Galatasaray'da tarihi anlaşma

Galatasaray Kulübü, beş bankanın oluşturduğu konsorsiyumla 70 milyon dolar tutarında kredi işbirliği anlaşması imzaladı.

Ntvspor 23.02.2010 - 12:27

Galatasaray'da tarihi anlaşma

Galatasaray Kulübü, piyasada olan Sportif A.Ş. hisselerini geri alabilmek için, 5 bankadan toplam 70 milyon ABD Doları tutarında, 1,5 yılı geri ödemesiz, 6,5 yıl vadeli tarihi bir kredi anlaşmasına imza attı.

Galatasaray Adası'nda yapılan kredi anlaşma töreninde kulüp başkanı Adnan Polat, Denizbank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, Demir-Halk Bank Genel Müdürü Selçuk Şaldırak, Bankpozitif Genel Müdürü Okan Balköse ve Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Akif Aydemir hazır bulundu.

Başkan Adnan Polat, önemli bir gün yaşadıklarını dile getirerek, Galatasaray'ın içinde kanser olan bir durumu ortadan kaldırmak için tarihi bir kredi anlaşmasına imza attıklarını söyledi.

Sportif A.Ş.'nin durumunun sürdürülebilir olmadığını kaydeden Adnan Polat, şunları kaydetti:
"Göreve geldiğimizde Sportif A.Ş.'nin yapısının Galatasaray için bir kanser olduğunu söylemiştik. Çok uzun uğraşlardan sonra dün yaptığımız kredi sözleşmeleriyle bu yapıyı düzeltmek için gerekli finansmanı temin ettik. Bu kaynağın önemli bir bölümünü Sportif A.Ş. hisselerinin SPK müsaadesi ve çağrıyla Galatasaray tarafından satın alınmasında kullanılacak. Bugün SPK'ya müracaatımızı yaptık. Hisse başına 116 TL olarak belirledik ve bunu SPK'ya arz ettik. Bunu nihai olarak SPK tespit edecek. Bu krediye baktığımızda Türk spor tarihinin tek seferdeki en büyük kredisi. Türk finans sektörü, kulüpleri sadece spor yapan kurumlar olarak değil, ciddi bir endüstri olarak görüyorlar. Bu krediyi almak, bankacaları ikna etmek kolay olmadı. Biz herkese örnek olmak istiyoruz. Tahmin ediyorum bu yapıya sahip diğer kulüplerde aynı şekilde davranacaklardır. Galatasaray'da yeni bir başlangıcın temelini attık."
        
"600 MİLYON DOLARLIK KAYNAK ÇIKIŞINI ENGELLEYECEĞİZ"
Galatasaray'ın Sportif A.Ş. ile ilgili anlaşmalarının 20 yıllık bir dönemi kapsadığını belirten başkan Polat, yapılacak hisse senedi geri alımlarıyla bu dönem için 600 milyon dolarlık bir kaynağın kulüpten çıkışını engelleyeceklerini anlattı.

Polat, "Bu hisse senetleri için yıllık dışarıya 28 milyon dolar kaynak çıkışımız olacaktı. 20 yıllık dönemde 600 milyon doları bulacaktık. Böyle bir operasyonla bunun önüne geçilmiş oldu" dedi.
        
"EN İYİ TRANSFERİ YAPTIK"
Polat, ''Kaynak yetersizliği nedeniyle mi transferde geri kaldınız'' şeklindeki bir soru üzerine de şu ifadeleri kullandı:
"Aynı şekilde düşünmüyorum. Transferin en iyisini Galatasaray'ın yaptığını düşünüyorum. Bunu, transfer oluşurken medya ve taraftarın gösterdiği ilgiden görüyoruz. Şu anda Galatasaray'da, Dünya Kupası'nda oynayacak 5 milli takımın oyuncuları var, hepsi de dünya yıldızı. Büyük paralarla transfer yapmayı herkes becerebilir, önemli olan parasız transfer yapmak, biz bunu en iyi şekilde gösterdik. İlerleyen zamanlarda yapacağımız transferlerde Galatasaray'ın mali dengelerini bozmayacağız, hedefimiz, bünyeden futbolcu yetiştirmek olacak."

"RİVA'DAN 700 MİLYON DOLAR HASILAT"
Başkan Polat, ruhsatı çıkan Riva arazisinden 700 milyon doların üstünde hasılat elde etmeyi düşündüklerini ifade etti.

Buradan gelecek parayı futbol için kullanmayacaklarını anlatan Adnan Polat, elde edilecek gelirin Galatasaray'ın gelecekte oluşturacağı gayrimenkul yatırım ortaklığı oluşumunun sermayesini oluşturacağını kaydetti.

Galatasaray yönetimi olarak üzerlerine düşeni fazlasıyla yapmak için gayret gösterdiklerini vurgulayan Polat, "Haftada 7 gün, 24 saat çalışıyoruz. GS Bonus'ta 2 yılda 30 bine ulaşan Fenerbahçe'yi, 2-3 ayda 60 bine ulaşarak geçtik. GS Bonus'un satışının daha hızlı artmasını bekliyoruz. 60 bin sayısı bize
yetmiyor. Bu sayıyı 500 binlere çıkarmasını istiyoruz" dedi.

"TÜNELİN UCUNDAKİ GÜNEŞ IŞIĞINI GÖRÜYORUZ"
Başkan Polat, daha önce söylediği ''Tünelin ucundaki ışığı görüyoruz" sözünü geliştirerek, "Bu kez tünelin ucundaki güneş ışığını görüyoruz" ifadesini kullandı.

Taraftarlardan yeni stadın VIP koltuklarını satın almalarını isteyen Polat, "Tünelin ucunda ışığı görüyoruz. Bu ışık trenin ışığı mıydı, belli değildi. Ama şu anda tünelin ucundaki güneş ışığını görüyoruz. Biz taraftarın desteğiyle bu tünelden çıkacağız" şeklinde konuştu.

Polat, "Bu yeni başlangıçla daha güzel günleri Galatasaray ve Türk futboluna yaşatacağız" diye konuştu.

Kredi operasyonu organizasyonunu sağlayan Deniz Bank'ın Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş ise kredinin 1,5 yılı ödemesiz olmak kaydıyla 6,5 yıl vadeli verildiğini belirterek, ''Spor tarihinin en büyük çaplı ve en uzun vadeli kredisini sağladık. Finans camiası olarak spora buzlu camların ardından bakmıyoruz" dedi.

POLAT VE HELVACI'NIN DOĞUM GÜNÜ KUTLANDI
Toplantı sonrasında başkan Polat ve ikinci başkan Mehmet Helvacı'nın doğum günleri kutlandı.

Polat ve Helvacı, kürsüye getirilen Galatasaray amblemli pastayı kestiler. Polat 57, Helvacı ise 50. yaşlarına bastılar.

Başkan Polat, tören öncesi krediyi veren bankaların çalışanlarıyla yaptığı sohbette, Fenerbahçe'nin, Bursaspor'a yenilmesinin hatırlatılması üzerine, "Benim için iki doğum günü oldu" dedi.

Başkan Adnan Polat, gazetecilerle yaptığı sohbette ise Fenerbahçe-Bursaspor karşılaşmasıyla ilgili olarak "Ne maçtı" derken, "Bursaspor, Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe ile yapılan iki maçta da hakkının yendiğini iddia ediyor. Galiba bu iddia onlara ekstra motivasyon sağladı" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...