Güneş: Bursaspor şampiyonluğu hak etti

Trabzonspor teknik direktörü Şenol Güneş, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Güneş, Güiza'yı kendisinin de transfer edebileceğini, Fenerbahçe maçında iyi futbol oynamadıklarını ancak savaştıklarını söyledi. Güneş, Bursaspor'un ise şampiyonluğu hakettiğini sözlerine ekledi.

Haberler 19.05.2010 - 14:49

Güneş: Bursaspor şampiyonluğu hak etti

Trabzonspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Turkcell Süper Lig'de Fenerbahçe ile 1-1 berabere kaldıkları maça iyi futbol oynamak için çıktıklarını, beklentilerinin altında oynadıklarını ama oyuncularının rakipleri karşısında iyi savaştığını söyledi.

Fenerbahçe maçının ardından ilk kez Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde basın toplantısı düzenleyen Güneş, ligde futbol adına çok şey konuşulduğu bir dönemde Fenerbahçe ile karşılaştıklarını belirterek, ''Kirlenmiş, kirlenmemiş lig, temiz lig denildi. Halbuki bunlar ne kadar konuşulursa lig o kadar kirlenir. Biz Fenerbahçe maçına futbol oynamaya çıktık. Fenerbahçe ve Bursaspor'un şampiyonluğu bizi ilgilendirmezdi. Beklediğimizin altında oynadık ama arkadaşlar iyi savaştı'' dedi.

Bursaspor'un şampiyonluğu hak ettiğini ifade eden Güneş, ''Fenerbahçe de sezona çok iyi başlamıştı. Son dönemlerde başarılı bir dönem geçirirken şampiyonluğu kaybettiler. Futbolun cilvesi bu'' diye konuştu.

Bursaspor'u şampiyonluğundan dolayı tebrik eden Güneş, ''Tüm camialarını tebrik ediyoruz. Bu olay Türk futboluna katkı yapar. Fenerbahçe'yi de tebrik ediyorum. İkincilik başarısızlık olarak görülebilir ancak atılamayan bir golle Fenerbahçe'yi başarısız görmek yanlış olur. Beklenen sonuçlar gelmeyince mutsuzluklar olabilir, bu doğaldır. Seneye belki 6 takım şampiyonluk yarışı içinde olacak. Sonuçların gelmemesi dünyanın sonu değil. Kaçan şampiyonluğun ardından her şeyi tartabilirsiniz, eleştirebilirsiniz ama dünyanın sonu değil. Bizim de başımıza gelmişti. Doğru düşünceleri yıkıp değiştiriyorsanız başarıya ulaşamazsınız. Sonuç gelse de gelmese de yaptığımız doğrulardan vazgeçmemeliyiz. Şampiyon olduk, her şeyi doğru yaptık, hatalı bir golle şampiyonluk kaçtıktan sonra her şeyi yanlış yaptık gibi bir anlayış olamaz'' dedi.

Güneş, bir gazetecinin, ''1996 yılında şampiyonluk çöküntüsünü yaşayan biri olarak Fenerbahçeliler'e tavsiyeleriniz ne olur'' biçimindeki sorusu üzerine, ''Annemi babamı kaybettiğim dönemde de çok üzüldüm ama hayat devam ediyor. Sonuçlarla etkileniyoruz. Doğru işlerin ardından sonucun gelmemesi üzüyor. Doğrudan vazgeçmemeliyiz. Fenerbahçe son 9 maçta gol yememişti. Bizle oynadıkları iki maçta gol yedi. Fenerbahçe'nin ne yapacağı yönetimine bağlıdır. Bizim haddimiz değildir ancak sonuçlar düşünceleri değiştirmemeli. İyiyse moral iyi olur, kötüyse kötü olur. Bununla fikirlerim değişmez. Bir insanın kişiliği bir anda oluşmadığı gibi doğru ve yanlışlar da bir anda oluşmaz'' ifadelerini kullandı.

