Grekoromende dünya şampiyonuyuz

Dünya Güreş Şampiyonası'nın son gününde 2 altın ve 1 bronz madalyayla tamamlayan Türkiye, takım halinde de şampiyonluğa ulaştı.

27.09.2009 - 22:24

Grekoromende dünya şampiyonuyuz

HERNING - Danimarka'nın Herning kentinde düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nın son gününde mindere çıkan Grekoromen Milli Takımı sporcularından Selçuk Çebi, altın madalya kazandı.

74 kiloda mücadele eden Selçuk Çebi, ilk turu maç yapmadan geçti. 2. turda Kazak Aset Adilov'u 2-0 (2-0/1-0) yenen Çebi, 3. turda Polonyalı Julien Kwit'e 2-1 (0-1/3-1/1-0), çeyrek finalde de Belarus'dan Kikinov'a 2-0 (3-0/2-0) üstünlük sağladı. Çebi, Alman Schneider ile yaptığı yarı final müsabakasında da son derece rahat bir mücadele çıkardı ve minderden 2-0 (2-0/1-0) galip ayrılarak finalist oldu.

Selçuk Çebi, final müsabakasında da evsahibi ülkeden Mark Madsen karşısında çok rahat bir galibiyet aldı. İlk periyotta rakibini sürerek minder dışına çıkaran Çebi, bu biçimde aldığı puanla periyotu 1-0 kazandı. 2. periyotta kafakol atmak isteyen rakibini yakalayan ve köprü pozisyonuna getiren Çebi, burada aldığı puanlarla 6-0 teknik üstünlük sağladı ve müsabakadan 2-0 galip ayrıldı.

Çebi, böylece Dünya Güreş Şampiyonası'nda Nazmi Avluca'dan sonra Türkiye'ye ikinci altın madalyayı kazandırmayı başardı.

RIZA KAYAALP'TEN BRONZ MADALYA
Dünya Güreş Şampiyonası'nın son gününde mindere çıkan Grekoromen Milli Takımı sporcularından Rıza Kayaalp bronz madalya kazandı.

Şampiyonayı grekoromen stilde 2 altın ve 1 bronz madalyayla tamamlayan Türkiye, takım halinde de şampiyonluğa ulaştı.

120 kiloda mücadele eden Rıza Kayaalp ilk turda Hindistan'dan Dharmender Dalal'ı 2-0 (1-0/1-0), 2. turda da Ermenistan'dan Yuri Patrikieev'i 2-0 (2-0/1-0) yendi. Kayaalp, Rus Alexander Anunchin ile yaptığı çeyrek final müsabakasında da ilk periyotu 2-0 önde tamamladı. Kayaalp'in ilk periyotta uyguladığı çırpma tekniği sırasında kaburga kemiği kırılan Rus sporcu 2. periyota çıkmayınca milli sporcu yarı finalist oldu.

Kayaalp, yarı finalde ise Kübalı Nunez Lopez'e 2-0 (0-1/0-1) yenilmekten kurtulamadı.

Bronz madalya için Belarus'dan Gürcü asıllı sporcu Yoseb Cugoşvili ile mindere çıkan Kayaalp, her iki periyotta da rakibini minder dışına sürerek kazandığı puanlarla 1-0 üstünlük sağladı ve 2-0 galip geldi.

BAK: TARİH YAZDIK
Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak, Grekoromen Güreş Milli Takımı'nın takım halinde şampiyonluğa ulaşmasının ardından yaptığı açıklamada, ''Danimarka'da tarih yazdık'' dedi.

Şampiyona öncesi Danimarka'da yapılan FILA toplantısında, 2011 yılındaki Dünya Şampiyonası'nın İstanbul'a verildiğini hatırlatan Bak, ''Bu büyük başarımızın ardından, 2 efsane güreşçimiz Mustafa Dağıstanlı ve Hamza Yerlikaya'ya FILA tarafından 'Hall of Fame' ödülü verildi. Hakemimiz Bekir Çeker de yine FILA tarafından şampiyonanın en başarılı hakemi seçildi ve 'altın düdük' ile ödüllendirildi. Grekoromen stilde tarihimizde ikinci kez takım halinde şampiyonluğa ulaştık. Tüm dünyaya Türk güreşinin gücünü bir kez daha göstererek tarih yazdık'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...