Fenerbahçe-Galatasaray derbisi sonrası Burak Yıldırım'ın öldürülmesinin yanı sıra gündeme damga vuran bir olay da maç öncesi tribünlerde yaşanan muzlu manzaralardı. Bazı taraftarların sahaya muz sallarken görüntülenmesi ve sahaya muz kabukları atıldığı iddiaları bir anda ırkçılık tartışmalarını da beraberinde getirdi.

Fenerbahçe Yönetimi, ortaya çıkan görüntülere bugün bir basın toplantısı ile yanıt verdi. Toplantıda hem görüntüleri medyaya yansıyan taraftarlar hem de fotoğrafı çeken foto muhabiri de söz aldı. Taraftarlar muzu sahada sadece Muslera varken salladıklarını yani amaçlarının ırkçılık olmadığını savunurken, foto muhabiri de söz konusu kareyi sahada sadece Muslera varken çektiğini belirtti.

Bunun yanı sıra Fenerbahçe Yönetimi güvenlik kamereları ve Lig TV kameralarının kayıtlarıyla bu söylemi destekledi.

YENİ GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI
Ancak bu toplantıdan kısa süre sonra ortaya yeni görüntüler çıktı.

GSTV bülteninde yayınlanan görüntüler, kale arkası tribünden bir seyirci çektiği tarafından çekilmiş.

Görüntülerde, Galatasaray'ın tam takım sahada ısınırken tellere tırmanan ve sahaya muz sallayan taraftarlar olduğu görülüyor. Eboue ve Drogba'nın da aralarında olduğu Galatasaraylı futbolcuların sahada ısındığı sırada kale arkasında muz sallayan taraftarlar açıkça seçilebiliyor.

Bunun yanı sıra sahaya atılan muz kabuklarının ve bunları toplayan görevlilerin fotoğrafları da GSTV yayınında gösterildi.

FENERBAHÇE: SERT TEDBİRLER ALINACAK
Bu görüntüler üzerine Fenerbahçe yönetiminden de bir açıklama geldi.Sarı-lacivertli kulübün internet sitesinde yer alan açıklamada "Toplantıyı müteakiben özellikle sosyal medya ekseninde kaynağı, sıhhati ve amacı bilgimiz dahilinde olmayan bir takım görüntüler kamuoyuna servis edilmiş ve edilmektedir. Konunun hassasiyeti ve kulübümüzün toplantıda vermiş olduğu mesajlar açık ve nettir. Kulübümüz bu kararlarının sonuna kadar arkasındadır" denildi.

Fenerbahçe yönetimi açıklamasında resmi niteliği şüphe duyulmayacak görüntü ve belgelerin ortaya çıkması halinde benzeri görülmemiş sert tedbirler alınacağına da vurgu yaptı. Sarı-lacivertli yönetim, bununla birlikte, bu nitelikte olmayan görüntü ve belgeler üzerindeki tartışmalara taraf olmayacaklarını da belirtti.