Akdeniz Oyunları’nda mücadele eden Halter Milli Takımı’nın kamp döneminde yaşadığı sıkıntılar, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar tarafından da doğrulandı.

Buna göre; kamp döneminde 8 sporcudan alınan numulere uygulanan testler, pozitif çıktı.

Taşpınar, yaptığı açıklamada müsabakalardan önce doping tespit edildiğini ve sonuçları pozitif çıkan sporcuların milli takım kadrosundan çıkarıldığını söyledi.

Şu anda Akdeniz Oyunları’ndaki hiçbir sporcuda doping olmadığını belirten Federasyon Başkanı, "8 kişiyle ilgili kararı disiplin kurulu verecek" dedi.

İLK MADALYA HALTERDEN
Öte yandan 17. Akdeniz Oyunları'nda Türkiye'nin ilk madalyaları halterde Bünyamin Sezer'den geldi. Sezer, 62 kiloda, koparmada 131 kiloyla altın, silkmede 151 kiloyla gümüş madalya kazandı.

Erdemli Kapalı Spor Salonu'nda yapılan müsabakalarda, Bünyamin Sezer, koparmada 135 kilo kaldırarak altın madalyaya uzandı. Sezer, böylece Türkiye'ye 17. Akdeniz Oyunları'ndaki ilk madalyasını kazandırdı. Koparmada gümüş madalya 131 kiloyla Mısırlı Ahmet Saad'ın, bronz ise 119 kiloluk kaldırışıyla Fransız Kevin Caesemaeker'in oldu.

Silkmede ise Mısırlı Ahmet Saad 156 kiloyla birincilik elde ederek altın madalyanın sahibi olurken, gümüş madalyayı 151 kiloluk kaldırışıyla Bünyamin Sezer, bronz madalyayı 147 kiloyla Fransız Kevin Caesemaeker kazandı.

Sporculara madalyalarını, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ile Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar verdi.

'BURAYA İKİ ALTIN MADALYA İÇİN GELMİŞTİM'
Türkiye'ye ilk altın madalyayı getiren Bünyamin Sezer, gazetecilere yaptığı açıklamada, salonu dolduran seyircilerin desteğiyle podyuma çıktığını belirterek, "O an, altın madalyayı almam gerektiğini bir kez daha hissettim. Buraya 2 altın madalya için gelmiştim. Kısmet 1 altın, 1 gümüş oldu. Hislerimi anlatamıyorum. Bu yaşanılması gereken bir duygu, madalyaların devamı gelecek. Ben elimden geleni yaptım. Muhteşem bir seyirci desteği aldım, teşekkür ediyorum" diye konuştu.