Ziraat Türkiye Kupası Finali'nde Fenerbahçe'yi 3-1 yenerek kupayı kazanan Trabzonspor'un teknik direktörü Şenol Güneş, hak ederek kupayı aldıklarını düşündüğünü söyledi.

Güneş, maçın ardından düzenlediği basın toplantısında, Fenerbahçe karşısında tempolu bir futbol ortaya koyduklarını belirterek, "Hak ettiğimizi düşünüyorum. Herkesin gördüğü ve söylediği bir olay olduğu için bu konuda çok şey söylemek istemiyorum. Her iki takım da hak ederek geldi. Buraya gelmek de onur verici. Kaybeden için üzücü ama buraya birçok takım gelemedi" dedi.Maçtan önce ambiansın kendisini çok etkilediğini anlatan Güneş, "Stat kenarında iki takım taraftarlarının da birlikte oturduklarını gördüm. Bu Türkiye için çok önemli. İki takımın rekabetini hepiniz biliyorsunuz. İstanbul'da da Trabzon'da da aynı sahneler olsun. Kim kaybederse diğerini tebrik etsin" diye konuştu.

Karşılaşmanın daha farklı da bitebileceğini ifade eden Güneş, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bir pozisyon verdik, hatta pozisyon da değildi. Rakibin baskısından yediğimiz bir gol var. Fizik taktik olarak iyiydik. Gol yemeyen bir takıma karşı 1-0'dan sonra 3 gol atarak kazandık. Fenerbahçe, şu anda oynadığı futbol ile ligin en formda ekiplerinden biriydi. Bizim takım da yüzde yüz konsantre olduğu zaman oyuncu birlikteliği ile iyi futbol oynuyor. Son iki maçta iyi oynamadık, biraz kafalar kupaya dönmüştü. Ligde geriden geliyorduk ve açığı kapatamayacaktık. Kupada yapmamız gereken bir iş vardı, bunu da başardık. Avrupa kupalarına tek eleme oynamak istiyorduk. Sezonu erken açmayacağız. Bunu da
gerçekleştirdik."

"İNTİKAM MAÇI DEĞİLDİ"
Güneş, 5 Mayıs 1996'da Fenerbahçe'ye yenilerek kaçan şampiyonluğun hatırlatılması üzerine ise "Bu çok söyleniyor. Artık Türkiye bunları aştı. Biz o zaman daha çok hak etmiştik, ancak kaybetmiştik. Trabzonspor-Fenerbahçe rekabetinde kazanılır da kaybedebilinir de. Konuşulabilinir, tartışılınabilir ama intikam maçı gibi ifadeler kullanıldı. Bu bir intikam maçı değildi" dedi.Futbolun saha oynandığını dile getiren Güneş, şöyle devam etti:"Bugün de oynandı ve bitti. Artık ligde Denizlispor ve Fenerbahçe maçlarına bakacağız. 14 yıl önceki maçı gündeme getirmenin faydası yok. O gün kaybettiğimde ne dediysem bugün de aynı şeyleri diyorum. O gün önümüze suçmuş gibi yenilgiyi sundular. Daha önce kupayı almıştık, şimdi 8. defa aldık. Benim için alamadığım süper kupa ve lig şampiyonluğu var, onu da inşallah alırız. Hayatım boyunca önüme baktım, daha yaşlanmadım. Hatıralarla zaman geçirecek halim yok. 1996'da geride kaldı. Bugün de kazandık ve bitti."Güneş, maçın gündüz oynanmasına ilişkin ise "Biz nihayetinde karar veren organlar değiliz. Ambians olarak İstanbul'da oynanmasını istedim. Şanlıurfa'ya ilk kez geldim. Müthiş bir şehir gördüm. İyi ki gelmişiz. Gündüz maçı oynanmasına karşın 'iyiki oynadık' diyorum. O sıcakta iyi tempo yaptığımızı gördük. İyi olan elbette gece oynanması. Böyle statta maç oynanması zevk verici. Sıcak bir hava. O bakımdan sıkıntılı. Şanlıurfa'da, Van ve Diyarbakır'da da maçlar oynanmasını istiyorum" diye konuştu.