2007-08'de İspanya gol kralı olduğunun ertesi senesinde 14 milyon Euro'ya Fenerbahçe'ye transfer olan Daniel Güiza, yeni sezon öncesi Cadiz'le sözleşme imzaladı. Ancak yetiştiği ve formasını giydiği Xerez'de oynarken, ezeli rakip Cadiz için "Ölürüm, yine de Cadiz forması giymem" diyen Güiza'nın bu açıklamaları başına dert oldu. Güiza, havaalanında "Öleceksin Güiza" tezahüratlarıyla karşılandı.

Ramon de Carranza Stadı'ndaki imza töreninde taraftarlar aynı şekilde tezahüratlara devam ederken, kulüp başkanı Manuel Vizcaino onlardan Güiza için sabırlı olmalarını istedi. Vizcaino, "Ona, Cadiz'in başarısı için katkı yapmasına izin verelim. Bize göre sahada konuşacak. O da daha önce yaptığı açıklamaların hatalı olduğunu biliyor ve şimdi o bir Cadiz oyuncusu" açıklamalarını yaptı.

İmza töreni sırasında söz alan Daniel Guiza, "İlk olarak hayatımda akılsız çok şey söyledim, bundan dolayı özür dilerim. Artık yeterince olgunlaştım ve bu külüp için en iyisini yapacağımı umuyorum. Daha önce söylediklerimden dolayı hatalıydım, bunu biliyorum ve özür diliyorum. Fiziki olarak mühemmel durumdayım ve bu forma için savaşmaya hazırım. Buraya gelmeden önce yurtdışından yapılan teklifleri reddettim. Burada veya Jerez'de benim için ne söylendiğini düşünmüyorum. Cadiz'e aidim ve bu takım için mücadele etmek istiyorum" diye konuştu.