Bursaspor Teknik Direktörü Hamza Hamzaoğlu, yeşil-beyazlı takımın kamp yaptığı otelde düzenlediği basın toplantısında çarpıcı açıklamalar yaptı. Hamza Hamzaoğlu, özellikle 3 kupa kazanmasına rağmen yollarının ayrıldığı Galatasaray'daki dönemine ait önemli ifadeler kullandı.

Galatasaray'dan ayrıldıktan sonra bir süre çalışmayı düşünmediğini ancak Bursaspor'dan gelen teklifin kendisini heyecanlandırdığını belirten Hamzaoğlu, "Bursa'nın futbol aşkını severek takip ediyordum. Bursaspor'da çalışırsam neler yapabilirim diye hayallerim vardı. Bugün doğru bir karar verdiğimi düşünüyorum" diye konuştu. Göreve geldiğinde Bursaspor'un bulunduğu konumun iç açıcı olmadığını vurgulayan Hamzaoğlu, "Kadro kalitesine bakınca bir şeyler yapabileceğimizi gördük. Birbirinden uzaklaşmış dinamikleri bir araya getirerek farklı hedeflere koşabileceğimizi düşündük. Bundan sonra da daha iyi olacağını düşünüyorum. Bazı takviyeler yapmamız gerek ama mevcut kadromuzun istekli olması bizi son derece memnun ediyor. Takviyelerle ikinci yarıda çok daha farklı ve izlemesi hoş bir Bursaspor göreceğiz" ifadelerini kullandı.
 
"GALATASARAY'DAKİ OYUNCULARIN HEPSİNE KEFİLİM"
Hamza Hamzaoğlu, Galatasaray'dan transfer yapmayı isteyip istemediği yönündeki bir soruyu, "Şu pozisyonda Galatasaray'dan bir veya birkaç oyuncuya talip olmak huzursuzluk çıkartır. Oradaki her oyuncumun arkasındayım. Galatasaray herhangi biriyle ayrılmayı düşünürse, bizim de ihtiyacımız varsa ve bütçemiz uyarsa, ayrılacak her oyuncuyu alabilirim. Oradaki oyuncuların hepsine kefilim" şeklinde cevapladı.
 
Kadro dışı kalan Josue ve Advincula ile transferde adı geçen oyuncularla ilgili soruları da yanıtlayan Hamzaoğlu, şunları söyledi:
"İkisi de kadro dışı bırakılmıştı. Affedilmelerini ve ilk antrenmana çıkmalarını istedik. Son iki hafta beraber çalıştık. Gördük ki Josue'den beklediğimiz verimi alamayacağız. Bu takımın 10 numarasını giyiyorsanız, daha çok koşmanız, emek vermeniz ve giydiğiniz numaranın hakkını vermeniz gerekir diye düşünüyorum. Bu tavrı kendisinden görmedik ve göremeyeceğimizi de anladık. Uğraşıp zaman kaybetmektense pozisyonu başka bir arkadaşla tamamlamayı uygun gördük. Advincula'ya fazla şans vermedik. Bizim oyun anlayışımızdan farklı bir yapıya sahip. Orayı da başka arkadaşla değerlendireceğiz. Pablo Batalla konusunda olumlu görüşmelerimiz var. Çin'de de gayet iyi performans sergiledi, bize katkı sağlayabilir. Camianın ve taraftarın sevdiği bir futbolcu, aramızda görürsek mutlu oluruz. Olmazsa başka alternatiflerimiz var. Belluschi ile ilgili görüşmeler sürüyor. Onu da aramızda görebiliriz."

"BEŞİKTAŞ'IN FUTBOLU İSTİKRARLI"
Hamza Hamzaoğlu, şampiyonluk yarışında Beşiktaş ve Fenerbahçe'nin avantajlı olduğunu, Galatasaray'ın ise şampiyonluğa ulaşmasının mümkün görünmediğini söyledi. Hamzaoğlu, 11 puan farkı kapatmanın kolay olmadığının altını çizerek "Gidişata bakılırsa Galatasaray için şampiyonluk mümkün olmayacak gibi gözüküyor. Fenerbahçe, toparlandı ve iyi oynamaya başladı. Beşiktaş, sezon başından beri istikrarlı şekilde oyununu sürdürüyor. Galatasaray'da oynanan oyun ümit verici değil" değerlendirmesinde bulundu.
 
Hamzaoğlu, doğru işler yapılırsa ve sabırlı olunursa Bursaspor'un çok farklı hedeflere koşabileceğini vurguladı.Bursaspor'da şampiyonluk ve Avrupa kupalarında hedef koyabilmek için potansiyelin bulunduğunu kaydeden Hamzaoğlu, "Yeni statla farklı bir ambiyans olacak. Bunlar, bugünle yarın arasında değil, zaman içinde olacak şeyler. Gelecek yılların hazırlığını yapmamız gerekecek. Bursaspor'un 2-3 sene sonra Avrupa'da başarılara koşacağını düşünüyorum" diye konuştu.
 
