İtalya'nın Roma kentinde devam eden Dünya Yüzme Şampiyonası'nda daha önce fırtına nedeniyle ertelenen kadınlar ve erkekler 5 kilometre açık deniz yüzme yarışları yapıldı. Kadınlarda Avustralyalı Melissa Gorman, erkeklerde Alman Thomas Lurz altın madalyanın sahibi oldular.

Kadınlar yarışı müthiş bir heyecana sahne oldu. 23 yaşındaki Gorman, dünya şampiyonlukları bulunan Rus Larisa Ilchenko'yu kulaç farkıyla geçerek altına uzandı. Foto finişle altın madalyaya uzanan Gorman, "İdolümü geçerek altını aldığıma inanamıyorum" şeklinde konuştu. Yarışmada bronz madalyayı Brezilyalı Poliana Okimoto elde etti.

Melissa Gorman'ın Dünya şampiyonası macerası 1 hafta daha devam edecek. Açık denizde 10 kilometre yarışmasına katılacak Gorman, haftaya havuza inip 800 ve 1500 metrelerde ülkesini temsil edecek.

Erkekler 5 kilometrede zafer beklendiği gibi Alman Thomas Lurz'un oldu. 5. kez üst üste mutlu sona ulaşan Lurz, Yunan Spyridon Gianniotis'in önünde yer aldı. Bronz madalya ise Güney Afrikalı Chad Ho'nun oldu.