Futbolda video teknolojisine yeşil ışık

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu, maç esnasında hakemlere yardımcı olması için video görüntüsü tekrarlarının izlenmesine destek verdiğini açıkladı.

Anadolu Ajansı 08.01.2016 - 00:18

Futbolda video teknolojisine yeşil ışık

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), maç esnasında hakemlere yardımcı olması için video görüntüsü tekrarlarının izlenmesine yeşil ışık yaktı.

İngiltere'nin başkenti Londra'da düzenlenen kurul toplantısında, maçlarda hakemlere yardımcı olmak için video görüntüsü tekrarlarının izlenmesi konusu masaya yatırıldı.

Üyelerden uygulamanın hayata geçirilmesi konusunda büyük destek gelirken, 4-6 Mart tarihlerinde Galler'in başkenti Cardiff'te düzenlenecek IFAB yıllık genel kurul toplantısında projenin daha detaylı bir şekilde ele alınacağı belirtildi.

IFAB'dan yapılan açıklamada, maçlarda video teknolojisinin kullanılmasına şimdiden birçok futbol federasyonu ve organizasyon yetkilisinin onay verdiği, uygulamanın yürürlüğe geçmesi için gereken çalışmalara başlanacağı belirtildi.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan IFAB üyesi Galler Futbol Federasyonu CEO'su Jonathan Ford, gelecek sezon yapılacak bazı özel maçlarda video teknolojisinin test amaçlı uygulanabileceğini, başarılı bulunması halinde profesyonel liglerde kullanılmasının ise en az 2 yılı bulacağını söyledi.

Sayfa Yükleniyor...