madrid'deki finalin ardından bir kez daha Nadal – Federer rekabetine çevrilmiş durumda. Çünkü son yıllarda tenis tutkunlarını bu iki ismin maçlarından daha fazla heyecanlandıran bir oluşum yok.

Nadal hayranlrı için Madrid'de Federer karşısında alınan iki setlik mağlubiyet hiç şüphe yok ki şok etkisi yarattı. Nadal binlerce seyircisi önünde, kendi evinde, üstelik favori zemini olan toprakta ezeli rakibinden set dahi alamadan mağlup oldu. Ancak paniğe gerek yok. Çünkü İspanyol tenisçi Roland Garros'ta en büyük değil belki de yine tek favori. Nadal'ın Madrid'deki mağlubiyeti tabii ki beklenmiyordu ama yenildiği insan da Federer. Ayrıca bu yenilginin bazı fiziksel koşullardan da kaynaklanmış olabileceğini belirtmek gerekiyor.

Nadal final maçı öncesi son haftaların formda ismi Novak Djokovic'le dört saatlik bir yarıfinal maçı yapmıştı. Böylesi ağır efor sarfetmiş bir Nadal'ın bir gün sonraki final maçında çoğu zaman yetiştiği toplara Federer karşısında yetişemediğini gördük. O kaslı vücudun da demek ki bir kapasitesi vardı.

Madrid 1000 turnuvası her ne kadar toprak kortta oynansa da Roland Garros'la arasında büyük fark var. Nasıl her bıyıklı dayımız değilse, her toprak kort da aynı etkide değil. Paris'in toprağı Madrid'le kıyaslandığında çok ama çok daha yavaş. Bu da tabii ki Nadal gibi bir ustaya çok büyük bir avantaj sağlıyor. Dolayısıyla Fransa Açık öncesi sorulması gereken soru; “Nadal turnuvayı kazanabilir mi değil de set kaybeder mi” olmalı. Bana kalırsa kaybetmez. Kaybetse bile kaybedeceği kişi Federer değil Djokovic olur. Ona da en fazla bir set verir.

Madrid finaline Federer cephesinden bakacak olursak onun moral kazandığı muhakkak. Geçen sene hiç Masters turnuvası kazanamayan tek bir Grand Slamle sezonu noktalayan İsviçreli, en büyük rakibini 2. kez toprakta yenmenin verdiği moralle Paris'te olacak. Ama kanımca turnuvayı kazanma fikri aklında hiç olmayacak. Tabii Nadal herhangi bir sakatlık problemi yaşamazsa.

Bayanlar cephesine baktığımızdaysa iki büyük favori karşımıza çıkıyor. Üst üste 2 toprak kort turnuvası zaferiyle Roland Garros'ta boy gösterecek olan Dinara Safina ve yurttaşı Svetlana Kuznetsova. Son bir ayda tenisçilerin performansı göz önüne alındığında bu iki oyuncu dışında bir ismin şampiyon olması sürpriz olur.

Son olarak milli gururumuz İpek Şenoğlu hakkında birkaç kelam edelim. İpek Avustralya Açık'tan sonra şimdi de Roland Garros'ta mücadele edecek. Melbourne'da Avusturyalı Tamira Paszek ile birlikte oynayan fakat partnerinin sakatlanması sonucu ilk tur maçını tamamlayamayan milli tenisçi Paris'teyse Belçikalı Yanina Wickmayer'le birlikte ter dökecek. Gönlümüz İpek'le birlikte.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...