NTV

Halterci Nurcan Taylan’a 4 yıl doping cezası

Anadolu Ajansı

Spor

Milli halterci Nurcan Taylan'a doping kullandığı gerekçesiyle 4 yıl müsabakalardan men cezası verildi.

Guetamala'da düzenlenen Dünya Gençler Halter Şampiyonası sırasında savunmasını Uluslararası Halter Federasyonu (IWF), yetkililerine veren Nurcan Taylan'ın cezası belli oldu.

Taylan, ''vücuduna doping içeren maddenin nasıl girdiğini bilmediği ve dopingi kendi isteğiyle almadığı yönünde'' yaptığı savunmanın ardından 4 yıl men cezası aldı.

Nurcan Taylan’ın cezası 26 Ekim 2011 tarihinden itibaren geçerli olacak.

AVUKATI: 4 YIL İYİ BİR CEZA
Milli sporcunun avukatı Prof. Dr. Erkan Küçükgüngör, konuyla ilgili ''Açıkçası 4 yılın iyi bir ceza olduğunu düşünüyorum'' dedi.

Kamuoyunda ''ömür boyu men'' cezası beklenildiğini ifade eden Küçükgüngör, ''Nurcan 28 yaşında. Bu 4 yıllık ceza onun spor yaşamının bitimi olarak gözüküyor. Ancak Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) aldığı bir karar var. Bunu da 2012 Londra Olimpiyatları'ndan sonra hayata geçirecekler. Bu karar ise bu tür cezalarda cezanın 2 yıla indirilmesi şeklinde. Biz de buna güvenerek, alınan cezanın iyi olduğu görüşündeyiz'' diye konuştu.

IWF, gerekçeli kararında Nurcan Taylan'ın dopingi kendi isteğiyle kullanmadığını belirtmesine karşın, dopingin vücuduna nasıl girdiğini de ispat edemediği için böyle bir karar alındığı belirtildi.

''BEN BU CEZAYI HAK ETMEDİM''
Nurcan Taylan ise, olimpiyatlardan sonra Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) Disiplin Komitesi'nin bir toplantısının daha olacağını belirterek, ''Ceza ömür boyu da olabilirdi. Ben bu cezayı hak etmedim. 4 yıl da uzun süre. Bu süreçte çok yalnız kaldım. Biraz destek olsaydı bu cezayı almayabilirdim'' diye konuştu.

Nurcan Taylan, geçen yıl Fransa'da düzenlenecek dünya şampiyonası öncesinde milli takım kampına katılmış ve sonrasında ise dopingli çıktığı için şampiyonaya götürülmemişti.