''15-16 FUTBOLCU BİZİMLE DEVAM EDECEK''
Güneş, takımda Tony Sylva'nın mukavelesinin bittiğini belirterek, ''Sylva bizimle olmayacak. Bunu kendisine de söyledik. Bir Türk kaleci daha alıp, Türk kalecilerle yolumuza devam edeceğiz'' dedi.

Sözleşmesi biten Song'dan memnun olduğunu dile getiren Güneş, ''Hem kaptan hem de oyuncu olarak elinden geleni yaptı. Hem ekonomik boyut hem onun beklentileri hem de bizim düşüncelerimiz bir olursa kalır. Diğer düşünülen oyuncularla yapılacak görüşmelere bağlı bir konudur. Song'un kötü oynadığı maçlar da oldu. Yaşı itibariyle soğukkanlı, tecrübeli. Kalırsa bir yıllık düşünüyoruz. Ekonomik bir yansıması var. Sadece ekonomik bakmamak gerek. Alacağımız oyuncu da tecrübeli olmalı ki onun yerini doldursun. Onun yerine izlenen oyuncunun da iyi olduğu söyleniyor. Biz de takip ediyoruz. Alacağımız yabancı direkt oynayacak kapasitede olursa Song'a 'hayır' diyeceğiz. Song, bizi bilen biri ama gelmesi muhtemel oyuncu ilk kez bizimle birlikte olacak. Song'un bu yönde de bize katkısı oluyor. Karar vermemizde bunun da etkisi oluyor. Alacağımız oyuncunun da liderlik vasfı var. Song bir yıllık kabul eder mi onu da bilmiyorum. Bütün bunlar konuşulan konular. Song konusunu, tek bir şeye bağlamıyoruz. Bir hafta içinde bu konu netleşir'' ifadelerini kullandı.

Güneş, takımda 6-7 oyuncunun gitmek istediğini ve bu konuda belirsizliklerin bulunduğunu vurgulayarak, ''15-16 oyuncumuzun net olarak kalacağını söyleyebiliriz. Genel olarak oyuncularımdan memnunum. Niyetleri iyi. Öğrenmeye çalışıyorlar. Takım oyunu için de adım attıklarını düşünüyorum. Transferdeki gelişmeleri belki yönetim, belki zaman zaman biz size aktarabiliriz. 2 yabancı oyuncu kesin alacağız ama 4'e de çıkabiliriz. Song'un durumuna göre bir oyuncu savunmaya, bir de forvete alacağız. Bir orta saha, bir sol tarafta da durum tespiti yapacağız. Alınabilecek Türk oyuncuları da değerlendireceğiz. Mevki olarak ana iskelet bu'' diye konuştu.

''GUIZA'YI BEN DE ALIRDIM''
Güneş, yabancı transferi konusunda sadece Trabzonspor'un değil diğer kulüplerin de geçmişlerinde hatalar yaptığını öne sürerek, ''Arçil ve Şota en uyguna gelip en verimli olanlardı. Çok oyuncu alındı, çok para verildi. Gelenin direkt oynamasını istiyoruz ama bazen uyum sorunu da yaşıyorlar. Yabancı oyuncular konusunda eleştiriler olacak. Fenerbahçe örneği var. Bana sorarsanız Güiza'yı ben de alırım. İspanya milli takımında oynamış ve gol kralı olmuş bir oyuncu. Özellikleri iyi ama verimi az oldu. Teknik özellikleri iyi, gol atamayınca güvensizliği oldu. Galatasaray'ın birçok oyuncusu vardı, son maça kaç oyuncuyla çıkabildi? Bu süreçler yaşanacak'' dedi.

