Hakeme küfüre 1,5 yıl hapis

Şanlıurfa'da oynanan amatör küme maçında hakeme karşılaşma boyuncu küfür eden futbolcu, hakemin şikayeti üzerine mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme de, kamu görevlisine hakaretten, Kelaynaksporlu Müslüm Esgin'e 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verdi.

31.07.2009 - 21:24

Şanlıurfa'da, geçen sezon amatör kümede oynanan bir karşılaşmada, hakemlere küfrettiği iddia edilen futbolcuya 17 ay hapis cezası verildi.

Alınan bilgiye göre, mart ayında Yenice Stadyumunda Şanlıurfa Birinci Amatör Kümede Köyhizmetlerispor ile Kelaynakspor arasında oynanan karşılaşmada, bir önceki cezası nedeniyle maçı tribünlerden izleyen Kelaynaksporlu futbolcu Müslüm Esgin'in (27), takımının 1-0 kaybettiği maçta, hakemler Mehmet Ali Özşakrak ile yardımcı hakem Mehmet Mithat Levent'e küfrettiği öne sürüldü.

Hakemlerin şikayeti üzerine, Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Mahkemesinde açılan dava sonuçlandı.

Zanlı Müslüm Esgin'in, kamu görevlisine görevinden hakaret suçunu işlediği belirtilen mahkemenin gerekçeli kararında, ''Sanık savunmasında her ne kadar suçu kabul etmediğini beyan etmiş ise de kendisini cezadan kurtarmaya yönelik bir savunma olduğundan, savunmasına itibar edilmemiş olup mağdur beyanları ve dosya kapsamı dikkate alındığında, sanığın müştekilere küfür ederek hakaret suçunu işlediği kanaatine varılmıştır'' ifadelerine yer verildi.

Eylemin, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret suçunu oluşturduğundan sanığın cezalandırılmasına karar verildiği belirtilen kararda, sanık Esgin hakkında 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezasına hükmedildi.

Kararda, eylemin maç başından sonuna kadar sürmesi, dolayısıyla suçun bir anlık değil mütemadiyen işlenmesi, alenen ve çok sayıda insanın huzurunda hakaret edilmiş olması nedeniyle cezanın paraya çevrilmediği, sanığın ''pişmanlık ve özür'' gibi hiç bir girişimde bulunmaması ve bir daha suç işlemeyeceğine yönelik olumlu kanaat oluşmadığı için erteleme veya hükmün açıklanmasının geriye bırakılması seçeneklerinin uygulanmadığı da belirtildi.

Suçlamayı kabul etmeyen Müslüm Esgin, kararın ardından avukatıyla görüştüğünü ve bunu temyize götüreceklerini belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...