"TÜRKİYE'DE İSTİKRAR YOK"
Türkiye'de, teknik adamların, yönetimlerin ve futbolcuların istikrarı yakalayamadığını belirten Hamzaoğlu, "Futbolda başarı istikrardan geçer ama bazılarının musluğunu da kapatır. Bu musluğun sürekli akmasını isteyenler, istikrar olmasını istemiyor. 'Para yok, borç çok' diye ağlayanlar da istikrarı istemeyenler. Mümkün olduğunca doğru şeyleri yapmaya, yolumuzda doğru şekilde yürümeye devam ediyoruz" şeklinde ifadeler kullandı.
 
"KARARI ALANLARA KIRGINIM"
Galatasaray'dan ayrılma sürecini değerlendiren Hamzaoğlu şöyle konuştu:
 
"Galatasaray'dan ayrılmak bizi üzdü. Bir sene önce geldiğimizde yine zor durumda olan bir Galatasaray vardı. Puan olarak iyi durumdaydı ama futbol olarak kimseyi tatmin etmeyen bir takımdı. Bir senede çok iyi günler geçirdik, 3 kupa kazandık. Bu 3 kupayı biz almadık, bunu başaran takımın başında olmaktan gurur duyduk. Dördüncü yıldıza denk geldik. Bu hesap ederek yaptığımız bir şey değil. 20 şampiyonluktan bir tanesini kazandık. 4 yıldızda, 20 şampiyonluk yaşayan tüm hocaların emeği var. Fatih hocanın belki tek başına bir yıldızı var. Çorbada tuzumuz olduğu için kendimizi mutlu sayıyoruz. Kolay olmadı, bize göre anlamsız bir ayrılıktı. Her şey dört dörtlük gitmiyordu belki ama kötü de değildik. Üzüldüğüm, sanki bir enkaz bırakmışız algısı yaratılmaya çalışılıyor. Çaykur Rizespor maçında tüm olumsuzlukları yaşasak da kazanmak için her şeyi yaptık. Maç 3-3 bitebilir miydi evet ama ben oyuncularıma 'ileri çıkın' dedim. 10 kişi de kalsak beraberliğe razı olmamamız lazım. Hiç de üzülmedim. 5 puan geri düştük ama oyun olarak rakiplerimizden gerideydik diye düşünmüyorum."
 
Kararı alanlara kırgın olduğunu vurgulayan Hamzaoğlu, "Camiaya kırgınlığım yok. İnsanların aldığı kararları camiaya mal etmek doğru değil. Bursaspor'un hocası olarak oturuyorum ama Galatasaraylı Hamza'yım ben, öyle de devam edecek. Yaşananlar sonrası inanılmaz destek aldık, hala da alıyoruz. Haksızlığa karşı herkes destek verdi, diğer kulüp taraftarlarından da destek aldık. Demek ki doğru işler yapıp, doğru izler bırakmışız. Geriye dönüp orada kalmayı seven biri değilim. Hizmet etmemiz ve bir şeyler vermemiz gereken oyuncularımız var. Futbola hizmet etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
 
Gelecekteki hedeflerine, çalışarak ulaşabileceğini belirten Hamzaoğlu, "Bursaspor'a en iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyorum. Bundan sonra hangi kapı açılır bilemem. Yarın Galatasaray nasip olabilir, olursa hayallerimizi orada tamamlamaya çalışacağız. Ancak şu an Bursaspor için yapmamız gerekenler var" diye konuştu.
 
ERTUĞRUL SAĞLAM'A TEŞEKKÜR
Hamza Hamzaoğlu, meslektaşı Ertuğrul Sağlam'ın Bursaspor'da önemli başarılara imza attığını belirterek, "Ertuğrul hocama teşekkür etmek istiyorum. Hem ilk defa şampiyon yapmış, hem de elimizde bulunan kadronun oluşmasına katkı sağlamış. İyi bir takım aldık" şeklinde konuştu.
 
2016 Avrupa Futbol Şampiyonası konusundaki bir soruya da Hamzaoğlu, "Fatih hocam yıllar önce yaptığı gibi yeni bir jenerasyon ortaya çıkarıyor. Yine inanılmazı başardık. Fransa'da da sürprizlere tanık olacağız. Milli takım, asla pes etmeyen ve sonuç ne olursa olsun mücadele eden bir yapıya sahip. İyi bir jenerasyon yakaladık. Geleceğe damga vuracak iyi oyunculara sahibiz" diye yanıtladı.