''LİG BEŞİNCİLİĞİ YAKIŞMADI''
Teknik direktör Güneş, göreve geldiğinde var olan güvensizlik, moralsizlik, sorumluluk alma anlayışından kaçma durumundan kurtulup bugünlere gelmelerinin önemli olduğunu belirterek, ''Kısa bir süre vardı, bu sürede hızlı bir değişime girdik. Şikayetçi olmak yerine sorunları çözen kişi olmamız gerektiğini söylemiştik. Hem ekonomik hem kadro hem de anlayış olarak sorunlar vardı. Gerçeği görmemiz gerektiğini, sıkıntıları saklamak yerine aşmamız gerektiğini söyledik. Geçmişi geleceğe bağlamak istedik. Bütün bunları konuşmuştuk. Bunları sağlam temellere oturtursak yarınları inşa edebiliriz dedik. Kim hatalıysa atalım, yenisini alalım anlayışı çok hakimdi. Bu da spor kültürünün gelişmediğini gösteriyor. Kupada şampiyon olmak hedefti. Maalesef ligde düşündüğümüz üçüncülüğü elde edemedik ama kurumsal kimliğimizle Avrupa'da olmak istiyorduk. Şu anda UEFA'da varız.Ancaka lig beşinciliği bize yakışmadı'' şeklinde konuştu.

Sezon açılışını 28 Haziran'da yapmayı planladıklarını söyleyen Güneş, ''Önce Davraz sonra yurt dışında çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yurt dışında iki etaplı kamp düşünüyorduk ancak Süper Kupa'nın tarihi kesinleşmediği için değişimler olabilir. Çok uzun kamplar sıkıcı oluyor. Bunu düzenleyeceğiz'' diye konuştu.

''KİMSENİN BANA İHTİYACI YOK''
Güneş, olmayan yerde bir şey üretilemeyeceğini vurgulayarak, ''Trabzonspor'un büyüklüğü zaten var. Sanayimiz futbol. Bu yatırımı burada yapmak zorundayız. Bir yerde maden çıkıyorsa onun üretimi için oraya fabrika kurarsınız. Bizim madenimiz futbol. Ben burada büyüdüm, burada futbolcu ve antrenör oldum. Kimsenin bana ihtiyacı yok. Sadece birlikte olmamızı gerektiren bir ihtiyaç oldu. Şampiyonluk kutlaması sonrası bir haftaki maçı düşündük. 15 yaşında lisans çıkardım. O günden beri hep bu düşüncede oldum. Bu bir tarz değişmiyor. Burada ben yokum. Biz varız. Bu anlayışı koyamazsak bugün beni kahraman yaparsınız sonra hain olurum. Bunu yıkmak durumundayız'' dedi.

Trabzonspor'un çok büyük sorunlarının olmadığını vurgulayan Güneş, ''Sadece küçük sorunlar büyütülüyor. Bilgi danışacak yerimiz var. Ben de onlardan bir tanesiyim. Çok insanımız var, ekip çalışması gerek. İyi yolda gidebiliriz hissi var. Doğru işler yaparsak sonuç gelir. Bir devin uyanışı gibi bir durum var. Bunu tek başıma yapamam. Beni tek başıma bırakmayın. Düşünce devrimi yapmadığınız zaman bir şey yapamazsınız. Kaybettiğimiz 9 puan olmasaydı ligi üçüncü sırada bitirebilirdik. Buna kupayı mazeret olarak gösterebiliriz. Eksikleri giderirsek şampiyon da oluruz. Başarımızı devam da ettiririz. Bütün gerekleri yerine getirmeden bir başarı elde etmek kalıcı olmaz. Aldığınız sonuçla devrim yapamazsınız'' diye konuştu.

Güneş, ''1996 yılında Fenerbahçe'ye yenilerek kaçan şampiyonluk sonrası intihar eden Mehmet Dalman'ın mezarını ziyarete gidecek misiniz'' yönündeki bir soruyu ise, ''Hepimizi üzen bir durumdu. Ancak, ölümlerle sonuçları bağdaştırmayalım. Eğer kimse ölmeyecekse bu mesleği bırakmaya razıyım. 1996 sezonu bitti. Bu sezon da bitti. Yeni sezona başlayacağız. O kadar gidemediğim yerler var ki, annemin mezarına dahi gidemedim'' diye yanıtladı.

Sayfa Yükleniyor...