Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklamada, Metin Oktay'ın 79 yıl önce bugün, 2 Şubat 1936 tarihinde İzmir'de dünyaya geldiği belirtilerek, "İyi ki doğdun 'Taçsız Kral'. Galatasaraylı Metin Oktay" ifadeleri kullanıldı.

Türk futbolu ve Galatasaray'ın efsane isimlerinden olan Metin Oktay, 13 Eylül 1991 tarihinde, Boğaziçi Köprüsü çıkışında geçirdiği trafik kazası sonucu 55 yaşında hayatını kaybetmişti. 

İşte Galatasaray'ın resmi internet sitesinden yapılan açıklama: 

Galatasaray'ın unutulmaz futbolcusu Metin Oktay, 79 yıl önce bugün, 2 Şubat 1936'da İzmir'de dünyaya gelmişti. O günün sabahında Karşıyaka’daki ahşab evin komşuları birbirine “Fatma hanımla, Hasan efendinin bir oğlu olmuş” dediler. İzmir nüfus idaresi 3 şubat günü elinde bir doğum belgesiyle gelen Hasan efendiye bir nüfus cüzdanı verdi. Doğan cocuğun adı hizasına İbrahim Metin, soyadı hanesinde ise Oktay yazılmıştı.

O gün Hasan efendinin karşısına çok dost, arkadaş çıktı. Hasan efendinin karşısında mütevazi bahçesinde yüze yakın kahve, çay ısmarlamıştı. Ana Fatma hanım ise, gelene, gidene sarı bardakta kırmızı renkli loğusa şerbetli ikram edip, durdu. Metin’in doğum günü Hasan efendiyi seven Karşıyakalı semt sakinleri arasında böyle kutladı, böyle duyuldu. Herkes Hasan efendiyle Fatma hanıma “Analı babalı olsun” dedi. Ama kimsenin aklına “futbolcu olsun” demek gelmedi. Oysa aradan geçen yıllar mütevazı Hasan efendinin oğluna yıkılmaz bir şöhret getirecek, Türk futbol tarihi Avrupa ülkelerinde krallıkların birer birer yıkılmaya başladığı 1936 yılını bir kralın doğum tarihi olarak kütüğüne geçirecekti.

İyi ki doğdun Taçsız Kral. Galatasaraylı Metin Oktay..