Galatasaray-Fenerbahçe derbisi ertelendi

Spor Toto Süper Lig'in 26. haftasında oynanacak Galatasaray - Fenerbahçe derbisi güvenlik gerekçesiyle ileri bir tarihe ertelendi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Derbi ciddi bir istihbarata bağlı olarak ertelendi" denildi.

Haberler 20.03.2016 - 17:35 | Son Güncelleme : 20.03.2016 - 23:24

Galatasaray-Fenerbahçe derbisi ertelendi

Süper Lig'in 26. haftasında TT Arena'da oynanacak Galatasaray - Fenerbahçe derbisi güvenlik gerekçesiyle ileri bir tarihe ertelendi. 

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada müsabakanın alınan ciddi bir istihbaratın değerlendirilmesine bağlı olarak ve kulüplerinde talep ve mutabakatı doğrultusunda ertelendiği bildirildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"20 Mart 2016 Pazar günü saat 20.00’de oynanacak olan Galatasaray - Fenerbahçe futbol müsabakası alınan ciddi bir istihbaratın değerlendirilmesine bağlı olarak ve kulüplerin de talep ve mutabakatı doğrultusunda ertelenmiştir."

Galatasaray Kulübü yetkililerinden alınan bilgiye göre, müsabakanın güvenlik gerekçesiyle seyircisiz oynanması kararının alınması sonrası devreye giren sarı-kırmızılı yönetim, bu şartlar altında maçın da yapılamayacağını Türkiye Futbol Federasyonuna iletti.

Yapılan görüşmelerin ardından müsabakanın seyircisiz oynanması kararında değişikliğe gidilerek, ertelenmesi konusunda görüş birliğine varıldı.

İl Güvelik Kurulu ilk olarak mücadelenin seyircisiz oynanmasına karar vermişti. Saat 17.00'de stat kapılarının açılmasının ardından verilen bu karar sonrası içeri giren taraftarlar da dışarı çıkarıldı.

TFF'DEN AÇIKLAMA

TFF'den erteleme kararı ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bu akşam oynanması planlanan Galatasaray-Fenerbahçe müsabakası, İstanbul Valiliği’nin aldığı karar doğrultusunda kulüplerimizle de görüşülerek ileri bir tarihe ertelenmiştir. 

Galatasaray-Fenerbahçe karşılaşmasının tarihi önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır." 

Spor Toto Süper Lig'in 26. haftasındaki Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin güvenlik gerekçesiyle önce seyircisiz oynatılması kararı verilmesi, sonrasında ise ertelenmesinin ardından, statta bulunan taraftarlar dışarı çıkarıldı.

Bu uyarının ardından taraftarlar bir süre yerlerinden ayrılmak istemezken, daha sonra araya giren güvenlik güçleri, tüm tribünlerin boşaltılmasını sağladı. Bu esnada bazı taraftarlar ile güvenlik görevlileri arasında gerginlikler de yaşandı.

Öte yandan, stat çevresinde polis helikopterinin sürekli uçuş yapması dikkati çekti. 

Müsabakanın ertelendiğinin ilan edilmesinin ardından ise tüm taraftarlar stat çevresinden uzaklaşmaya başladı. Hiçbir kişi ve aracın stat bölgesine girişine izin verilmedi.

Güvenlik gerekçesiyle oynanamayan Galatasaray-Fenerbahçe derbisi öncesi iki takım da stada gelmedi.

Sarı-lacivertliler Fenerbahçe Can Bartu Tesisleri'nden, Galatasaray takımı ise Florya Metin Oktay Tesisleri'nden hiç ayrılmadı. 

Erteleme kararının ilan edilmesinin ardından ise oyunculara evlerine gitme izni verildiği bildirildi.

GALATASARAY'DAN AÇIKLAMA 

Erteleme sonrası Galatasaray'dan yapılan açıklama ise "Valilik, Emniyet ve Türkiye Futbol Federasyonu arasında varılan mutabakat sonucunda, güvenlikle ilgili alınan ciddi bir istihbaratın değerlendirilmesine bağlı olarak 20 Mart 2016 Pazar günü saat 20:00’de Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’da oynanması gereken Galatasaray-Fenerbahçe derbisi ileri bir tarihe ertelenmiştir. Maçın oynanacağı tarih daha sonra açıklanacaktır." denildi.

FENERBAHÇE'DEN AÇIKLAMA 

Erteleme nedeniyle Fenerbahçe'den de bir açıklama yapıldı. "Fenerbahçemiz ile Galatasaray arasında Türk Telekom Arena’da oynanacak karşılaşma güvenlik gerekçesiyle maçın başlamasına yaklaşık 2 saat kala ileri bir tarihe ertelendi" ifadelerinin ardından, İstanbul Valiliği ve Futbol Federasyonu'nun açıklamalarına yer verildi.

Sayfa Yükleniyor...