Galatasaray'ın kader toplantısı yapıldı

Galatasaray'ın mali hesaplarının UEFA kriterlerine uyup uymadığını belirleyecek kader toplantısı İsviçre'de yapıldı. Sarı kırmızılı kulübün genel sekreteri Fatih İşbecer ve futbol direktörü Cenk Ergün'ün katıldığı toplantıda iki yönetici, mali raporun sunumunu gerçekleştirdi.

Ntvspor 05.10.2015 - 20:47

gs-uefa.jpg

UEFA, Galatasaray'a Finansal Fair Play konusunda son 3 yılda bir uyarı vermiş ve futbolun bağlı olduğu Sportif A.Ş'nin yılda en fazla 30 milyon euro zarar etmesinin kabul edileceğini bildirmişti. Ancak Galatasaray, Ünal Aysal döneminde zararını 90 milyon euro'ya çıkarınca UEFA tarafından sıkı denetlemeye alınmıştı.

Bu durum karşısında öncelikle sarı-kırmızılı kulübe 200 bin euro ceza verilmişti. Bu zarar durumunun sürmesi halinde ise Galatasaray'ın Avrupa kupalarından men edilmesi ya da transfer yasağı gibi cezalara çarptırılması söz konusu olacak.

Fatih İşbecer ve Cenk Ergün katıldıkları toplantıda UEFA yetkililerine Galatasaray'ın mali tablosundaki toparlanmayı anlattılar ve geçen yıl devre arasında transfer yapılmadığını ve bu sezon transfer döneminde de artı bakiye ile bütçeyi aşmadıklarını anlattılar.
Sarı-kırmızılılar, UEFA'dan 1 yıl daha ek süre isteyerek zarar tablosunu istenilen seviyeye getirmek için planlarının hazır olduğunu anlattı. Ancak UEFA'nın bu durum hakkındaki kararını birkaç ay sonra verecek. Galatasaray'ın nasıl bir yaptırımla karşı karşıya kalacağı önümüzdeki aylarda belli olacak.

Galatasaray genel sekreteri Fatih İşbecer konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Toplantı olumlu bir havada geçti, UEFA yetkilileri ile rakamların üzerinden geçtik. Prosedürü bize aktardılar ve bundan sonraki adımlarda neler yapılması gerektiğini neler isteneceğini aktardılar" dedi.

İlk günden beri konunun üzerine büyük bir titizlik ile gittiklerini belirten İşbecer, "Bundan sonra da UEFA'nın tüm Avrupa futbol ailesinden beklentileri doğrultusunda gerekli adımları imkanlarımız dahilinde atmaya devam edeceğiz. Önümüzde en az 3-5 aylık bir süreç var. Muhtelif raporlar teslim edilecek ve tekrar bir araya gelinecek" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...