"Vodafone Arena'da güvenliğe 20 milyon TL'lik yatırım"

Beşiktaş Basın Sözcüsü Metin Albayrak, Pazar günü açılacak Vodafone Arena'nın güvenlik sistemini tanıttı. Stadın donanımı hakkında basın mensuplarına bilgi veren Albayrak, güvenlik önlemlerinin en yüksek seviyede olduğunu kaydetti.

Haberler - Ntvspor 08.04.2016 - 15:55 | Son Güncelleme : 08.04.2016 - 15:58

"Vodafone Arena'da güvenliğe 20 milyon TL'lik yatırım"

Sistemin yaklaşık 20 milyon liraya mal olduğunu anlatan Albayrak "Çeşitli açıları görebilen 787 adet kameramız var. Bunların 20 milyon lira gibi bir yatırım maliyeti oldu. Yüz tanıma sistemi mevcut. Bu sistem, Türkiye'de ilk ve tektir. Avrupa'da da birkaç büyük statta uygulanıyor" diye konuştu.
        
Metin Albayrak, geçen sezonlarda taraftarın neden olduğu olaylar nedeniyle canlarının çok yandığını aktararak, "Stat kapama cezalarından kulübümüzün canı çok yandı. Evimize geri dönüyoruz. Bunu yaparken taraftarımızdan tek ricamız, takımımızı her zamanki gibi desteklemeleri. Sahaya yabancı madde atmama, küfretmeme veya yasak olan yerde oturmama gibi şeylere özen göstermelerini rica ediyoruz. Kulübümüz bu konularda çok acı çekti. Ondan dolayı böyle bir yatırıma gittik." ifadelerini kullandı.
        
Vodafone Arena'nın güvenlik odasında 14 kişinin görev yapacağını belirten Albayrak, emniyet güçleri ve Türkiye Futbol Federasyonu ile koordineli bir biçimde çalışacaklarını vurguladı.  

Siyah-beyazlı kulübün basın sözcüsü, kuralları ihlal edenlerin yüz tanıma sistemiyle tespit edilecek cep telefonlarına gönderilecek mesajla uyarılacaklarını sözlerine ekledi.     
              
Beşiktaş Kulübü Protokol Müdürü Ahmet Ateş ise sahaya yabancı madde atan, meşale yakan veya küfür eden taraftarların 2 dakika içinde tespit edilebildiğini dile getirdi.     

Ateş, 6222 sayılı Sporda Şi ddet ve Düzensizliğin Önlenmesi ne Dair Kanun'u ihlal eden taraftarların kombinelerini iptal etme yetkisinin Beşiktaş Kulübü Yönetim Kurulunda olduğuna değinerek, şunları kaydetti:     
        
"Kombine sözleşmelerimizde 6222 sayılı yasa ihlal edildiğinde kombinenin iptal edileceği maddesi var. Merdiven boşluğunda durmak, sahaya yabancı madde atmak, meşale yakmak, sahaya girmeye çalışmak veya başkasının koltuğunda oturmak yasayı ihlale giriyor. Bunları tespit edebiliyoruz. Kuralları ihlal edenleri tespit ettikten sonra kombine iptali veya kart blokesi yönetim kurulunun verebileceği karar. Burası artık tam donanımlı otomasyonla çalışacak. Statta veya çevresinde yapılan her şeyi izleyip, yüz tanıma sistemiyle yapanları 2 dakika içinde tespit edebiliyoruz."     

Sayfa Yükleniyor...