Fransa Turu başlıyor

Dünyanın en prestijli bisiklet yarışı Fransa Turu, bu cumartesi başlıyor. Takımların birçoğu yarış kadrolarını şekillendirirken, Astana ekibinde Armstrong-Contador rekabeti tartışılmaya devam ediyor. Anti-doping yetkilileri ise tur öncesinde yeni önlemler üzerinde çalışıyor.

Ntvspor 30.06.2009 - 16:38

İSTANBUL - 96. Fransa Bisiklet Turu bu cumartesi, Monaco'dan start alacak. Bisikletçiler, Fransa'yı saat yönünde kat edecek. Yarışta 10'u düz, 7'si dağlık, 21 etap geçecek. 3 bin 500 kilometrelik mücadele 26 Temmuz'da, Paris'te sona erecek.

Geçen yılki yarışı CSC Saxo Bank takımından Carlos Sastre kazanmıştı. İspanyol sürücü bu kez, turda ilk kez yer alacak Cervelo takımı adına yarışacak. Sastre favorilerden biri ancak güçlü rakipleri var.

Başa koşması beklenen takımlar kadrolarını büyük ölçüde belirledi. Rabobank sezonun ilk büyük bisiklet yarışı İtalya Turu'nu kazanan Denis Menchov'a güveniyor. Lampre'nin lideri dünya şampiyonu Alessandro Ballan olacak. Quick Step, genel sıralama için Stijn Devolder'e, sprint etaplarında Tom Boonen'e bel bağlayacak. Saxo Bank'ta geçen yılki yarışın en başarılı genç sürücüsü Andy Schleck var.

Astana takımı ise hem Fransa Turu'nda 7 kez şampiyonluk yaşayan Lance Armstrong'u hem de turun 2007 şampiyonu Alberto Contador'u kadrosunda bulunduruyor. Hangi sürücünün takıma liderlik edeceği uzun süredir tartışılıyordu. Takım geçen hafta tercihini Contador'dan yana kullandığını açıkladı. Ancak Contador'un kendisi bile yarış içindeki form durumlarının takımdaki konumlarını değiştirebileceğini kabul ediyor.

Son yıllarda sık sık doping skandallarıyla sarsılan Fransa Turu'na sadece takımlar değil, anti-doping yetkilileri de hazırlanıyor. Fransa Anti Doping Ajansı, yarış boyunca yaklaşık 50 sporcuyu yakından takip edecek. Bu sporcuların bir kısmı favoriler, diğer kısmı ise biyolojik pasaportlarında şüpheli verilere rastlananlar.

Uluslararası Bisikletçiler Birliği ile Dünya Anti Doping Ajansı, geçen yıldan beri tüm profesyonel sporculardan kan örnekleri alarak biyolojik pasaport adı verilen tıp dosyaları tutuyor. Bu dosyalarda toplanan bilgiler doping testlerinden elde edilenler ile karşılaştırılıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...