Güreşte neşeli günler

Grekormen takımımızın Dünya Şampiyonası'nda kürsünün en üstüne çıkmamızın ardından Güreş Federasyonu Başkanı Bak'ın keyfi yerindeydi.

28.09.2009 - 10:18

Güreş Federasyonu Başkanı Osman Aşkın Bak, Danimarka'nın Herning kentinde yapılan Dünya Güreş Şampiyonası'nın ardından yaptığı değerlendirmede, ''Türk güreşini güzel günler bekliyor'' dedi.

Dünya Şampiyonası öncesi Herning'te yapılan FILA takvim toplantısında, 2011 Dünya Şampiyonası'nın İstanbul'a verildiğini ve lobi çalışmalarının karşılığını aldıklarını hatırlatan Osman Aşkın Bak, ''Grekoromen milli takımımız, tarihinde ilk kez takım halinde şampiyon olurken, 2 altın, 1 bronz madalya kazandık. Serbest stilde de genç kadromuzda 1 gümüş ve 1 bronz madalyaya ulaştık. Şampiyonada görev yapan hakemlerimizden Bekir Çeker, şampiyonanın en başarılı hakemi seçildi ve altın düdükle ödüllendirildi. İki eski şampiyonumuz Mustafa Dağıstanlı ve Hamza Yerlikaya, FILA'dan 'Hall of Fame' ödülü aldılar. Danimarka'da Türk güreşi olarak adeta şov yaptık. Tüm dünyaya Türk güreşinin gücünü bir kez daha gösterdik. Bundan sonra öncelikle Türk güreşine, İstanbul ya da Ankara'da olimpik standartlarda bir tesis kazandırmayı hedefliyoruz. Ardından 2011'de İstanbul'da yapılacak dünya şampiyonasında hem serbest, hem grekoromen stilde yeniden zirveye çıkmak, ilk hedefimiz. Genç bir takım oluşturduk. Genç sporcularımızın tecrübe kazanmasıyla asıl hedefimiz olan Londra Olimpiyatları'nda ülkemize madalyalar kazandırmak için var gücümüzle çalışacağız" diye konuştu.

Osman Aşkın Bak, serbest stilde dünya dördüncüsü olan milli takımın, Avrupa, dünya ve Olimpiyat şampiyonu Ramazan Şahin'in yokluğunu hissettiğini belirterek, ''Takımımız, Danimarka'da çok başarılı maçlar çıkardı, fakat bir lokomotife ihtiyacımızın olduğu görüldü. Hakkı Gürel, Muhammed İlkan, Ender Coşkun gibi ilk kez A Milli olan sporcularımızın tecrübe kazanmasıyla serbest stilde daha iyi noktalara geleceğiz'' dedi.

Bayanlarda mücadele eden 5 sporcunun da ilk kez bir dünya şampiyonasında güreştiğini hatırlatan Bak, ''Londra Olimpiyatları'na bayan sporcu götüreceğimize inanıyoruz. Grekoromende Erhan Karakuş ve Abdullah Coşkun, ilk kez A Milli olurken, bir üst sıklete çıkan Selçuk Çebi, Soner Sucu ve Rıza Kayaalp de ilk kez dünya şampiyonasına katıldı. Genç kadromuza rağmen, müthiş bir başarı yakaladık. Başarılarımızın devamı gelecek'' diye konuştu.
        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...