La Liga'nın 10. hafta kapanış maçında Sevilla Mehmet Topal'lı Valencia'yı 2-0 yendi.

İspanya'da ilk sezonunu geçiren Mehmet Topal, maçın 25. dakikasında girdiği ikili mücadele sonrasında dengesini kaybederek koştuğu bir pozisyonda rakibine yaptığı faulden direkt kırmızı kart gördü.

Mehmet Topal'ın atılmasıyla sahada 10 kişi kalan Valencia, ikinci yarıda Negredo ve Alfaro'nun gollerine engel olamayarak Sevilla deplasmanından puansız döndü.

Topal'a çıkan kırmızı kart İspanyol basınının da gündemini oluşturdu. Spor gazeteleri, Mehmet Topal için adil olanın sarı kart olduğunu yazdı.

Marca gazetesi ''asla sarı karttan öte olmamalıydı'', As ''kırmızıdan daha çok sarı kartlıktı'' ifadelerini kullanırken, yorumlarda ''Topal, Caceres'e çok sert girdi ama sarıya benziyordu. Teknik direktör Emery, Topal'ın kırmızı kartından sonra takımda değişiklik yapmadı ve Sevilla affetmedi'' denildi.

Valencialı futbolculardan ise Mehmet'e destek geldi. Kaptan David Navarro, ''Kırmızı kart tamamen adaletsizlik oldu. Hakem pozisyonu biraz daha iyi görmeliydi, emin olmadan böyle karar veremez. Televizyondan pozisyonu gördüğünde bize hak verecek'' dedi. Juan Mata ise ''Hakem bize sahadayken çok açık gördüğünü söyledi. Oysa Mehmet faul yapmak amacında değildi. Bu karar bizi çok etkiledi'', Joaquin de ''Yanlış karar verdi ve maçı şartlandırdı'' diye konuştu.

Yarasaların teknik direktörü Unai Emery, kırmızı kartı ''Sevilla'ya karşı 10 kişi oynamak onlara büyük bir avantaj vermektir. İstediklerimizi yapamadık. Hedef kazanmaktı, bu yüzden Mehmet'in oyundan atılmasından sonra oyunda değişiklik yapmadım. Hakemin hata yaptığına inandığım kırmızı kart bizi çok şartlandırdı'' sözleriyle değerlendirdi.

Mehmet Topal, La Liga'da bu zamana kadar 5 maçta forma giyerken, 1 maçta sarı kart görmüştü. La Liga'nın 7. haftasında deplasmanda Barcelona yenilgisiyle başlayan kötü gidişatı durduramayan Valencia, son 4 maçta 3 yenilgi 1 beraberlik aldı. 17 puanda kalan Valencia, üst sıralardaki Real Madrid ve Barcelona'dan uzaklaşarak 5. sırada yer aldı.