Galatasaray'da 'Ada' tartışması

Galatasaray Adası'nın işletilmesi için 2015 yılına kadar uzatılan sözleşmenin iptali için verilen önerge tartışmalara neden oldu.

27.02.2010 - 21:09

Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde düzenlenen Galatasaray Kulübü'nün Yıllık Olağan Mali Genel Toplantısı'nda, kulübün 2010 yılı gelirlerinin  123 milyon 702 bin 356 lira olacağı hesaplandı. Giderler ise 73 milyon 361 bin 149 lira olarak tahmin edildi.

2010 yılı tahmini bütçede, gelirlerin bir önceki yıla göre 40 milyon 90 bin 921 lira yükseleceği öngörülürken, giderlerin ise yine bir önceki yıla göre 9 milyon 709 bin 249 bin artması hedeflendi.

Toplantıda ayrıca kulüp merkezi, tesis ve sportif şubelerin bütçeleri teker teker oylanarak kabul edildi.

Bütçede futbol dışındaki şubeler içinde en fazla gider basketbola ayrıldı. Erkek basketbol takımının giderleri 11 milyon 246 bin 689 lira olarak belirlenirken, bayan basketbol takımının giderleri ise 7 milyon 688 bin 76 lira olarak öngörüldü.

GÜNDEM MADDELERİ OYLANDI
Toplantıda ayrıca, 07 Haziran 2008 tarihli Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nda alınan, "Olağanüstü Genel Kurul'un müzakerelere başlanılmadan kapatılması, Tüzük Taslağının Spor Kulüpleri Yasa Tasarısının yasalaşmasından sonra Yönetim Kurulu'nun daveti üzerine toplanacak Genel Kurul'da görüşülmesi hakkında karar" oy çokluğu ile kaldırıldı.

Gündemde "kulübün maliki olduğu, İstanbul ili Beykoz İlçesi, Çayağazı Köyü'nde bulunan arazinin tapunun F22DO5C3B Pafta, 3203 Parsel'inde kayıtlı Okul Alanı vasıflı taşınmazın Galatasaray Eğitim Vakfı ve/veya İstanbul İl Özel İdaresine bedelsiz devri" oy çokluğu ile kabul edildi.

Bu arada ek olarak gündeme eklenen, Turgay Şeren, Necdet Çobanlı, Nusret Işıldaksoy ve Yurdaşen Karahasan'a disiplin kurulunca verilmiş cezalarının kaldırılması, oy çokluğu ile kabul edildi.

ADA KONUSUNDA YÖNETİMİN İSTEDİĞİ OLMADI
Galatasaray Adası'nın işletilmesi için 2015 yılına kadar uzatılan sözleşmenin iptali için verilen önerge tartışmalara neden oldu.

Üyelerden Hayri Kozak'ın 150'yi aşkın üyenin imzasıyla verdiği önergeyle, yönetim kurulunun, Galatasaray Adası'nın kullanımı için Mehmet Koçarslan ile 2015 yılına kadar yapılan sözleşme uzatma işleminin iptal edilmesi, oy çokluğu ile kaldırıldı.

Başkan adayı Adnan Öztürk ve taraftarlarının yanı sıra Ada'nın kulübe devredilmesini isteyenler işlemin iptali için oy kullanırken, yönetimi destekleyenler de sözleşmenin devamı için önergeye "hayır" dediler.

El kaldırma yoluyla yapılan oylamada bariz üstünlük sağlanamayınca, bu kez kartlar toplanarak sayım yapıldı. Kasım ayı sonrası için yapılan sözleşme uzatma işlemi 155'e 118 oyla iptal edildi.

Galatasaray Adası'nın işletmesini yapan ve kongre üyesi olan Mehmet Koçarslan ise 13 milyon dolarlık yatırım yaptığını belirterek, şunları söyledi:
"Eski başkan Özhan Canaydın bana bu Ada'nın işletmesini zorla verdi. Büyük risklere girerek oraya toplantı salonu yaptım. Bana 100 milyon dolarlık Ada'yı verdiniz, ama değeri yok. İstanbul'un zor yerini de verdiniz. Hayatımın en zor günlerini yaşadım. Yılda 2,5 ay çalışıp 4 yıldır işletme zararına uğradım. Şu anda bırakıp gitmeye hazırım. 150 personel çalışıyor, bu yaz 300'e çıkıyor. İşletme masrafı birkaç milyon dolardır. Bir başkan adayı, 'Ben Ada'yı geri alacağım' diyor. O başkan adayı gelsin benimle görüşsün. En acımasız tespitini yaptırsın, harcadığım paramı önüme koysun, ben bırakmaya hazırım. Ben 10 yılda çalıştığım parayı oraya koydum, varımı yoğumu koydum. Orası söylendiği gibi Galatasaraylılara kapanmış değil."

Koçarslan, oylama sonrasında ise oy veren her iki gruba da teşekkür ederek, "155 kişi belki de beni yıllardır içinde bulunduğum durumdan kurtaracak" dedi.

Mehmet Helvacı ise Mehmet Koçarslan'ın Ada'da kiracı değil, işletmeci olduğunu ve sözleşme yapmanın genel kurulun iznine tabii olmadığını dile getirdi.

Başkan Polat, toplantıyı kapatmak için yaptığı konuşmada, uzun bir gün olduğunu belirterek, "10 saattir buradayız. Bütün konular görüşüldü. Bütün gündem maddelerinde bize güvenoyu verdiniz. Son önergede olmadı. Önergenin uygulama şeklini benimsemedim. Biraz kargaşa şeklinde oldu. Bu karar, genel kurulun 2007'de verdiği kararın aksi oldu. Dilerim bu karar Galatasaray'ın aleyhine gelişmez" diye konuştu.

KOÇARSLAN HUKUKA BAŞVURACAK
Alınan kararın ardından işletme sahibi Mehmet Koçarslan, kongre divan başkanlığına dilekçe vererek, karara muhalefet şehri koydurdu.

Koçarslan, bundan sonra hukuki yollara başvuracağını belirterek, "Artık Ada'ya yaptığım masrafı alabilmek için hukuki yollara başvuracağım" dedi.

Ada konusu dışında fazla hararetli geçmeyen kongre 10 saati aşkın sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...