İSTANBUL - Galatasaray, Bülent Korkmaz’dan boşalan teknik direktörlük görevine dünyaca ünlü Hollandalı teknik adam Frank Rijkaard’ı getirdi. Rijkaard, sarı-kırmızı ekiple 2 yıllık mukaveleye imza attı.

İlişkili Haberler


Galatasaray yönetiminin 15 gündür temasta olduğu Hollandalı teknik direktörün, ilk görüşmesinde 5 milyon euro yıllık ücret istediği, sonra yapılan görüşmelerde ise 4 milyon euro’ya anlaşmanın sağlandığı öğrenildi.

2007-2008 sezonunun bitmesiyle Barcelona ile yollarını ayıran Rijkaard, geçtiğimiz sezon takım çalıştırmamıştı.

Rijkaard'ın imza törenine, kulüp başkanı Adnan Polat ile yönetim kurulu üyesi Haldun Üstünel de katıldı.

İmza töreninden önce Galatasaray Kulüp Başkanı Adnan Polat yaptığı açıklamada, geçtiğmiz sezonun kendileri açısıdan başarısız geçtiğinin altını çizerke, "Bizim için talihsiz ve başarısız bir sezondu, alışık olmadığımız bir sezondu. Kaldı ki ikinciliğin bile Galatasaray için başarısızlık kabul edildiği bir sonuç almamız sezon başında hiç düşünmediğimiz bir şeydi. Futbolda her zaman arzu ettiğimiz şeyler olmayabiliyor. Öyle ki dünyanın en iyi takımı, en iyi hocası en iyi yönetimiyle bir araya gelse de şampiyonluk ya da başarının garantisi olmuyor. Böyle bir sezon geçirdiğimizi düşünüyorum. Camiamızı ve taraftarımızı üzdüğümüzü de biliyorum. Bu işin içinde olanlar herkesten dahaf fazla üzülüyo, bunu anlatmak kolay değil yaşayan bilir." diye konuştu.

"RIJKAARD’IN GELMESİNİN BAŞARISI HALDUN ÜSTÜNEL’İNDİR"
Teknik direktör seçimiyle ilgili özellikle bu haftanın başından itibaren basında bir çok şeylerin yazıdığını söyleyen Adnan Polat, "Şunu açıklamak istiyorum ki; ben bu süreçte sadece 4 tane teknik direktörle birebir görüştüm ve hiçbirini telefonla aramadım. Her görüştüğümde aşağı yukarı 1 saat görüşmemiz oldu, daha sonra değerlendirmemiz oldu. Bu değerlendirmeyi yaparken de sayın Yiğit Şardan’ın açıklaması gibi Bülent Kormaz’ı bu değerlerdirmenin içinde tuttuk. Türk futboluna önemli katkılar sağlayacağını düşündüğümüz , şu anda da Avrupa futbolunun 10 elit teknik direktörü olan sayın Frank Rijkaard ile anlaştık. Bundan sonra 2 yıl Galatasaray teknik direktörlüğünü Rijkaard ve iki yardımcısı yapacak. Biraz apar topar getirdik, çok hazırlıksız geldi ve Galatasaray’ın yeni sezonla ilgili planlamalarını ve transferlerini yürütecek. Transferlerimizi bir an önce tamamlayıp önümüzdeki sezon UEFA Kupası, Türkiye Ligi ve Türkiye Kupası için hazırlıklara başlayacağız. Hedefimiz 2010-2011 sezonunda şampiyon olarak gitmek yeni stadımıza. Bunun için gerekli mücadeleyi yapacağız. bu transferin oluşmasında özellikle Haldun Üstünel’e çok teşekkür etmek istiyorum, bir aydır yollarda, çok yoğun bir çalışma dönemi içinde oldu. Rijkaard’ın buraya gelmesi gerçekleştiyse burada aslan payı sayın Haldun Üstünel’indir." şeklinde konuştu.

RIJKAARD: TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KULÜBÜNDE ÇALIŞMAK ONUR"
Galatasaray’ın yeni Teknik Direktörü Frank Rijkaard, Polat Renaissance Otel'de gerçekleştirilen imza töreninde, hem kulüp başkanı Adnan Polat, hem de yönetici Haldun Üstünel ile güzel sohbetleri olduğunu belirterek, ''İlk izlenimin çok önemli olduğunu belirtmek istiyorum. Dün ve bugünkü görüşmelerimizin ardından burada çalışmaya karar verdim. Böyle büyük bir kulüpte çalışmak benim için bir onur. Yeni bir başlangıç bekliyorum'' dedi.

Takımdaki oyuncularla ilgili yöneltilen sorulara, oyuncularla çalıştıktan sonra yorum yapmasının daha doğru olacağını belirten Rijkaard, Türkiye ile ilgili kimseden görüş alıp almadığının sorulması üzerine de, geçmişte Fenerbahçe'de çalışan Guus Hiddink'in daha önceki görüşmelerinde Türkiye'de güzel zamanlar geçirdiğini kendisine ilettiğini bildirdi.

''BURADA MÜCADELE EDECEK OLMAK BENİ HEYECANLANDIRIYOR''
Türkiye'ye geçmişte gelen birçok önemli teknik direktörün başarılı olamadıkları hatırlatılarak, kendisinin böyle bir endişe taşıyıp taşımadığı sorulan Rijkaard, ''O çalıştırıcıların başarısız sayılmaları, benim ulaşacağım noktayı daha değerli kılıyor. Buranın bir futbol ülkesi olduğunu biliyorum. O yüzden taraftarların havalimanındaki karşılamasına da şaşırmadım. Böyle bir ülkede mücadele edecek olmak beni heyecanlandırıyor'' yanıtını verdi.

Rijkaard, daha önce çalıştığı takımların da hep en iyiyi hedefleyen ekipler olduğunu belirterek, ''Galatasaray'da da hedefler aynı. Biz, futbol olarak en iyisini ortaya koymak istiyoruz. Taraftarlarımızın futboldan zevk almasını istiyoruz'' diye konuştu.

Türkiye'den Galatasaray dışında hiçbir kulüple görüşmesinin olmadığını dile getiren Hollandalı çalıştırıcı, transferle ilgili olarak, önce takım üzerinde iyi çalışıp oyuncuları tanıması gerektiğini, Lincoln'ün geleceği için de temiz bir sayfa açarak başladıklarını ve henüz bunları konuşmak için erken olduğunu aktardı.

Ayrıca, Real Madrid'de forma giyen kimi Hollandalı futbolcuların takımdan ayrılacağı ve bunların Galatasaray'a gelme durumları hakkında yöneltilen soruya da Rijkaard, ''Alacağımız oyuncuların adı ve ülkesi önemli değil. Oynayacağımız oyuna uygun pozisyonlara bakacağız. Önce bir takımı tanımalıyım'' diye konuştu.

Öte yandan, Galatasaraylı yönetici Haldun Üstünel ise Galatasaray'ın ismine ve marka değerine yakışan isimleri takıma kazandırmak için ellerindeki bütçe ölçüsünde çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.