Gizlisi saklısı kalmadı!

Olaylı Diyarbakırspor-Bursaspor maçının sonucunu beklenirken kamuoyunda gizli lider olarak anılan Bursaspor'un liderliği, TFF'nin verdiği hükmen galibiyet kararından sonra tescil edilmiş oldu.

Ntvspor 16.03.2010 - 18:12

Gizlisi saklısı kalmadı!

Ligde 24. haftada çıkan olaylar nedeniyle yarıda kalan Diyarbakırspor-Bursaspor maçının TFF kararıyla Bursaspor lehine 3-0 hükmen galibiyeti tescil edilmesiyle yeşil-beyazlı ekip 55 puanla liderliğe yükseldi.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun kararı öncesinde bir maç eksiğiyle 52 puanda Galatasaray'ın ardından ikinci sırada bulunan Bursaspor, TFF'nin 3-0 hükmen Bursaspor'un galip geldiğini açıklamasının ardından yeşil-beyazlı ekip resmen lider oldu.

Bursaspor Kulübü’nden açıklama
Bursaspor Kulübü'nden yapılan açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Turkcell Süper Lig'de olaylar nedeniyle yarıda kalan Diyarbakırspor-Bursaspor maçında Diyarbakırspor'un hükmen (3-0) mağlup sayılmasına ilişkin kararıyla ilgili olarak, TFF'nin, ''Türk futbolunu her şekilde şiddetten uzak tutacağını gösteren bir karar aldığı'' belirtildi.

Kulübün internet sitesinde yer alan açıklamada, yönetim kurulu olarak, yarıda kalan Diyarbakırspor-Bursaspor maçından bu yana hiçbir açıklamada bulunmadıklarına dikkat çekildi.

Bu maçla ilgili olarak kendileri dışında herkesin konuştuğu belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

''Biz ise TFF'nin kararına etki etmemek ve futbolumuzun yükselen marka değerine zarar vermemek üzere susmayı tercih etmiştik. Federasyon, bugünkü kararı ile futbolumuzu her şekilde şiddetten uzak tutacağını gösteren bir karar almıştır. Ayrıca adaletini, her türlü baskıdan arındırarak uygulamıştır.

Bu maçı Diyarbakır'a gidip oynamak için neler yaptığımız ve nelerle karşılaştığımız ortadadır. Bursa'daki maçtan bu yana tüm Bursasporluları haksız yargılayanlar, 'yorumsuz' olarak sunduğumuz görüntüler sonrasında neler yaşadığımızın ve nasıl bir ortamla karşı karşıya olduğumuzun farkına varmışlardır. Unutulmamalıdır ki bizim Diyarbakır şehri ve Diyarbakırspor ile ilgili hiçbir olumsuz düşüncemiz ve yargımız yoktur.

Bu maçı tekrar oynatmak üzere, üzerine düşmediği halde konuşanların şimdi konuşmasını bekliyoruz. Çünkü Diyarbakırspor küme düşürülmemeli. Diyarbakır ile ilgili sosyal mesajlar veren futbol dünyasındaki kişilerin Diyarbakırspor'un bundan sonraki durumu ile ilgili de aynı mesajları vermesini Türk futbolu adına beklediğimizi bildiririz. Bize göre Diyarbakırspor küme düşürülmemeli ve Diyarbakırspor'da oynayan futbolcuların emekleri düşünülerek, onların da bu futbol oyununun bir parçası olduğu unutulmamalıdır.''

Açıklamada, federasyonun bugünkü karar toplantısına Levent Kızıl'ın katılmadığının öğrenildiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

''Bu yüzden kendisine bir teşekkür borçluyuz. Türk futbolunun gelişimi ve çeşitli polemiklere sebebiyet vermemek için yaptığı bu etik davranışın, Türk futbol dünyasındaki kişilere ve tüm taraflara örnek olmasını dileriz. Türk futbolunun marka değerini hep birlikte yükseltmek için bize düşen görevlere hazır olduğumuzu bildiririz.''

Nayman: TFF kurallara göre karar verdi
Bursaspor Kulübü Basın Sözcüsü Ferruh Nayman, Turkcell Süper Lig'de olaylar nedeniyle yarıda kalan Diyarbakırspor-Bursaspor maçında Diyarbakırspor'un hükmen (3-0) mağlup sayılmasına ilişkin kararı değerlendirirken, ''Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) kurallara göre karar verdi'' dedi.

Nayman, yaptığı açıklamada, Diyarbakır'daki maçta yaşananların Diyarbakırspor taraftarlarınca gerçekleştirildiğine inanmadığını, gerçek Diyarbakırspor taraftarının kulübünü zora düşürecek davranışlarda bulunmayacağını söyledi.

Diyarbakırspor'un kümede kalacağına inandığını dile getiren Nayman, şöyle konuştu:

''Hoş olmayan olaylar yaşandı. Buna karşılık TFF kurallara göre karar verdi. Biz Diyarbakırspor'un küme düşmesini istemiyoruz. Hala kümede kalma şansları var. Onlara başarılar diliyorum. Diyarbakırspor bizim her zaman dostumuz. İnşallah ligde kalırlar ve gelecek sene ligde sportmence, fair-play kuralları çerçevesinde karşılaşma yaparız.''

Nayman, Bursaspor'un, Diyarbakırspor'un 3-0 hükmen mağlup sayılmasıyla aldığı 3 puanla ligde liderliğe yükseldiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

''Lider olduk mutluyuz, ama bunun da faturası oluyor. Bütün takımlar lidere karşı daha farklı oynuyorlar. Biz bunun stresini ve gerilimini yaşayacağız. Hocamız Ertuğrul Sağlam, bunu çok iyi biliyor ve futbolcuları psikolog gibi yönlendirmeye çalışıyor. Yerimizi korumak için elimizden geleni yapacağız. Bursaspor artık farklı bir takım. Eski Bursaspor değil. Manisaspor maçında gördünüz, taraftarımız artık daha bilinçli. İnşallah Bursaspor sezon sonunda Türk futbol tarihinde bir çığır açmış olacak.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...