İlişkili Haberler

Geçen yıl Belgrad'da oynanan olaylı maçın ardından bu kez Elbasan'da yapılacak maça taraftarlar yoğun ilgi gösterdi. Arnavutluk'un farklı şehirlerinden taraftarın akın ettiği Elbasan, Arnavutluk bayraklarıyla donatıldı. Maç saatinin gelmesini bekleyen taraftarlar, halay çekip zafer şarkıları söyledi.

Maçı izlemek için Kosova'dan gelen Behar Kovaçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu akşam iyi bir futbol izlemek ve Arnavutluk'un galibiyetini görmek istediklerini belirtti. Arnavutluk'un İşkodra kentinden Kastriot Fazlija da bu akşam sahadan galibiyetle ayrılacaklarını belirterek, "Golü, Belgrad'da bayrağımıza sahip çıkan Taulant Xhaka'nın atmasını istiyorum" dedi.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

"Yüksek riskli" olarak nitelendirilen maç öncesinde alınan yoğun güvenlik önlemleri de dikkati çekiyor. 2 bin 300 emniyet mensubunun görevlendirildiği maçın oynanacağı Elbasan şehriyle başkent Tiran arasındaki bazı karayolları trafiğe kapatıldı.

Bu arada, dün gece Sırbistan kafilesinin havalimanından otele geçişi sırasında kafileyi taşıyan otobüse taş atan kişinin kimliğinin tespit edildiği ve hakkında yakalama emri çıkarıldığı bildirildi.

İki takım arasında geçen yıl 14 Ekim'de Belgrad'da oynanan karşılaşmanın 44. dakikasında, üzerinde 1912 yılında Arnavutluk'un bağımsızlığını ilan eden İsmail Kemali'nin resminin yer aldığı ve "Büyük Arnavutluk"u simgeleyen bayrağın insansız hava aracıyla sahaya bırakılmasının ardından olaylar çıkmıştı.

Bazı Sırp taraftarların meşale yakması ve sahaya girmesi üzerine hakem Martin Atkinson, karşılaşmayı durdurup soyunma odasına gitmiş ve maçı tatil etmişti.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), maçla ilgili nihai kararında Sırbistan'ı hükmen mağlup ilan etmiş, ayrıca Sırbistan'a 3 puan silme, 2 maç seyircisiz oynama ve 100 bin Euro para cezası vermişti.