Futbolu bırakan isimler saha kenarını değil, ekranı tercih ediyor

Türk futbolunda şu sıralar yabancı sayısı tartışmaları yaşanırken, futbolun saha dışındaki aktörleri olan teknik direktör konusu da konuşulacağa benziyor.

DHA 19.09.2017 - 11:12

Futbolu bırakan isimler saha kenarını değil, ekranı tercih ediyor

Sezon başı Milli Takım'ın yeni teknik direktörü Mircea Lucescu'nun başlattığı tartışma en son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın görüş bildirmesiyle iyice alevlendi. Şu sıralar konuşulan ise 3 sene içinde yabancı sayısının kademeli olarak düşürülmesi yönünde.

Geçen sezon uygulamaya sokulan yabancı kuralına kulüplere göre 28 kişilik kadroda 14 yabancı  bulundurabilme hakkına sahip. 

Yerli oyuncular sahada azaldığı gibi, saha kenarını ise eski oyuncular tercih etmiyor. Futbolun saha içindeki yerli mimarlarının sayısının artıp artmayacağı önümüzdeki yıllar cevabını bulacakken, profesyonel kariyerini sonlandıran yerli oyuncular antrenörlüğü değil, medyayı seçiyor. Süper Lig'de yerli teknik adamların sadece 5'i son 20 yıl içinde futbolu bıraktı. Göztepe teknik direktörü Tamer Tuna 2010, Medipol Başakşehir teknik direktörü Abdullah Avcı 1996, Akhisarspor teknik direktörü Okan Buruk 2010, Fenerbahçe teknik direktörü Aykut Kocaman 2000 ve Karabükspor teknik direktörü Erkan Sözeri ise 2002 yılında futbolu bıraktı.

Yerli teknik adamlarda hal böyleyken medyadaki eski futbolcuların çokluğu dikkat çekiyor. Görsel ve yazılı medyada birçok antrenör adayı bulunurken, bu isimlerin çoğu futbolu yeni bırakmış durumda. Futbolculuk kariyerinde her biri yıldız isim olan Tümer Metin, Tuncay Şanlı, Erman Özgür, Rüştü Reçber gibi isimler antrenörlük yapmak yerine gazete ya da televizyonlarda yorumculuk yapmayı tercih ettiler.

Sayfa Yükleniyor...