Giro D'italia'da 2. etap Petacchi'nin

İtalya Bisiklet Turu'nun ilk sprint etabını ev sahibi ülkeden Alessandro Petacchi kazandı. Güne pembe mayoyla başlayan Mark Cavendish 2. sırada finiş gördü ancak buna rağmen genel klasman liderliğini korudu.

10.05.2009 - 18:41

İtalya Bisiklet Turu'nun 2. etabı Jesolo ile Trieste arasındaki 156 kilometrelik parkurda koşuldu. Güne başlarken pembe mayo Mark Cavendish'teydi ve Cavendish, Giro D'italia'da liderlik mayosunu giyen ilk Britanyalı olarak tarihe geçti. Man adalı sporcunun takımı Columbia High Road, dün takım zamana karşı etabı kazanarak 100. yılını kutlayan tura mükemmel bir başlangıç yapmıştı.

Takım zamana karşı etapta alınan sonuçlara baktığımızda favoriler arasında en iyi işi Levi Leipheimer'ın takımı Astana'nın yaptığını görmüştük. Bu yıl şubat ayında Kaliforniya Bisiklet Turu'nu kazanan Leipheimer, turun belki de en büyük favorisi olan Ivan Basso'ya 27 saniye fark atmıştı. Bu fark ilerleyen günlerde Basso'nun başını ağrıtabilir.

Ancak henüz favorilerin sahne alması için erken. Turun ilk günleri her zaman olduğu gibi sprinterlere ayrıldı. Sprinterler için düşünülen bugünkü etabın 3 büyük favorisi vardı. Cavendish, Tyler Farrar ve Alessandro Petacchi. Hatta Farrar ve Petacchi'nin gün sonunda liderlik mayosunu ele geçirme ihtimalleri dahi mevcuttu. Birleşik Amerikalı Farrar, Tirreno Adriatico'da 3. etabı Tom Boonen, Mark Cavendish ve Robbie McEwen gibi dünya yıldızlarının önünde kazanarak yeteneğini ortaya koymuştu. Milano - San Remo'daysa geçirdiği kaza sonrası iki hafta bisiklete binememişti.

Günün ilk ciddi atağı Leonardo Scarselli'den geldi. 34 yaşındaki sürücü 50. kilometrede farkı 8,5 dakikaya kadar çıkardı fakat devamı gelmedi. 2003 yılında Senegal Bisiklet Turu'nu kazanan tecrübeli sürücü yedinci kez yarıştığı İtalya Bisiklet Turu'nun ilk etabında finişe yaklaşık 25 kilometre kala peloton tarafından yakalandı. Giydiği 1980'leri anımsatan mayoysa dikkat çekiciydi. Takımı ISD'nın giydiği sarı neon renkli mayonun yaratılmasında da Mario Cipollini'nin katkısı oldu. İtalyanların artık emekli olmuş efsane sprinteri Cipollini'nin yarıştığı dönemlerde giydiği ilginç mayolar ve kıyafetler her zaman çok konuşulurdu. Süper Mario lakaplı bisikletçi İtalya Bisiklet Turu'nda 42 etap kazanmıştı.

Bu yılki turun ilk tırmanma kapısı Montebello'daydı ve 3. kategoridendi. 140. kilometredeki bu zirveye ilk sırada ulaşan isimse geçen sene Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nu kazanan İspanyol David Garcia oldu ve yeşil mayoyu giymeye hak kazandı. İtalya Turu'nda “Dağların Kralı”na verilen bu mayoyla bisikletçiler ilk kez 1933 yılında tanışmışlardı. Geçen sene bu mayoyu kazanan bisikletçi Emmanuella Sella bugünlerde doping cezasını çekiyor.

İtalya Bisiklet Turu'nda 2. etabın sonuna beklendiği gibi sprinter sürücüler damgasını vurdu. Son metrelerde Mark Cavendish'in takımı Columbia tempoyu iyice artırdı. Garmin Slipstream ise Tyler Farrar'ı iyi bir sprint pozisyonuna sokmaya çalıştı. Ancak Alessandro Petacchi rakip takımların bu çalışmalarını kendi lehine kullanmayı başardı ve İtalya Bisiklet Turu'nda 25. etap zaferine ulaştı. Bir anlamda tecrübe bugün genç yetenekleri geride bıraktı. Petacchi'nin son 300 metredeki atak zamanlaması kusursuzdu. Cavendish 2. olsa da genel klasmanda liderliğini sürdürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...