Halil'den sitem

Milli futbolcumuz Halil Altıntop, Türkiye Milli Takımı'nda yabancı olarak görüldüğünü söyledi.

19.04.2010 - 15:27

Halil'den sitem

Almanya Birinci Futbol Ligi (Bundesliga) takımlarından Eintracht Frankfurt'ta forma giyen milli futbolcu Halil Altıntop, Türk genç milli takımında oynadığı dönemde kendini iyi hissetmediğini ve Alman milli takımına geçmeyi düşündüğünü belirtti.

Halil, ''Frankfurter Rundschau'' gazetesinde yayınlanan röportajında, Almanya'daki yetişme tarzını anlatarak, ''Almanya'da birçok kişi tarafından yabancı olarak görülüyorum, Türk milli takımında da öyle. Türkiye'de basın ve oyuncular duygusal olmadığım gerekçesi ile bana Alman olduğumu söyledi'' dedi.

Bunun hiçbir kültürü tümüyle almamış olmasından kaynaklanabileceğini ifade eden Halil, ''Önceden Türk genç milli takımında oynarken kendimi iyi hissetmiyordum. Her şey Gelsenkirchen'den farklıydı. Türkiye'de futbol hemen hemen bir din gibi görülüyor. Futbolcular eller üzerinde tutuluyor. Bu benim için çok fazlaydı ve bir ara Alman milli takımına geçmeyi düşündüm. Uli Stielike (Alman eski U21 teknik direktörü) ile irtibattaydım'' şeklinde konuştu.

Halil, ikiz kardeşi Hamit'in ise bu konuda kendisinden tümüyle farklı olduğunu ve Türk milli takımlarında kendisini çok iyi hissettiğini kaydetti.

''Kendinizi daha çok Alman mı yoksa Türk olarak mı görüyorsunuz'' şeklindeki bir soruya karşılık da Halil, bu konuda çok düşündüğünü ve bunu açıklamakta zorlandığını belirterek, ''Bazı durumlarda Türk olduğumu fark ediyorum. Bu müzikten, eğlenceden ya da kendimi birden iyi hissettiğim küçük şeylerden olabilir. Diğer yandan Almanlar'da olduğu gibi hedefe kilitlenebiliyorum. Almanların inatçılığı ve çalışkanlığı da benim için önemli. Bu özellikleri çok küçük yaşlarda aldım. Alman ya da Türk fark etmez, Ben Halil'im, bu da bana yeter'' şeklinde yanıt verdi.

Bu tür soruların kendisi için önemli olduğunu, ancak birisi ile tanıştığında nereden geldiğinin kendisi için önemli olmadığını ifade eden Halil, çok hoş görülü olduğunu ve okulda yabancıları sevmeyen öğrenciler ile bile bir sorun yaşamadığını, hiçbir zaman kışkırtılmaya izin vermediğini ve hayatında hiçbir zaman kavga etmediğini kaydetti.

Aile içi birlikteliğin kendisi için çok önemli olduğunu ve annesine her konuda yardımcı olduklarını belirten Halil, çocuklarını annesinin yetiştirdiği gibi hoş görülü ve dünyaya açık bir şekilde yetiştirmek istediğini söyledi.

Bir Alman kız arkadaşı bulunduğunu, daha önce de eğitim düzeyi yüksek Katolik bir kızla birlikte olduğunu ifade eden Halil, bu birlikteliklerden çok şey öğrendiğini, şimdiki kız arkadaşıyla eğitimini tamamladıktan sonra çocuk yapmayı düşündüklerini kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...