"Hacamat, sporcular için doğal dopingtir"

Rio Olimpiyat Oyunları'nda Amerikalı yüzücü Michael Phelps'in vücudunda dikkat çeken hacamat izlerinden sonra birçok sporcu hacamat yaptırmaya başladı.

Haberler 15.08.2016 - 13:05

"Hacamat, sporcular için doğal dopingtir"

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda 5 altın 1 gümüş madalya kazanan Amerikalı efsane yüzücü Michael Phelpsin'in vücudunda dikkat çeken hacamat izleri ardından Manisa'da bir çok sporcu hacamat yaptırmaya başladı.

Manisa'da kurduğu merkezle yıllardır hacamat tedavisini uygulayan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr Muzaffer Yurttaş yaptığı açıklamada, yüzyıllardır bir tedavi yöntemi olarak kullanılan hacamatın vücudu dinlendiren ve sağlıklı kalmasını sağladığını belirtti.

MİCHAEL PHELPS ETKİSİ

Sporcuların hacamat yaptırmak istemesinin Phelps'in  hacamat yaptırdığının anlaşılması nedeniyle olduğunu anlatan Yurttaş,

"Hacamat tedavisi hiçbir zararı olmayan, özellikle sporcular için doğal doping diyebileceğimiz bir yöntem. Uygulayan sporcu çok rahatlıkla spor müsabakalarına katılabilir, orada kaslarda herhangi bir ağrı sızı duymadan rahat hareket edebilir" dedi.

Yurttaş, değişik nedenlerle vücudumuza giren toksinler, kimyasal maddeler, gıdalar üzerindeki ilaç kalıntılarının idrar veya ter yoluyla atıldığını, doğal yollarla atılamayan kalıntıların deri altında biriktiğini dile getirerek bu birikintileri vücuttan dışarı atmanın bir yolunun da hacamat olduğunu vurguladı.

DOĞAL DOPİNG

Sporcuların hacamat yaptırmalarının asıl nedeninin kas ağrılarını azaltmak, daha sağlıklı hale gelmesini sağlamak olduğunu söyleyen Yurttaş, şöyle konuştu:

"Buradaki kullanılış amacı sporcuların spor esnasında yaşayabilecekleri kas ağrılarını azaltmak, sporcuları daha sağlıklı hale getirmek ve en önemlisi sporculara bir nevi doping etkisi sağlamasıdır. Hacamat için herhangi bir ilaç kullanılmadığı için doğal doping diyebiliriz.

Sporcularımız hacamat yaptırdığında sırt ağrıları, baş ve boyun ağrıları gibi ağrılardan şikayet etmiyorlar. Daha rahat hareket ettiklerini dile getiriyorlar. Dolayısıyla hacamat doğal dopingtir.

Ama kimyasal bir madde içermediği için vücutta doping maddesine rastlanılmamaktadır"

HACAMATTA HİJYEN ÖNEMLİ

Muzaffer Yurttaş, hacamatın özel bir uygulama olduğunu, temizlik ve tek kullanımlık malzemenin yanı sıra mutlaka bu işi bilen uzman kişiler tarafından uygulanmasına dikkat edilmesini gerektiğini, merdiven altında hijyen şartlarından uzak ortamlarda yapılmasının fayda yerine zarar vereceğini ifade etti.

Hacamat tedavisinde herhangi bir ağrı ya da sızının yaşanmadığını, çok küçük çiziklerle vakkum yöntemiyle kanın alındığını kaydeden Yurttaş, "Hastaya herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Vücuda kimyasal bir madde enjekte edilmemekte.

Biz, hacamat tedavisini tercih eden hastalarımıza, tedaviye gelmeden bir gün önceden hayvansal gıda et ve ürünleri yememelerini öneriyoruz. Kiraz, kanı sulandırdığı için 1 gün kiraz yememelerini öneriyoruz. Hacamattan sonra da 1 gün boyunca et ve et ürünlerini kullanmamalarını söylüyoruz." dedi.

ALTERNATİF TEDAVİ

Alternatif tedavi Hacamat, sülük tedavisi, ozon, akupunktur gibi geleneksel yöntemlerin uygulanması için Sağlık Bakanlığı tarafından Destekleyici Tıp Hizmetleri Daire Başkanlığı'nın kurulduğuna işaret eden doktor şöyle devam etti:

"Bundan sonra sadece doktorlar tarafından bu işlemlerin yapılabileceği, sertifikaları doktor ve sağlıkçıların bu hizmetlerde çalışabileceğini, ayrıca belli üniversitelerde Tamamlayıcı Tıp Hizmetleri Bölümleri kurulmaktadır.

Buralarda da hem eğitimleri verilmekte hem de uygulamaların takipleri yapılmaktadır.

Öte yandan dinimizce de sakıncası olmayan bir uygulamadır. Ki Peygamber Efendimiz de hacamatı bizzat yaptırmış ve yapılmasını tavsiye etmiştir."

Sayfa Yükleniyor...