Güreş Dünya Kupası'nda ikinci olduk

Ermenistan'ın başkenti Erivan'da düzenlenen Grekoromen Güreş Dünya Kupası'nda, Türkiye finalde İran'a 4-3 yenilerek ikinci oldu.

14.02.2010 - 20:58

Dünya Kupası'ndaki grup müsabakalarında Macaristan'ı 6-1, Rusya'yı ve Gürcistan'ı ise 5-2'lik skorlarla yenerek finale yükselen Türk Milli Takımı, İran ile yaptığı final karşılaşmasında, özellikle hafif sıkletlerdeki sporcularının beklenen performansı ortaya koyamaması nedeniyle ikincilikte kaldı. 55 kiloda Erhan Karakuş, Mohammad Faghiri'ye 2-0 (0-2/0-6), 60 kiloda Rahman Bilici, Omid Noroozi'ye 2-1 (0-2/1-0/0-3), 66 kiloda Refik Ayvazoğlu, Saeid Morad Abdvali'ye 2-0 (0-1/0-6) yenilince Milli Takım 3-0 yenik duruma düştü.

Milli Takım'ın dünya şampiyonu sporcularından 74 kiloda Selçuk Çebi, Hamid Reihani'yi 2-1 (1-0/1-3/3-0), 84 kiloda Nazmi Avluca da Habibollah Akhlaghi'yi 2-0 (1-0/2-0) yenerek skoru 3-2'ye getirdi. Ancak 96 kiloda, grup müsabakalarında mükemmel performans ortaya koyan genç sporcu Ahmet Taçyıldız, Amir Ali Akbari'ye 2-0 (1-3/0-2) mağlup olunca 4-2 öne geçen İran, Dünya Kupası'nı kazanmayı garantiledi.Finalin son müsabakasında 120 kiloda Rıza Kayaalp, Bashir Asgari Babajanzadehdarzi'yi 2-0 (1-0/1-0) yendi. Ancak karşılaşmadan 4-3 mağlup ayrılan Türkiye, Dünya Kupası'nı İran'a kaptırdı.Dünya Kupası'nda evsahibi Ermenistan, Rusya'yı 4-3 yenerek üçüncü sırayı elde etti. Beşincilik-altıncılık karşılaşmasında Gürcistan, Küba'yı 4-3 mağlup ederken, yedincilik-sekizincilik maçında da Macaristan, NORDİC takımını (Norveç, İsveç, Finlandiya, Danimarka) 5-2 yendi. Öte yandan, FILA, Dünya Kupası'nı kazanan İran'a 50 bin, ikinci Türkiye'ye 30 bin, üçüncü Ermenistan'a ise 20 bin dolar para ödülü verdi.

YILDIZ: "DÜNYA KUPASI İKİNCİLİĞİ BÜYÜK BAŞARI"
Güreş Federasyonu Başkan Vekili Ercan Yıldız, final karşılaşmasından sonra yaptığı açıklamada, Ermenistan'a Dünya Kupası'nı kazanma hedefiyle geldiklerini, fakat ikinciliğin de çok büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Milli Takım'ın, Dünya Kupası'nda Rusya, Gürcistan gibi dünya güreşinin iddialı ülkelerini yendiğini hatırlatan Yıldız, şöyle devam etti:"İran ile yaptığımız final de büyük çekişme içinde geçti. 96 kiloda Ahmet Taçyıldız ve 60 kiloda Rahman Bilici gibi genç sporcularımız gerçek
performanslarını finalde ortaya koyamadılar. Bu iki sporcumuz ilk 3 müsabakadaki güreşlerini finalde de yapabilseydi; İran'ı yenerdik. Her şeye rağmen özellikle genç sporcularımız için çok güzel bir deneyim oldu. Avrupa Şampiyonası öncesi moral kazandık. Hedefimiz dünya güreşinde sürekli olarak zirve mücadelesinin içinde olmak." Grekoromen Güreş Milli Takımı, Pazartesi Türkiye'ye dönecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...