'Gönüllerin Şampiyonu yalanı gerçeğe döndü'

NTV Spor yorumcusu Rıdvan Dilmen, Sivasspor-Trabzonspor maçını % 100 Futbol'da değerlendirdi. Dilmen, Sivasspor'un geçen sene yaptığı hataları bu sene yapmadığını ve 'Gönüllerin Şampiyon' yalanını gerçeğe çevirdiğini söyledi.

Ntvspor 25.04.2009 - 19:23

İSTANBUL - ''Benim hatırladığım kadarıyla Türk futbol tarihinin bu bütçeyle son iki yılda en başarılı takımı Sivasspor, buna 4 büyüklerde dahil. Herkes biraz daha giderler şampiyon olamazlar dedi. Nasıl şampiyon yapmazlar? Geçen sene yapamadığını yapıyor bu sene Sivasspor. 4 büyüklere karşı kazanıyorlar. Takımda artık kendine güven var. Gönüllerin şampiyonu yalanını gerçeğe çevirdiler. Sivasspor savunmasında çok yönlü oyuncular var. Bilica, Sedat, Diallo. Orta sahada yine öyle İbrahim, Sezer, Musa.

Bugün Mehmet Yıldız, Egemen ve Song'a karşı üstünlük sağladı. İdeal kanat oyuncuların yoksa 4-3-3 sıkıntı yaratır. Trabzonspor bugün bunu yaşadı. Abdurrahman ve Hayrettin'in golleri planlanmış gollerdir. Yattara ve Alanzinho adamını kovalamazlar. Sivasspor bu maça ailecek kenetlenmiş. Top toplayıcısına kadar. Bu galibiyet Beşiktaş'ı sıkıntıya sokar.

İnanılmaz bir fiziki kalitesi var Sivasspor'un. Ben 10 yaşında ki çocuklarla top oynuyorum bir omuzla topu alabiliyorum. Sivasspor'da böyle bir omuzla Bilica, Mehmet topu alabiliyor. Mehmer Yıldız Türkiye'nin en iyi pivot santraforlarından. Musa da savunamanın arasına giren Türkiye nin yerli en iyi oyuncusu.

Bugün Trabzonsporla aralarında 15 puan fark varmış gibi oynadılar. Şampiyon takımmış gibi oynadı Sivasspor. Bu sene geçen seneye nazaran Anadolu'da biraz sendelesede Murat Erdoğann gelişiyle, Sezer'in gelişiyle, İbrahim'in aşama kaydetmesiyle az pas yapan Sivasspor bu eksiğini giderdi.

Bülent Uygun abi falan değil tartışmasız iyi antrenör. Fiziki kapasitesi yüksek tekniği zayıf oyuncuyla, tekniği yüksek fakat fiziki kapasitesi düşük oyuncular vardır. Bu oyuncuları alıp zamanla üstüne koymalarını sağlıyor. Bülent Uygun'un yaptığı oyuncu transferleri çok iyi. Demekki oyuncu seçiminden anlıyor. Her yönde oyuncusu var Sivasspor'un. Atletik oyuncusu var, hedef santraforu var, kalecisi iyi, duran top kullanan oyuncusu var hepsi var. Mohammed Lincoln'den daha iyi duran top kullanan bir oyuncu.

Sivasspor kolay kolay gol yemiyor ama golü yedikleri zaman dağılamamaları gerekiyor. Bunu öğrenmeleri gerekiyor. Bülent Uygun'un acayip acayip demeçleri var önce bunları yapmıycak. Bülent Hoca'nın bunları yapmaya ihtiyacı yok. Türkiye'nin en önemli antrenörlerinden biri oldu zaten detayları anlatmasına gerek yok.

Trabzonspor zaten şampiyonluğu kaybetmişti bir tokat bekliyordu. Bugün o takadı yedi. Golüde yedikten sonra dağıldı zaten. Trabzonspor ideal kadrosunun dışına çıkamadı. Yedekleri iyi değil zaten. Ayrıca ideal kadrosu da bu sisteme uyan oyuncular değil. Rakibin kanat oyuncuları iyi olduğu zaman zor anlar yaşıyorlar. Türkiye'de iki yıldır aynı takımın başında olan hoca yok. Bizim antrenörlerimiz ellerinde ki fırsatları kaçırmasınlar, dışarıdan teknik direktör getirmesine fırsat vermesinler.

Eskişehir maçından sonra Sivasspor'un iki oyuncusu yaptığı açıklamada iyi oynamadık ama haftaya telafi ederiz demişti bu çok önemliydi. Bu kendilerine olan güvenin bir göstergesi.Şu an Svasspor'un Beşiktaş'a karşı puan avantajından başka 5 averajda avantajı var. Lig puan puana biterse bu averaj önemli. Gaziantep ve Belediye maçlarından 6 puan alırsa Sivasspor büyük avantaj yakalarlar. Galatasaray, İ.B.Belediye maçında umutlandı ama bugün oynanan maçla birlikte Florya'da gartları düştü. Beşiktaş Eskişehir'de kazanırsa şartlar eşitlenebilir.

Türkiye'de başkanlar, yöneticiler açıklamalarıyla zarar veriyorlar. Verdikleri demeçlerle, taraftarın önüne atıyor hocayı, yöneticiler. Buda hocanın üstünde baskı oluşturuyor. Bu yüzden istikrarda yönetim çok önemli.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...