Futbolda 'doğal delegelik' tartışması

Türkiye Futbol Federasyonu'nda doğal delegelik sistemi tarihe karıştı. Sistemin kaldırılması için meclise önerge veren AKP Antalya milletvekili Abdurrahman Arıcı, Spor Servisi programında kararını savundu. Doğal delegeliği düşen eski hakem Yusuf Namoğlu ise yeni statünün adil olmadığını iddia etti.

Haberler - Ntvspor 06.05.2009 - 14:57

İSTANBUL - Türkiye Futbol Federasyo'nun FIFA'nın talimatları uyarınca ana statüsünde yapılan değişiklik mecliste onaylandı.

Yasa kapsamında doğal delegelik sistemi kaldırılırken yerine üyelik sistemi getirildi . Federasyon Genel Kurulu'nda daha önce büyükler, olimpiyat, dünya ve kıtalararası şampiyonalarda final ile Avrupa Şampiyonası'nda en az yarı final yöneten faal olmayan hakemler, doğal delege olarak oy kullanabiliyordu.

Federasyon Ana Statüsü'nde yapılan yeni değişiklik ile Ahmet Çakar başta olmak üzere, Muzaffer Sarvan, Yusuf Namoğlu ve Talat Tokat'ın doğal delegelikleri düştü.

ARICI: DOĞAL DELEGELİK SİSTEMİNİN YARARI YOK
Değişiklik önergesini veren AKP Antalya miletvekili Abdurahman Arıcı katıldığı Servisi programında doğal delegelik uygulamasının kaldırılmasının gerekliliğini savundu..

Spor Servisi programına telefonla bağlanan Arıcı, ''Futbol Federasyonu daha önce statüyle ilgili çeşitli değişiklikler yaptı. Belli bir düzeyde olan hakemlere ömür boyu delegelik hakkı vardı. Daha önce Ahmet Çakar, Yusuf Namoğlu, Talat Tokat, Muzaffer Sarvan delegeyken, Futbol Federasyonu'nun Haziran ayında yaptığı statüyle Oğuz Sarvan ve diğer delegeler bu göreve geldi. Uygulamada olan statü gereği derneklerden gelen delegeler, bu derneklerin başkan ve yönetiminin belirlemediği delegeler olduğu için genel kurullarda birlik beraberlik sağlanamayordu. Benim hazırladığım statüye göre; genel kurula katılacak olan 5 delegenin belirlenmesinde, başkan ve yönetiminin belirlediği delegeler olacak. Yani dernekler kendi delegelerini, kendileri belirleyecek. Bizim bu görüşümüzü FIFA gönderdiği yazıda uygun bulmadı ve yürürlükteki statünün, kendi belirlediğine uygun olduğunu ve değişikliğe gerek olmadığını belirtti. Bizim önergeyi sunmamızda ki neden bu'' ifadelerini kullandı.

EGEMENOĞLU: DAHA ÜST DÜZEY OLAN DELEGE OLACAK
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu ise sadece statünün değiştiğini, doğal üyeliğin kalktığını ancak adı geçen eski hakemlerin yeniden üyelik hakkı kazanacak niteliklere sahip olduklarını söyledi.

Egemenoğlu, ''Daha önce bu önergede yer alan maddeler zaten tartışılmış fakat oy çokluğuyla yürürlükteki statünün uygulanması ön görülmüştü. Yani belli bir düzeye ulaşmış olan hakemler, dernekleri temsil eden delgeler olacaklardı. Yani delege seçiminde dernek başkanı ve yönetimi değil, FIFA'nın da belirlediği gibi hakemin kariyeri etkili olacaktı. Şuan genel kurullarda delege olan bir tek doğal delege var onlar da eski federasyon başkanları. Burada tecrübe göz önüne alınırken şu önemliydi; örneğin Yusuf Namoğlu bugün genel kurulda üyeyse, yarın bir başka hakemimiz uluslararası müsabakalarda görev alıp, kariyer olarak Yusuf Namoğlu'nun önüne geçerse yeni delege o olacak'' dedi.

NAMOĞLU: FEDERASYON KENDİ ADAMLARININ ÖNÜNÜ AÇTI
Doğal delegeliği düşen eski hakemlerden Yusuf Namoğlu ise değişen statünün adil olmadığını belirtti.

Namoğlu, ''Bu genel kurulda kabul edilen statü tamamen TFF'nun belirlediği bir statüdür. Burada FIFA'nın belirlediği bir statü gibi gösteriyorlar ama bu tamamen Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Komitesi'nde yer alan belli kişilerin düzenlediği bir statüdür. Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası gibi organizasyonlar görmezden gelinip, Şampiyonlar Ligi kriter olarak alınmıştır. Bu uygulamayla Federasyon kendi adamlarının önünü açmış, eski delegelerinde önünü kapatmak istemiştir'' ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...