Draft öncesi Amerika Birleşik Devletleri'ne giderek Denver Nuggets ve Boston Celtıcs'in özel antrenmanlarına çıkan Furkan Korkmaz’ın ilk turda seçilmesine kesin gözüyle bakılıyordu. İlk turda NBA takımları çoğunlukla bir sezon daha Avrupa'da kalmayı tercih eden yabancıları seçince, Furkan Korkmaz 26. Sıraya kadar geriledi.

Öte yandan birinci sıra seçme hakkını da elinde bulunduran Sixers, Ben Simmons’ı seçti. Los Angeles Lakers ikinci sıradan oyun kurucu Brandon Ingram’ı seçerken, Boston Celtıcs, kısa forvet Jaylen Brown’ı üçüncü sıradan draft etti.

Draft gecesi yapılan takaslar sonucunda milli basketbolcu Ersan İlyasova da Oklahoma City Thunder'ın yolunu tuttu. Ersan, Serge Ibaka karşılığında Victor Oladipo ve Domantas Sabonis ile birlikte Thunder'a takas edildi. Ancak kontratındaki madde gereği, Thunder yönetimi 1 Temmuz'a kadar 400 bin dolar ödeyerek Ersan'ı serbest bırakabilir. Thunder yönetimi Ersan İlyasova'yı takımda tutmaya karar verirse, bir başka Türk basketbolcu Enes Kanter'le aynı formayı giyecek.