Fenerbahçe, İstanbul’daki maça oranla daha güvenli başladı Ukrayna’da. Ancak 15. dakikada Alex Teixeria ile net bir fırsat yakalayan Shakhtar, bu bölümden sonra üstünlüğü ele aldı ve tempoyu yükseltti. Özellikle Caner’in kanadından etkili hücumlar yapan ev sahibi ekip golü de bu bölgeden hazırladığı pozisyonla buldu. 

Fenerbahçe gole fazla reaksiyon gösteremese de 43’te Moussa Sow’un kaçırdığı fırsatın dışında duran toptan Bruno Alves ile ve ceza alanı dışından Raul Meireles ile Shakhtar Donetsk kalesini yokladı. 

Topa fazla sahip olamayan, hücuma hızlı çıkamayan Fenerbahçe’nin en büyük sorunu 2. bölgeden 3’e geçişlerdeydi. 2. yarıda oyunu rakip yarı sahaya yıkarak başlayan F.Bahçe, Alves ve Nani’nin serbest vuruşunda Sow’u sıyıran top ile 2 kez beraberlik sayısına yaklaştı. 45-60 arası ‘İyi oynuyoruz’ derken, Vitor Perreira’nın gereksiz agresifliği ve tribüne gönderilmesiyle son buldu. 

Hemen ardından Kjaer’in bireysel hatasıyla gelen penaltı, Teixeira’nın kontratak golü ve 3-0 ile kaybolan tur umutları. 

FERNANDAO VE KJAER FELAKETTİ 

Fenerbahçe'de dün Meireles, Şener ve Caner dışında iyi oynayan yoktu. Santrfor Fernandao topla buluşmakta güçlük çekti. Buluştuğu anlarda da çok top ezdi. Nani güçsüz ve etkisiz; ilk 2 golde hatası olan Kjaer ise son derece yetersizdi. Diego gayretli ama etkisiz; Souza ise vasattı. 

Bir tarafta 60 milyon euroya 3 yıldız futbolcusunu satan Ukrayna ikincisi Shakhtar Donetsk, diğer tarafta 40 milyon Euro harcayan Türkiye ligi ikincisi Fenerbahçe. Fenerbahçe elense bile bu turu daha fazla zorlamalıydı. 

Büyük umutlarla ciddi bir maliyetle oluşturulan kadro bu önemli sınavı geçemedi ve Şampiyonlar Ligi’nin yine dışında kaldı.