Galatasaray’dan Arda açıklaması

Galatasaray, Arda'nın ilk yarıdaki Bursaspor maçı öncesi, Wada'nın yasaklı maddeler listesinde bulunan ilaçları, gerekli izinlerin ardından tedavi amaçlı kullandığı açıkladı.

24.04.2009 - 21:13

İSTANBUL - Galatasaray Kulübü, futbolcu Arda Turan'ın, 5 Ekim 2008'deki Bursaspor maçı öncesi aldığı ilaçların tedavi amaçlı olduğunu ve WADA'nın yasaklı maddeler listesinde bulunan bu ilaçlarla ilgili gerekli kullanım izninin alındığını bildirdi.

Kulüpten yapılan açıklamada, 2 Ekim 2008'de Bellinzona ile yapılan UEFA Kupası maçında sakatlanan Arda'nın, hafta sonundaki Bursaspor maçına yetiştirilmek üzere, ödem ve ağrıları için tedavisine aynı gün başlandığı ve teknik heyetin bu oyuncudan yararlanma isteği nedeniyle, yaralı bölgeye lokal anestetik madde ve bunun dokudaki etkisini uzatmak amacıyla plukokortikosteroid enjeksiyon yapılması kararı alındığı kaydedildi.

Uygulanması düşünülen glukokortikosteroidin, WADA'nın (Dünya Anti Doping Ajansı) ve Futbol Federasyonu'nun yasaklı maddeler listesinde bulunduğu hatırlatılan açıklamada, ''Olayın geçtiği 2008 yılı içinde, bu tür lokal uygulamalar yapılabilmesi için yurtiçindeki karşılaşmalar için TFF Doping ile Mücadele Kurulu'na Kısaltılmış Tedavi Amaçlı Kullanım İstisnası (KTAKİ) ve uluslararası karşılaşmalar için Abbreviated Therapeutic Use Exemption ''ATUE'' formu doldurularak, başvurulurdu. Konunun geçtiği 2008 yılı içinde lokal enjeksiyonlar ve uygulamalar için yukarıda adı belirtilen kurumlardan izin almak için gerekli başvurunun uygun biçimde yapılması yeterliydi. Bugün ise benzer uygulamalar için KTAKİ veya ATUE formu doldurma gerekliliği ortadan kalkmıştır. Artık günümüzde uygulamayla ilgili herhangi bir başvuru yapılmasına gerek kalmamıştır. Sadece doping kontrolü sırasında konuyla ilgili bilginin yazılı olarak beyanı yeterli kabul edilmektedir. Yukarıdaki bilgiler ışığında, kulübümüz sağlık kurulu ve sağlık heyeti, enjeksiyonun yapılma kararı alındığı 5 Ekim 2008 tarihinde TFF Doping ile Mücadele Kurulu'na, KTAKİ belgesiyle başvurusunu yapmış, teyidi aldıktan sonra lokal enjeksiyon uygulamasının yapılması sağlanmıştır. Aynı gün milli takım kampına katılması gereken oyuncumuzun durumuyla ilgili olarak milli takım sağlık heyetiyle kulübümüz sağlık heyeti arasında da gerekli görüşmeler yapılarak bilgi alışverişi sağlanmıştır.'' sözlerine yer verildi.

Galatasaray Kulübü Sağlık Heyeti tarafından, bu konudaki sorumluluk ve etik yaklaşım hususunda gerekli hassasiyetin fazlasıyla yerine getirildiği vurgulanan açıklamada, milli takım sağlık heyetinin de uygulamayla ilgili, Dünya Kupası Eleme Grubu karşılaşmaları (11 Ekim 2008'de Bosna-Hersek ve 15 Ekim 2008'de Estonya karşılaşmaları) için FIFA'ya gerekli bilgiyi 7 Ekim 2008 tarihinde ilettiği ve teyidini 8 Ekim 2008 tarihinde alarak konuyla ilgili Galatasaray Kulübü Sağlık Heyeti'ni bilgilendirdiği dile getirildi.

Açıklamada, ''Anlaşılacağı üzere kulübümüz, Arda Turan'a yapılan lokal ilaç uygulamasıyla ilgili olarak yerine getirilmesi gerekenleri, her zaman ve her konuda olduğu gibi kurallara uygun ve zamanında yerine getirmiştir'' ifadeleri yer aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...