Halil Akkaş'tan altın madalya

25. Üniversite Yaz Spor Oyunları'nın son gününde Halil Akkaş, 5 bin metrede altın madalya kazandı.

12.07.2009 - 16:19

BELGRAD - 25. Üniversite Yaz Spor Oyunları'nın son gününde piste çıkan milli atlet Halil Akkaş, altın madalya kazandı.

Halil Akkaş, bugün koşulan 5 bin metre yarışının başından itibaren ilk 3 sporcu arasında yer aldı. Akkaş, son viraja girilirken Ekvatorlu atlet ile müthiş bir depara kalktı. Akkaş, 14.06.96'lık derecesiyle yarışı birinci olarak bitirmeyi başardı ve oyunlarda Türkiye'ye 2. altın madalyasını kazandırdı.

5 bin metrede Ekvatorlu Bayron Piedra 14.07.11'lik derecesiyle ikinciliği elde ederken, Güney Afrikalı Gelant Elroy, 14.07.97 ile üçüncü sırada yer aldı.

Bitiş çizgisini geçer geçmez yere yığılan Halil Akkaş, daha sonra Türk Bayrağı'nı eline alarak şeref turu attı.

Yarışmanın hemen ardından AA muhabirine açıklamalarda bulunan Halil Akkaş, ''Türk halkından, dün gümüş madalya aldığım için özür diliyorum. Rakibime kol farkıyla geçildim. Ancak bugün altın madalya kazandığım için çok mutluyum. Altın madalyamı Türk halkına armağan ediyorum'' dedi.

Akkaş, kendisine büyük destek veren Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'a çok teşekkür ettiğini ifade ederek, bundan sonraki hedeflerinin de büyük olduğunu, Türk halkına her yarışmada madalya hediye etmek istediğini söyledi.

Akdeniz Oyunları'ndan Sırbistan'a gelerek yarışlara katıldığını ve üzerinde gözle görülür bir yorgunluk olduğunu vurgulayan Akkaş, ''Her şey geride kaldı, altın madalya yorgunluğumu hafifletti'' diye konuştu.

Bir önceki oyunların iki altın madalyalı atleti Halil Akkaş, dün Kızılyıldız Stadı'nda koşulan 3 metre engelli yarışlarında Moldovalı rakibine 1 salise farkla geçilerek gümüş madalyada kalmıştı.

Öte yandan 5 bin metre finalinde koşan bir diğer Türk atlet Kemal Koyuncu ise 14.25.61'lik derecesiyle 14. sırada yer aldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...